اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35403 مورخ:[1397-08-09 11:06:01]
 نهاده‌های ساختمانی در یک‌سال اخیر 50درصد گران شد
مرکز آمار:

نهاده‌های ساختمانی در یک‌سال اخیر 50درصد گران شد

براساس آمار‌های مرکز آمار قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی طی یک‌سال اخیر بیش از 49 درصد افزایش یافته است.

به گزارش مازند اصناف؛ ماجرای گرانی مسکن در دولت تدبیر و امید تمامی ندارد، هرچند روز یک‌بار آمارهایی از سوی نهادهای رسمی منتشر می‌شود که هر یک به نوعی نشان‌دهنده افزایش چشمگیر قیمت‌ها در این بخش است.


به عنوان نمونه چند روز پیش بانک مرکزی آماری منتشر کرد که بر اساس قیمت واحدهای مسکونی در تهران (طی یک‌سال منتهی به مهر ماه) بیش از 83 درصد افزایش یافته است! حالا مرکز آمار هم آمار دیگری منتشر کرده که باز هم حاکی از افزایش قیمت در این بخش می‌باشد، چنانچه در گزارش جدید این مرکز آمده، «قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی در شهر تهران» در تابستان 97 نسبت به تابستان 96، 49/1درصد افزایش یافته است.


البته با توجه به اینکه قیمت‌ها در مهر ماه هم افزایش یافته، احتمال دارد در گزارش‌های بعدی مرکز آمار این رقم افزایش‌های بیشتری را نشان بدهد.


فارغ از افزایش قیمتی که بخش مسکن نسبت به سال گذشته داشته، این بخش نسبت به فصل گذشته در سال جاری هم بیش از 25درصد گران‌تر شده که در نوع رقم بالایی محسوب می‌شود.

در این میان برخی گروه‌ها مانند «تاسیسات برقی»، «تاسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی» و «یراق آلات درب و پنجره» بیش از 70 درصد و گروه‌هایی مانند «چوب»، «ایزوگام و قیرگونی آسفالت» و «آهن‌آلات میلگرد پروفیل درب و پنجره و نرده» نیز بیش از 90 درصد افزایش قیمت داشته‌اند.


البته گروه «سیمان بتن شن و ماسه» هم با ثبت رقم افزایش 16 درصدی نسبت به سال گذشته کمترین افزایش قیمت را داشته است. همانطور که ‌اشاره شد در تابستان سال جاری نسبت به تابستان سال قبل، قیمت نهاده‌های ساختمانی حدود 49 درصد افزایش یافته است، گزارش قبلی بانک مرکزی از بازار مسکن در تهران (در شهریورماه) هم نشان می‌دهد قیمت مسکن در یک‌سال منتهی به شهریور 74درصد افزایش داشته است.


به عبارت دیگر، افزایش قیمت مسکن صرفا به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های تولید نبوده و حدود 25 درصد از این افزایش قیمتی که در حوزه مسکن رخ داده جنبه روانی (و یا هر موضوع دیگری به جز افزایش قیمت در نهاده‌ها)‌ داشته است.

 

مرجع:بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا