اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35296 مورخ:[1397-07-10 13:46:01]
ایران اولین تولیدکننده انار پاییزه در دنیا/ سالانه 22 هزار تن انار در مازندران تولید می‌شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران مطرح کرد

ایران اولین تولیدکننده انار پاییزه در دنیا/ سالانه 22 هزار تن انار در مازندران تولید می‌شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به تولید 22 هزار تنی انار در استان، گفت: سالانه 1.5  میلیون تن انار در دنیا تولید می‌شود و ایران با سطح زیرکشت حدود 75 هزار هکتار و تولید بیش از 750 هزار تن، اولین تولیدکننده این میوه پاییزه محسوب می‌شود.

به گزارش مازند اصناف؛ محمدتقی شکوهی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عمر اقتصادی درخت انار تا 70 سال است، اظهار کرد: سالانه 1.5  میلیون تن انار در دنیا تولید می‌شود و ایران با سطح زیرکشت حدود 75 هزار هکتار و تولید بیش از 750 هزار تن، اولین تولیدکننده این میوه پاییزه محسوب می‌شود.
 
وی افزود: استان‌های فارس و مرکزی به ترتیب با سطح زیرکشت حدود 20 و 10 هزار هکتار رتبه اول و دوم را از لحاظ سطح زیرکشت در کشور به خود اختصاص داده‌اند.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه  استان مازندران با دارا بودن سطح یک‌هزار و 500 هکتاری و تولید 22 هزار تن  انار رتبه یازدهم را در کشور دارد، اظهار کرد: با احتساب 12 هزار هکتار سطح اراضی درختان خودرو انار ترش در خلیج میانکاله، رتبه استان در سطح کشور دوم است.
 
این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به فرآوری صددرصدی انارهای ترش مازندران و تبدیل به رب، انار دان و پودر، این محصول ارزش افزوده و اشتغال‌زایی قابل ملاحظه‌ای دارد به گونه‌ای که میزان صادرات انار ایران 8 هزار تن است که به کشورهای عراق، هلند، ارمنستان، افغانستان، امارات، ترکمنستان و روسیه صادر می‌شود.
 
شکوهی درباره ارزش غذایی این محصول عنوان کرد: میوه انار منبع با ارزش ویتامین‌ها و عناصر غذایی مانند پتاسیم، فسفر، کلسیم و سرشار از آنتوسیانین است که در صنایع غذایی کاربرد فراوان دارد.

گفتنی است انار یکی از میوه‌های قدیمی ایران است که سابقه کشت و کار آن به سال‌ها قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد و بر این اساس در کتیبه‌های تخت جمشید، کنده‌کاری‌های برگ انار قابل مشاهده است.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا