اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35383 مورخ:[1397-08-05 11:50:01]
 صف سرمایه‌گذاران در آمل و فقر شدید کمبود زمین
رئیس اداره صنعت آمل مطرح کرد

صف سرمایه‌گذاران در آمل و فقر شدید کمبود زمین

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان امل گفت: با فقر شدید زمین برای سرمایه‌گذاری و سر ریز سرمایه‌گذار در آمل مواجه هستیم.

به گزارش مازند اصناف؛ چنگیز فروزان در گفت‌وگویی با بیان اینکه در سال 97 بیش از 164 میلیون دلار صادرات توسط واحدهای تولیدی آمل انجام شد، اظهار کرد: به نسبت 6 ماه نخست سال 96 میزان صادرات در آمل از نظر وزنی یک درصد افزایش و از نظر ارزشی پنج درصد شاهد افزایش صادرات بودیم.

وی با اشاره به عمده کشورهای هدف در صادرات واحدهای تولیدی در آمل گفت: عراق، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان و ترکیه عمده کشورهای هدف بودند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آمل به وجود بیشترین کالاهای صادراتی در آمل اشاره کرد و افزود: انواع لبنیات، سیم و کابل، سیلندرگاز و ماشین آلات کشاورزی بیشترین محصولات صادراتی آمل هستند.

این مسئول با بیان اینکه 75 صادرات استان مازندران توسط واحدهای تولیدی در آمل انجام می‌شود، تاکیدکرد: بیشترین واحدهای صادراتی استان در شهرستان آمل قرار دارند.

فروزان با اشاره به اینکه با توجه به جایگاه شهرستان آمل به دنبال راه‌اندازی اتاق بازرگانی مستقل هستیم، عنوان کرد: در شهرستان آمل 20 واحد صادرات محور فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه عمده محصولات صادراتی لبنیات است، خاطرنشان کرد: باید از بخشی نگری‌ها خارج و اختیارات به شهرستان‌ها تفویض شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آمل با اشاره به صدور 74 جواز تاسیس کارخانه در آمل با پیش‌بینی اشتغال یک هزار و 850 نفر در 6 ماهه نخست سال ادامه داد: در 6 ماه نخست سال، 21 پروانه بهره‌برداری با پیش‌بینی اشتغال یک هزار و 50 نفر راه‌اندازی و صادر شد.

این مسول با بیان اینکه جوازهای تاسیس دارای اعتبار در شهرستان آمل را 448 فقره عنوان کرد و گفت: در صورت شروع به کار کردن این 448 شخص دارای جواز و اخذ پروانه 14 هزار و 806 اشتغال‌زایی شکل می‌گیرد.

فروزان به فعالیت 453 کارخانه دارای پروانه بهره‌برداری و اعتبار در آمل اشاره کرد و افزود: بیش از 600 کارخانه در آمل وجود دارد که پروانه بیش از 200 کارخانه به دلیل عدم فعالیت ابطال شد.

وی با اشاره به فعالیت 22 هزار و 721 نفر در 453 واحد تولیدی حوزه صنعت بخش صنایع آمل، تاکیدکرد: چهار شهرک صنعتی در شهرستان آمل با وسعت 170 هکتار است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آمل ادامه داد: فاز یک و 2 شهرک صنعتی امام‌زاده عبدالله 91 هکتار با تعداد پروانه بهره‌برداری 121، شهرک صنعتی بابکان 21 هکتار با تعداد پروانه بهره‌برداری 38، شهرک صنعتی 40 شهید 26 هکتار با تعداد پروانه بهره‌برداری 15 و شهرک صنعتی رینه هم 33 هکتار به تعداد پروانه بهره برداری 4 است.

این مسئول با بیان اینکه 110 واحد تولیدی در خارج از شهرک صنعتی فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: با فقر شدید زمین برای سرمایه‌گذاری و سر ریز سرمایه‌گذار در آمل مواجه هستیم.

فروزان با اشاره به رقبت شدید مردم آمل برای سرمایه‌گذاری با وجود کمبود زمین، عنوان کرد: به دلیل نبود زمین در آمل سرمایه‌گذاران آملی به شهرهای همجوار کوچ کردند.

وی با بیان اینکه اکثر سرمایه‌گذاران در شهرک صنعتی تشبندان محمودآباد، آملی‌ها هستند، گفت: بیش از 90 درصد سرمایه‌گذاران واحدهای صنعتی تشبندان محمودآباد، آملی هستند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آمل با اشاره به اینکه حضور سرمایه‌گذاران آملی در خارج از این شهر را باید زنگ خطر دانست، تصریح کرد: تحریم و افزایش بی‌رویه نرخ ارز باعث شده تا نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی کاهش پیدا کند.

این مسئول با بیان اینکه کاهش پرسنل نیز از دیگر دغدغه‌های واحدهای تولیدی است، ادامه داد: روزمرگی کردن روش درستی در اقتصاد نیست.

فروزان با اشاره به اینکه در افق 10 ساله به 500 هکتار زمین نیازمند هستیم، گفت: منابع طبیعی زمین‌هایی که حاصل خیز نیست را به صنعت معدن و تجارت معرفی کرد که به طور مثال در بحث شهرک آب اقدامات خوبی انجام شد اما همکاری‌های لازم توسط برخی ادرارات انجام نشد.

وی در پایان گفت: قول می‌دهم آنقدر سرمایه‌گذار در آمل وجود دارد که در صورت واگذاری 500 هکتار، افق 10 ساله در عرض یک ماه به اتمام برسد.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا