اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35225 مورخ:[1397-06-26 09:32:01]
نرخ کرایه سرویس مدارس مازندران در مسیر چانه‌زنی/هشدار به خانواده​ها در انتخاب سرویس مدارس
مجتبی قربانی

نرخ کرایه سرویس مدارس مازندران در مسیر چانه‌زنی/هشدار به خانواده​ها در انتخاب سرویس مدارس

مطالبه نرخ‌های خارج از مصوبه، رقم خوردن تصادفاتی که استفاده از خودروهای ناایمن به عنوان سرویس مدرسه عامل آن بوده است و از همه بدتر ارتکاب برخی بی‌اخلاقی‌ها شرایطی به وجود آورده تا نوعی بی‌اعتمادی نسبت به عملکرد سرویس‌های مدارس در سال‌های اخیر رقم زده شود.در نرخ پیشنهادی تاکسیرانی مرکز مازندران، نرخ امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش 15 درصدی خواهد داشت که پس از طرح و تصویب در کارگروه ماده 18، نهایی و نرخ رسمی پس از چانه‌زنی‌ها اعلام می‌شود.

به گزارش مازند اصناف؛ هنوز یک هفته به آغاز سال تحصیلی جدید مانده، اما دغدغه والدین برای انتخاب سرویس مدارس فرزندانشان از خیلی پیش‌تر از این شروع شده است.

بهار علم و دانش فرا رسید و در این بازه تقریبا 9 ماهه،ارائه خدمات حمل و نقل به دانش آموزان، در قالب سرویس مدارس،اصلی حائز اهمیت است که علیرغم ضرورت آن در اکثریت قریب به اتفاق مواقع ساماندهی شایسته ای در این حوزه،مشاهده نمی شود.

مطالبه نرخ‌های خارج از مصوبه، رقم خوردن تصادفاتی که استفاده از خودروهای ناایمن به عنوان سرویس مدرسه عامل آن بوده است و از همه بدتر ارتکاب برخی بی‌اخلاقی‌ها شرایطی به وجود آورده تا نوعی بی‌اعتمادی نسبت به عملکرد سرویس‌های مدارس در سال‌های اخیر رقم زده شود.

والدین در انتخاب سرویس‌های مدارس هوشیار باشند
هرچند مسئولان پلیس با گذاشتن شرط‌های جدیدی برای رانندگان سرویس‌های مدارس تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا به هنگام صدور مجوز فعالیت برای متقاضیان، افراد با صلاحیت انتخاب شوند، اما با این حال پلیس همچنان به والدین هشدار می‌دهد که برای پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی در انتخاب سرویس مدارس دانش‌آموزان خود هوشیاری به خرج دهند.

از صرفه‌جویی در هزینه‌ها تا انتخابی پر حرف‌وحدیث!
برخی والدین به خیال این‌که در هزینه صرفه‌جویی می‌کنند، ترجیح می‌دهند خودشان سرویس مدرسه فرزندشان را انتخاب کنند و گاه دیده شده برای این‌که هزینه‌ها سرشکن شود؛ خانواده‌هایی که دانش‌آموزان‌شان با هم به یک مدرسه می‌روند به طور توافقی و بدون در جریان بودن مسئولان مدرسه یک خودروی شخصی را انتخاب کرده و با راننده برای نقل و انتقال فرزندان‌شان به توافق می‌رسند غافل از این‌که این شیوه بدترین گزینه در میان گزینه‌های انتخاب است و با این کار تا چه اندازه شرایط را برای وقوع اتفاقات و حوادث ناخوشایند فراهم می‌کنند.

شروط رانندگان سرویس

 راننده سرویس مدارس باید حداقل ۲۳ سال داشته و متأهل باشد. همچنین عدم‌اعتیاد، عدم‌سوءسابقه، داشتن سلامت جسمانی و روانی و همچنین شرکت در دوره آموزشی ۵ ساعته در دانشکده علمی ـ کاربردی سازمان تاکسیرانی برای تمام رانندگان سرویس مدارس الزامی است. این دوره ۵ ساعته شامل یک ساعت درخصوص آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی سرویس مدارس، یک و نیم ساعت روانشناسی و مهارت در ترافیک و یک و نیم ساعت اخلاق حرفه‌ای سرویس مدرسه است. همچنین خودرویی سرویس مدرسه باید معاینه فنی داشته باشد و بیش از  ۱۰سال از قدمت آن نگذشته باشد. این خودروها باید بیمه کامل سرنشین باشند و راننده باید برای ظرفیت عقب خودرو سه نفر و در صندلی جلو یک نفر را سوار کند و با احتساب خود وی، ۵ نفر  سرنشین داشته باشد.

نرخ جدید تا ابتدای مهر امسال اعلام می‌شود
حمیدرضا فضل‌الله نژاد مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری ساری در این باره و در خصوص قوانین امسال و نرخ سرویس مدارس در سال تحصیلی جدید به خبرنگار ما گفت: ما نرخ جدید را در ابتدای امسال به شهرداری ارسال کردیم و شهرداری آن‌را برای شورا فرستاد تا به تایید و تصویب برسد که نرخ جدید تا ابتدای مهرماه سال‌جاری اطلاع‌رسانی خواهد شد.

احتمال افزایش 15 درصدی سرویس‌های مدرسه
وی افزود: در نرخ پیشنهادی تاکسیرانی، نرخ امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش 15 درصدی خواهد داشت که پس از طرح و تصویب در کارگروه ماده 18، نهایی و نرخ رسمی پس از چانه‌زنی‌ها اعلام می‌شود.

قیمت 85 تا 110 هزار تومانی سرویس‌های مدرسه طی سال تحصیلی جاری
مدیرعامل تاکسیرانی شهرداری ساری خاطرنشان کرد: نرخ سرویس‌های مدارس بسته به مسافت بر حسب کیلومتر تعیین می‌شود که پیش‌بینی می‌شود این نرخ بسته به طی مسافت تا 3 کیلومتر با خودروهای ون از 85 هزار تومان و در مسافت‌های بین 3 تا 5 کیلومتر با خودروهای سواری تا 110 هزار تومان تعیین شود.

این مسئول متذکر شد: هزینه سرویس‌های مدارس در مسافت‌های بیشتر از 5 کیلومتر به‌صورت توافقی میان والدین و رانندگان تعیین می‌شود.

فعالیت 400 خودرو غیرمجاز سرویس مدرسه در ساری
فضل‌الله نژاد تصریح کرد: طی سال گذشته نزدیک به 800 کارت و آرم سرویس‌های مدارس در مرکز مازندران توزیع شد که جدا از این تعداد، نزدیک به 400 دستگاه دیگر، خودروی غیرمجاز نیز بدون اخذ کارت و نصب آرم فعالیت داشتند که در مجموع 1200 دستگاه خودرو در مرکز مازندران حمل‌ونقل دانش‌آموزان را در این بخش انجام می‌دهند.

خللی در سرویس شهری ایجاد نمی‌شود

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که آیا فعالیت این حجم از خودرو طی ایام تحصیلی خللی در نظام مسافربری شهری ایجاد می‌کند یا خیر، بیان کرد: شهرستان ساری دارای بیش از 3 هزار ون و سواری تاکسی در ناوگان عمومی شهری است که اصلا هیچ خللی در این بابت ایجاد نمی‌شود.

بیشتر از سرانه، تاکسی داریم
مدیرعامل تاکسیرانی شهرداری ساری ادامه داد: از آن‌جا که در مرکز مازندران ما بیش از سرانه، تاکسی داریم، با فعالیت این حجم از خودرو هیچ اتفاقی در سرویس‌دهی به سایر شهروندان روی نمی‌دهد و از سویی دیگر، سهم خودروهای تاکسیرانی از سرویس‌های مدارس طبق آمار سال گذشته تنها 200 دستگاه است و مابقی قالبا خودروهای شخصی است که ساماندهی می‌شوند.

متخلفان اعمال قانون می‌شوند

این مسئول در پاسخ دیگر خبرنگار ما در خصوص برخورد با خودروهای غیرمجاز فعال در سرویس‌های مدارس اعلام کرد: ما این موضوع را با دادستانی و راهنمایی و رانندگی مطرح کردیم و ماموران انتظامی جهت اعمال قانون در نظر گرفته شدند و ما پیگیر این موضوع هستیم که البته با توجه به حجم بالای بیکاری در استان، ملاحظاتی هم صورت می‌گیرد.

نقش پررنگ والدین و مدیران در ساماندهی سرویس‌های مدارس
فضل‌الله نژاد افزود: البته مهمترین اقدام در این بخش متوجه والدین و مدیران مدارس است که بسته به قانون جدا از هوشیاری والدین، مدیران مدارس مکلف‌اند حتی‌الامکان از ارائه سرویس به خودروهای فاقد کارت و آرم تاکسیرانی خودداری کنند.

اجرای طرح سپند برای اولین‌بار در مازندران
وی در ادامه از اجرای طرح سپند برای اولین‌بار طی سال تحصیلی جدید در ساری برای ساماندهی سرویس‌های مدارس خبر داد و تصریح کرد: در این طرح، که در سراسر کشور در حال اجرا است اولیای دانش‌آموز در این سامانه ثبت‌نام و مشخصات فرزندانشان را وارد می‌کنند، از سوی دیگر با ملاحظه نام و مشخصات راننده اعم از کلیه استعلامات قانونی و تاییدیه صلاحیت اقدام به انتخاب خودرو می‌کنند.

مدیرعامل تاکسیرانی شهرداری ساری یادآور شد: از طریق این نرم‌افزار، والدین در هر لحظه از حرکت خودرو از درب منزلشان، می‌توانند رصد کنند خودرو در کجای مسیر قرار دارد و اینکه فرزندشان به مدرسه رسیده است یا خیر؛ که امیدواریم با استقبال خانواده‌ها، فراگیر شود.

فضل‌الله نژاد در ادامه با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی‌های نوین و برخط در تمامی زمینه‌ها لازمه ارائه خدمات با کیفیت‌تر است که حمل و نقل نیز از این موضوع مستثنی نیست، گفت: در حوزه سرویس مدارس در گذشته همه امور به صورت دستی انجام می‌شد، بنابراین می‌طلبید که ساماندهی مناسبی در این حوزه شکل بگیرد تا سازمان تاکسیرانی و مدارس وظایف خود را به خوبی انجام دهند و پایشی بدون دخالت افراد فعال شوند.
 
رانندگانی که امتیاز نیاورند از سامانه سپند حذف می‌شوند

این مقام مسئول با بیان اینکه با فعالیت سامانه سپند ضمن اینکه تمامی اقدامات نهادهایی که قرار است در این حوزه خدماتی ارائه دهند مورد سنجش قرار خواهد گرفت، رصد ناوگان توسط تاکسیرانی و مدارس و سپس والدین نیز انجام خواهد شد؛ تاکید کرد: همچنین والدین در دوره‌های زمانی مشخص عملکرد راننده و کیفیت خودرو را مورد سنجش قرار می‌دهند و اگر راننده، خودرویی و یا شرکت‌های خدمات دهنده در حوزه سرویس مدارس امتیاز لازم را نگیرند از سیستم حذف خواهند شد؛ به عبارت دیگر این اقدام باعث می‌شود که بتوانیم حمل و نقل ایمن و آسان و با کیفیتی داشته باشیم.

به گفته وی، شهرستان ساری طی سالیان اخیر به‌عنوان شهرستان نمونه در استان‌های شمالی انتخاب شده است که این مهم با همکاری و تعامل مطلوب تاکسیرانی، آموزش‌وپرورش و راهنمایی و رانندگی محقق شده است.

هشدار به خانواده‌ها

مسئولان پلیس تاکید می‌کنند که امسال با کمک سازمان تاکسیرانی با جدیت بیشتری رانندگان سرویس‌های مدارس را گزینش خواهند کرد تا ایمنی دانش‌آموزان از هر نظر تضمین شده باشد. با این حال یکسری نکات نیز وجود دارد که رعایت آنها از سوی خانواده‌ها و حتی دانش آموزان به جلوگیری از وقوع اتفاقات و حوادث تلخ و ناگوار کمک خواهد کرد.

-‌ به فرزند خود بیاموزید از مسیر مدرسه تا منزل و برعکس از گفت‌وگو کردن با افراد ناشناس خودداری کند یا به هر دلیل همچون دیر رسیدن والدین یا سرویس مدرسه سوار خودروهای ناشناس نشود.

-حتما به دانش‌آموز تاکید کنید از گفت‌وگو درباره مسائل غیرضروری مانند دادن اطلاعات شخصی و خانوادگی به راننده سرویس مدرسه خودداری کند.

-در برخورد با دانش‌آموز طوری با وی رفتار کنید که بدون ترس و نگرانی کاملا به شما اطمینان کرده و هرگونه ناراحتی خود در مسیر رفت و برگشت خانه به مدرسه را با شما در میان بگذارد.

-هنگام اعزام فرزندان بویژه کودکان مقطع ابتدایی از آراستن آنان به طلا و جواهر خودداری کنید.

-به اولیای مدارس اطلاع دهید غیر از شما چه کسانی برای بردن فرزندانتان به آنها مراجعه می‌کنند.

-از فرزندتان بخواهید شماره تلفن، آدرس محل زندگی و تلفن یکی از بستگان نزدیک را به خاطر بسپارد تا در مواقع اضطراری با شما یا بستگان تماس بگیرد ضمن این‌که این شماره تلفن‌ها را در اختیار اولیای مدارس و راننده سرویس مدرسه نیز قرار دهید.

به گزارش بلاغ، امید آن می رود،نظارت بر سرویس های دانش آموزی مدارس به عنوان یکی از اولویت های جدی از سوی نهادهای متولی در دستور کار قرار گیرد تا از ظهور و بروز برخی از نابسامانی ها در این حوزه پیشگیری شود که در چنین شرایطی،آرامش و امنیت مطلوب تری ایجاد می شود که برای دانش آموزان،اولیای آنها و مدارس، موثر و سازنده خواهد بود و در چنین شرایطی،قطعا بروز و رخدادِ بسیاری از حوادث ناگوار،برای دانش آموزانِ امروز و آینده سازان فردا،مهار و کنترل خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا