اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35177 مورخ:[1397-06-12 12:46:01]
 ادامه ممنوعیت واردات برنج تا زمان جمع‌آوری کامل برنج کشاورزان /قیمت برنج در اختیار تاجران قرار دارد
رئیس خانه کشاورز مازندران اعلام کرد

ادامه ممنوعیت واردات برنج تا زمان جمع‌آوری کامل برنج کشاورزان /قیمت برنج در اختیار تاجران قرار دارد

رئیس خانه کشاورز مازندران گفت: ممنوعیت واردات برنج تا زمان جمع‌آوری کامل محصولات کشاورزان ادامه دارد.


به گزارش مازند اصناف؛ حسین اکبری در گفت‌و‌گو با خبرنگار بلاغ، درباره وضعیت خرید و فروش برنج در فصل برداشت این محصول در مازندران، اظهار کرد: قیمت برنج در حال حاضر در اختیار تاجران قرار دارد، دولت قیمت انواع برنج را مشخص کرده است ولی به صورت معمول در شرق مازندران کشاورزان اقدام به فروش شلتوک می‌کنند.

وی با اعلام اینکه قیمت‌ها در نوسان است، افزود: طارم خریداری نمی‌شود و اگر هم انجام شود به قمیت پایین بوده و دلیل آن هم مشخص نیست، سال گذشته خریداری می‌شد ولی امسال بدون دلیل خاصی خریداری نمی‌شود.

رئیس خانه کشاورز مازندران در ارتباط با اقدامات دولت برای خرید تضمینی برنج، گفت: مراکز خرید تضمینی مشخص شده است، در غرب و مرکز به این دلیل که زمین کوچک است تبدیل به برنج می‌شود و کشاورزان شرق استان کمتر تمایل به تبدیل به برنج سفید دارند.

وی در پاسخ به این سئوال که قیمت اعلام شده خرید تضمینی مناسب است، گفت: قیمتش اگر براساس خرید تضمینی باشد مناسب است.

اکبری با اعلام اینکه وضعیت شالی امسال بسیار مناسب است، گفت: تاجران تا حدودی در حق کشاورزان کم کاری می‌کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که بحث واردات برنج هم منتفی شده است، افزود: بنده تاکنون ندیدم که برنج خارجی در استان توزیع شود.

رئیس خانه کشاورز مازندران با اعلام اینکه کسانی که شالی را تبدیل به برنج می‌کنند راضی هستند، گفت: در سال جاری میزان آفت‌ها و مهمان ناخوانده زیاد بوده است با این وجود تولید هم مناسب است.

وی در پاسخ به این سؤوال که چرا برنج مازندران در مناطق غربی کشور به ویژه در مغازه‌ها دیده نمی‌شود، بیان کرد: این طور نیست بنده شاید بیش از 50 نفر دوستان من خواستار ارسال برنج مناسب هستند، البته ذائقه‌ها فرق می‌کند.

اکبری با اعلام اینکه برنج داخلی به دلیل خوش بو و خوش طمع بودن قابلیت صادرات را دارد، افزود: تاکنون اقدامی برای صادرات انجام نشده است.

وی با اعلام اینکه برنج تولید داخل توسط سرآشپزها مورد کم لطفی قرار می‌گیرد، بیان کرد: سرآشپزها به جای کسب مهارت برای پخت برنج تلاش می‌کنند برنج خارجی را جایگزین کنند.

رئیس خانه کشاورز مازندران گفت: بهترین کیفیت و عطر و بو را برنج داخلی دارد ولی در مجالس برنج داخلی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد، اما خانواده‌ها علاقه‌مند به پخت برنج داخلی هستند.

وی در ارتباط با زمان ممنوعیت واردات برنج گفت: تا زمانی که برنج مازندران جمع‌آوری شود ممنوعیت واردات ادامه دارد و همچنین اعلام کردند که کشت برنج فقط در استان گیلان و مازندران انجام شود و در سایر استان‌ها کاشت برنج ممنوع شده است.

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا