اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35312 مورخ:[1397-07-17 13:32:01]
 16 مهر هم گذشت و خبری از تعطیلی بازار مازندران نبود/ نه بزرگ ملت به بدخواهان کشور+عکس
بی‌تفاوتی معنادار مردم به دست‌وپا زدن‌های ضد انقلاب

16 مهر هم گذشت و خبری از تعطیلی بازار مازندران نبود/ نه بزرگ ملت به بدخواهان کشور+عکس

بازاریان شهرهای مازندران همچون هم‌صنفان خود در سراسر کشور با بی‌توجهی محض نسبت به تحریک‌های چند هفته گذشته ضد انقلاب نسبت به تعطیلی بازار در 16 مهر 97، نه‌تنها بازار را تعطیل نکردند بلکه یکی از طولانی‌ترین و پر رونق‌ترین روزهای کاری را تا دیروقت رقم زدند.

به گزارش مازند اصناف؛ از چند هفته گذشته، مخالفان رفاه و آسایش مردم که چندین صفحه، گروه و کانال را در شبکه‌های اجتماعی گوناگون از خارج مرزها مدیریت می‌کنند دست به تحریک بازاریان برای تعطیلی بازار به منزله یک نافرمانی مدنی بزرگ در روز 16 مهر م97 زدند.

تحریک‌هایی مستمر، برنامه‌ریزی شده، هدفمند و گسترده که سرتاسر کشور را در موجی از التهاب و اما و اگر ناشی از عملیات‌روانی رسانه‌ای شدید، پیچیده و مدیریت شده از بیرون کشور فرو برد تا جایی که خیلی از افراد دارای تحلیل ضعیف در چند روز آخر مانده به زمان وعده داده شده روحیه خود را باخته و بازار را آماده یک تعطیلی و اعتصاب بزرگ ملی تصور می‌کردند.

اما بازاریان و اصناف که میان اعتراضات صنفی خود و انقلاب اسلامی خود تمایز معناداری می‌دیدند نه‌تنها به این ندای فتنه‌گون لبیک نگفتند بلکه در اقدامی جالب از ساعتی زودتر کسب و کار خود را آغاز کرده و تا زمان بیشتری نسبت به روزهای قبل به دایر بودن بازار اقدام کردند.

 
 

این برخورد اعتراضی نسبت به دخالت‌های خارجی در کشور از سوی معاندان صلاح و آسایش مردم در شهرستان نکا نیز از ساعات ابتدایی روز دوشنبه 16 مهر 97 به خوبی ملموس بود تا جایی که گروه قابل توجهی از اصناف علاوه بر آغاز کسب در اقدامی خودجوش و جالب نسبت به توزیع پوستر‌هایی در اعتراض به بیگانگان همراه با نشان دادن تعلق خود به کشور و نظام اقدام کردند که همین امر نیز با استقبال سایر کسبه همراه شد تا بسیاری با نصب این پوسترها و پلاکاردها در مکان کسب خود با این پویش خودجوش از دل بازار، همراهی کنند.

البته برای اینکه بهانه را از دست برخی افراد بیمار بگیریم خود نیز در بازار حضور پیدا کردیم و با کسبه نیز به بحث درمورد تحریک‌های خارجی علیه بازار و منافع ملی پرداختیم که نظرات بازاریان بسیار جالب بود.

 
 

بازار قویتر از حربه بدخواهان

آقای کریمی یکی از کسبه بازار نکا که در دکان خود به فروش و رسیدگی به مشتریان مشغول بود در سخنانی جالب، چنین تحریکاتی را برای کسبه قدیمی بازار امری معمولی عنوان کرد و گفت: برای ما که از قدیم در بازار هستیم و عرصه‌های مختلف این کشور را تجربه کردیم این جور اقدامات چندان عجیب نیست.

وی افزود: ما روزهای سخت‌تر از این را در دوران جنگ تجربه کردیم، جایی که بسیاری از اقلام کوپنی توزیع می‌شد، بسیاری از روستاها و حتی شهرها از ابتدایی‌ترین امکانات اولیه مثل آب و برق و گاز محروم بودند نیز زیر فشارها کم نیاوردیم چه برسد به این روزهایی که در اوج عزت و اقتدار به سر می‌بریم هرچند تحت فشار خارجی باشیم.

 
 

این کسبه قدیمی بازار بزازان خاطرنشان کرد: ما همه امروز به وضعیت بد اقتصادی کشور اعتراض داریم و مسئولان نیز باید پاسخگوی این اعتراضات باشند، باید صدای ما را بشنوند و آن را به کار ببندند تا مشکلات ما حل شود اما این بدین معنی نیست که برخی فرصت‌طلبان بخواهند از این موضوع سو استفاده کنند و اصل نظامی که برای آن تا اینجا خون دادیم، جوان دادیم و سختی‌های بسیاری را تحمل کرده و هزینه‌ها برای آن دادیم به همین راحتی از دست بدهیم.

وی اضافه کرد: بازار از ابتدای انقلاب پای ارزش‌ها و آرمان‌ها ایستاده است و حتی تا پای جان هم ایتسادگی خود را ادامه خواهد داد اما از مسئولان نیز خواهش داریم کمی در بازار و در میان مردم بیشتر حضور پیدا کنند و با لمس از نزدیک مشکلات برای حل عملی معضلات هرچه سریعتر چاره بی‌اندیشند.

 
 

همه نقد داریم اما عاشق کشور و نظامیم

در ادامه مسیر اصغری که در حال چسباندن شعارنوشته‌ای در حمایت از رهبری و نظام بود علت انجام چنین اقدامی را چنین شرح داد: شاید برخی از چسباندن شعارهای این چنینی اِبا داشته باشند اما یقین بدانید که حتی آن‌هایی که در عمل چنین کاری نمی‌کنند در قلب خود کشور، نظام و رهبر خود را دوست دارند و ما به همه نشان می‌دهیم که در باطن خود چه تفکری داریم.

وی افزود: یقین بدانید اکثر مردمی که امروز در بازار مشغول کسب هستند برای این کشور و نظام اسلامی جان هم می‌دهند اما متأسفانه بسیاری از بی‌تدبیری‌های دولت‌های مختلف سبب شده تا اعتراضات هرچه می‌گذرد بیشتر و نمایان‌تر شود که طبیعی است چراکه وقتی دخل و خرج زندگی جور درنیاید صدای انسان در می‌آید.

 
 

این کسبه جوان در بازار اظهار کرد: البته همه اوضاع کشو را می‌دانیم که زیر چه فشارها و تحریم‌هایی قرار داریم و صبوری مردم هم تاحدی به همین خاطر است اما این را هم همه می‌دانیم که تحریم‌ها سهم بسیار کمی از مشکلات ما را باعث شده‌اند بلکه مدیران نالایق هستند که اقتصاد کشو را به این روز انداخته‌اند و ما از دولتی که به آن رأی داده‌ایم توقع داریم بهتر عمل کند.

وی گفت: بعضی‌ها تعصب بی‌خود دارند که چون به فلان دولت رأی دادند پس نباید از آن انتقاد کنند درحالی که به نظر من جوان تحصیل کرده دارای مدرک لیسانس و دارای فهم حداقلی این اصلاً درست نیست، من خودم به دولت آقای روحانی رأی دادم اما عملکرد فعلی دولت مورد قبول من نیست و من هم حتماً انتقاد خود را به گوش مسئولان می‌رسانم چراکه اولاً می‌خواهم دولت عملکرد خود را اصلاح کند که این به نفع خود دولت است و از سوی دیگر شرایط خودم و خانواده‌ام برای من مهم است.

 
 

از ماست که بر ماست

در ادامه بازارگردی خود با خانم ساداتی که فروشنده یک سوپرمارکت بزرگ بود همکلام شدیم که وی شرایط سخت اقتصادی را عامل روی آوردن به فروشدگی در یک فروشگاه عنوان و و تصریح کرد: من و همسرم در بازار مشغول کسب درآمد هستیم چراکه هزینه‌های زندگی بالا است و باید برای فرزندان خود شرایط خوبی از تحصیل و رفاه را فراهم کنیم.

وی وضعیت بازار را نامطلوب خواند و افزود: البته باید قبول کنیم که فرهنگ غلط خود ما در خرید وسایل یکی از عوامل افزایش قیمت‌ها است چراکه وقتی با افزایش قیمت یک کالا مردم تعداد بیشتری از آن را خرید کرده و در منزل انبار می‌کنند، تولیدکننده نیز از این اشتهای نامعقول مردم سو استفاده کرده و قیمت‌ها را مدام افزایش می‌دهد البته در این میان خواب بودن ناظران بر بازار خود بحث دیگری است.

 
 

این بانوی فعال در بازار بیان کرد: همین امروز یک خانم و آقا با وجود مشاهده افزایش قیمت رب گوجه فرنگی، یک باکس از آن را با اینکه می‌گفتند نیاز ضروری هم نداشتند خریداری کردند و این درحالی بود که مدام به زمین و زمان ناسزا می‌گفتند و باید قبول کنیم این حال و روز فرهنگی ما است.

وی خاطرنشان کرد: بازار با وجود تمام ناملایمتی‌ها و بی‌تدبیری‌های مسئولان بیدی نبوده و نیست که به این بادهای بدخواهان و فراخوان‌بده بلرزد چراکه ما ایمان داریم این کشور از گردنه‌های سخت‌تر هم سربلند بیرون آمده و این بار نیز پیروز خواهد بود.

 
 

تا کور شود هرآنکه نتواند دید

بازار گردی ما تا ساعت 21 روز دوشنبه 16 مهر ماه ادامه داشت اما جالب بود که بازار تا این ساعت از شب نه تنها تعطیل نبود بلکه به مراتب پر رونق‌تر از قبل نیز به کار و کسب روزی حلال مشغول بود تا بازار شهرستان نکا نشان دهد که گوش خود را به تصمیم بدخواهان ملت در بیرون کشور و نفوذی‌های داخلی نسپرده است.

به نظر می‌رسد همین پایمردی و صبر بر منافعع ملت با پشت پا زدن به تحریک‌های بدخواهان برکت را بر بازار روانه ساخت تا مردم روز پر رونقی را در کسب و کار خود در بازار بیش از پیش تجربه کنند.

بازار امروز ثابت کرد که می‌بیند، می‌فهمد، تحلیل دارد، شرایط را درک کرده و تصمیم درست را در بهترین لحظه اتخاذ می‌کند، و اینگونه آمدنیوزها و دیگر پیاده‌نظام‌های استعمار جهانی در جنگ روانی علیه ملت ایران سیلی دیگری را این بار از بازار ایران اسلامی در شهرستان نکا دریافت کردند. 

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا