اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35174 مورخ:[1397-06-12 11:26:01]
افزایش 83 درصدی قیمت میوه در هفته‌های اخیر
بانک مرکزی اعلام کرد

افزایش 83 درصدی قیمت میوه در هفته‌های اخیر

بانک مرکزی از افزایش 83 درصدی قیمت میوه در شهر تهران در هفته منتهی به دوم شهریورماه خبر داد.

به گزارش مازند اصناف؛ براساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت اقلام خوراکی در سطح شهر تهران در هفته منتهی به دوم شهریورماه امسال گروه میوه‌های تازه با افزایش قیمت ۸۳ درصدی نسبت به هفته مشابه در سال گذشته مواجه شده است و نگاهی به درصد افزایش قیمت همین گروه کالایی در هفته قبل و هفته مشابه ماه قبل که به ترتیب 6/8 و ۴/۴ درصد بوده است، نشان می‌دهد که روند قیمت و بازار میوه افزایشی بوده و همچنان این گرانی‌ها ادامه دارد.

البته در این میان تنها میوه وارداتی در این سبد یعنی موز به کیلویی ۱۰ هزار و ۱۷۴ تومان (به صورت میانگین) رسیده و نسبت به هفته سال گذشته 144/9 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین پس از این میوه وارداتی هندوانه و طالبی در ردیف‌های بالایی جدول گرانی و صدرنشین آن هستند، چرا که به ترتیب 139/3 درصد و 95/6 درصد افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال گذشته تجربه کردند و پس از آن میوه‌هایی مانند گلابی، خربزه، انگور، سیب گلاب و هلو در رتبه‌های بعدی افزایش قیمت میوه در آخرین ارزیابی بانک مرکزی قرار دارد. در این میان برخی باغداران و فروشندگان میوه عامل افزایش قیمت میوه را کاهش کمبود تولید و عرضه انواع میوه ناشی از سرمازدگی و دیگر شرایط اقلیمی خاص عنوان می‌کنند.
شکرالله حاجی‌وند؛ مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، درباره گرانی میوه گفت: از نظر تولید میوه هیچ مشکل و کمبودی در کشور وجود ندارد و از نظر عرضه نیز نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری را تجربه می‌کند بنابراین هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد و دلالی و سودجویی عامل افزایش قیمت میوه است.
وی ادامه داد: براساس بررسی‌های صورت گرفته قیمت هر کیلوگرم میوه که در اختیار مردم قرار گرفته و توسط آنها استفاده می‌شود تنها ۳۰ درصدش به جیب باغدار می‌رود و ۷۰ درصد مابقی آن نیز سهم دلالان، سودجویان و واسطه‌های بی‌شماری هستند که قیمت میوه را افزایش دادند، بنابراین باید طرحی دیگر براندازیم.مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این‌که برخورد با سودجویان و گران‌فروشان وظیفه دستگاه‌های نظارتی سازمان تعزیرات حکومتی، تصریح کرد: آن طور که باید دستگاه‌های نظارتی به وظایف خود عمل نمی‌کنند.
همچنین مسعود لطیفیان؛ مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌ گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی درباره گرانی میوه اظهارداشت: در زمینه‌ میوه‌های گرمسیری و نیمه‌ گرمسیری هیچ کمبودی وجود ندارد که می‌توان به خرما، انار، انجیر، کیوی، مرکبات و غیره‌اشاره کرد اما در این میان سودجویی و عوامل واسطه‌ای دیگر باعث افزایش قیمت میوه شده‌اند که البته این رشد بی‌رویه در بازار بسیاری از محصولات دیگر در کشور اتفاق افتاده است.

 

مرجع: ایسنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا