اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35036 مورخ:[1397-05-10 13:46:01]
 ابزار صادرات دست بخش خصوصی نیست
رئیس اتاق بازرگانی مازندران:

ابزار صادرات دست بخش خصوصی نیست

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان ابزار صادرات در دست بخش خصوصی نیست خواستار تلاش دولت برای رفع مشکلات شد.

به گزارش مازند اصناف؛ عبداله مهاجر در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه بخش خصوصی در  شرایط کنونی با چالش های زیادی مواجه است به موانع صادرات اشاره کرد و اظهار داشت: به دلیل عدم وصل به منطقه اوراسیا با چالش هایی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه کشورهای هدف صادراتی ما عمدتا کشورهای سی آی اس و روسیه هستند، قیمت محصولات را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: قیمت تمام شده محصولات ما بالاتر است و توان رقابت با محصولات دیگر کشورها نداریم.

مهاجر با اشاره به اینکه تعرفه ترجیحی ۲۰ تا ۲۵ درصد قیمت تمام شده محصولات را تشکیل می دهد، افزود: اگر بتوانیم شرایط مدنظر را تامین کنیم می توانیم به اهداف مدنظر در حوزه صادراتی دست یابیم.

وی حمل و نقل را از دیگر مشکلات فراروی صادرات بیان کرد و ادامه داد: تولیدکننده نمی تواند نگران صادرات نباشد و باید برای رفع این دغدغه برنامه ریزی کرد.

مهاجر بر لزوم حمایت دولت از صادرکننده تاکید کرد و گفت: در کشورهای دیگر به تناسب صادرات، مشوق های صادراتی درنظر گرفته می شود و باید ما نیز چنین برنامه هایی را اتخخاذ کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی حمل و نقل را یکی از موانع برشمرد و گفت: ما برای صادرات از ماشین های برگشتی روسیه برای صادرات استفاده می کنیم و صادرکننده برای صادرات باید ۱۰ روز منتظر بماند تا بتوانند آن را تهیه کند.

وی با عنوان اینکه ابزار صادرات در دست بخش خصوصی نیست و دولت متولی آن است بر لزوم تامین زیرساخت ها و ملزومات برای توسعه صادرات تاکید کرد.

مهاجر، مسائل بانکی را از دیگر دغدغه ها بیان کرد و گفت: سال گذشته ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تن در کشور مرکبات صادر شد اما شش هزار تن مرکبات از مازندران صادر شده است.

وی ادامه داد: غالب صادرات از ظرفیت های پیله وری، مرزهای عراق و ترکیه صورت گرفته است و باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا صادرات از طریق قانونی صورت گیرد.

مهاجر حقوق گمرکی را از دیگر مشکلات فراروی صادرات بیان کرد.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا