اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35341 مورخ:[1397-07-28 10:28:01]
حذف پوشاک قاچاق ۲۶۰ هزار شغل را احیا می‌کند
یک کارشناس اقتصادی:

حذف پوشاک قاچاق ۲۶۰ هزار شغل را احیا می‌کند

یک کارشناس اقتصادی با ‌اشاره به اینکه ورود پوشاک قاچاق به کشور مصداق فساد فی‌الارض است، گفت: اگر قاچاق پوشاک به صفر برسد، 260هزار شغل ایجاد خواهد شد.

به گزارش مازند اصناف؛ عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصاد اظهار کرد: متأسفانه فروشگاه‌های عرضه‌کننده پوشاک برند قاچاق روز به روز در حال افزایش است، اما برخوردی با آنها صورت نمی‌گیرد. این موضوع نه تنها دست دولت را از رسیدن به درآمدهای خود کوتاه می‌کند، بلکه موجب انحراف الگوی مصرف مردم نیز شده است.

وی افزود: متأسفانه حتی تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر هم این برندها را تبلیغ می‌کنند و یکی از عوامل این فساد، شهرداری است، چراکه نقاشی‌های سکولار بر روی دیوارها و تابلوها، خود عاملی برای سکولاریزه شدن بازار است و مردم را بیشتر متعهد و وابسته به اجناس خارجی و دل‌زدگی از مصرف کالاهای داخلی 
می‌کند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: اینکه ورود پوشاک قاچاق به کشور آسیب به صنعت داخلی، آسیب به ‌اشتغال و نیز هدر دادن منابع ارزی کشور را در پی دارد و باید به آن، به عنوان یک فساد فی‌الارض نگاه کرد و آن را جرم دانست
.
شیخی گفت: باید به شیوه مهندسی معکوس، از همان ابتدا و همزمان با نظارت بر عرضه، نظارت بر فروش را نیز داشته باشیم؛ در واقع نظارت یک‌بعدی امکان‌پذیر نیست و نمی‌توانیم تنها از ورود کالای قاچاق جلوگیری کنیم، چرا که در اقتصاد، فعالیت تمام عوامل متوجه مصرف‌کننده است و ما باید بتوانیم همزمان، هم روی الگوی مصرف تلاش بیشتری کنیم و هم مقررات تنبیهی، جریمه‌های سنگین و حتی شلاق را برای صاحبان فروشگاه‌های عرضه‌کننده اجناس قاچاق و ممنوع‌الورود در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: این مقررات تنبیهی باید در بازار فروش چه عمده‌فروشی و چه خرده‌فروشی پیاده شود و به این ترتیب زنجیره ممنوعیت قاچاق تکمیل خواهد شد، چرا که هم از ورود این کالاها و هم از عرضه آنها جلوگیری می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این پرسش که عده‌ای عنوان می‌کنند در اوضاع نامناسب اقتصادی، بگیر و ببندها موجب از بین رفتن ‌اشتغال و بیکاری صاحبان این واحدها خواهد شد، تصریح کرد: این موضوع درست نیست، چراکه بنابر آمارهای بین‌المللی، هر 10هزار دلار کالای قاچاق موجب از بین رفتن یک شغل می‌شود و اگر قاچاق پوشاک به صفر برسد، 260هزار شغل ایجاد خواهد شد.

شیخی با ‌اشاره به اینکه البسه و مصنوعات پارچه‌ای، قابلیت قاچاق بسیار آسانی دارند و در بین اجناس وارداتی سهم آنها از همه بیشتر است، گفت: عمده این قاچاق از طریق مناطق آزاد و به صورت کالای همراه مسافر به کشور وارد می‌شود و یا آنکه از مرزهای غیر رسمی و یا به صورت مخفیانه و در بین اجناس دیگر به کشور وارد می‌شود و این صنعت را دچار آسیب بسیار بزرگی کرده‌اند.

وی با ‌اشاره به اینکه حجم صادرات کشور ما از طریق سرزمین اصلی، بیش از 100 برابر صادراتی است که از طریق مناطق آزاد صورت می‌گیرد، گفت: علی‌رغم مشکلاتی که در مناطق آزاد وجود دارد، اما متأسفانه 8 منطقه آزاد تجاری از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شد و اخیراً هم در مجلس رأی آورد، اما این افراد در حق تولید داخل جنایت کرده‌اند، چراکه تجربه ما در مناطق آزاد یک تجربه شکست‌خورده است و همانند قیفی است که دهانه آن به سمت ورود کالاهای بنجل خارجی قرار داده شده، اما کالایی از کشور ما به آن سوی مرزها صادر نشده که دارای ارزش ‌افزوده برای

کشور باشد.


 
مرجع : فارس


» برچسب ها :



مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا