اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35027 مورخ:[1397-05-09 10:12:01]
مردم توان خرید میوه را ندارند/ لطفا دست نزنید، گران است!
تلاطم به بازار میوه رسید

مردم توان خرید میوه را ندارند/ لطفا دست نزنید، گران است!

اگرچه همه ساله قیمت میوه در فصل تابستان به دلیل فراوانی ارزان بود، اما در تابستان سال جاری نرخ افزایش میوه ناشی از سرمازدگی بهاره و نوسانات ارزی به حدی است که با کاهش محسوس قدرت خرید مردم در بازار مواجه هستیم.

به گزارش مازند اصناف؛ در حالی که بازار میوه طی هفته‌های گذشته با افزایش قیمت مواجه شده است و برخی آن را ناشی از کمبود تولید و سرمازدگی می‌دانند، وزارت کشاورزی اعلام کرده است هیچ کمبودی در تولید نداریم؛ اما نهاده‌های تولید با افزایش قیمت مواجه شده و این نوسانات که ناشی از تاثیر نوسانات ارزی است روی قیمت میوه‌ها نیز اثر می‌گذارد.
 
گفتنی است طی هفته‌های گذشته قیمت انواع میوه در بازار رو به افزایش بوده و کارشناسان و فعالان بخش خصوصی آن را ناشی از کاهش تولید به دلیل سرمازدگی و تنش‌های اقلیمی می‌دانند، اما مسعود لطیفیان مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که گرچه تنش‌های سرمایی و گرمایی طی سال گذشته تاکنون باعث کاهش نسبی تولید در برخی از میوه‌ها شده است، اما ایران در تولید انواع میوه جزو کشورهای پیشرو و دارای رتبه‌های برتر در جهان به شمار می‌رود که حتی با وجود سرمازدگی و گرمازدگی هیچ مشکلی برای تأمین نیاز داخلی نداریم.

اسدالله کارگر رئیس اتحادیه میوه و سبزی از افزایش قیمت محصولات باغی در بازار خبر داد و گفت: اگرچه همه ساله قیمت میوه در فصل تابستان به دلیل فراوانی ارزان بود، اما در تابستان سال جاری نرخ میوه ناشی از سرمازدگی بهاره با نوساناتی در بازار روبه‌روست.

وی با اشاره به دلایل گرانی هندوانه، خربزه و طالبی در بازار افزود: افزایش چشمگیر قیمت محصولات باغی از جمله گیلاس موجب شده که بخشی از تقاضا به سمت هندوانه، خربزه و طالبی سرازیر شود و در نهایت نرخ این اقلام را تحت تأثیر خود قرار دهد.

به گفته کارگر، نرخ هیچ از یک محصولات باغی نظیر گیلاس، هلو، گلابی، آلبالو، آلو زرد، آلو سیاه، شابلون و غیره با مدت مشابه سال قبل قابل قیاس نیست.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی با پیش‌بینی قیمت میوه در بازار، گفت: با وجود آنکه انتظار داریم بازار میوه در طول سال از روند متعادلی برخودار باشد، اما در برخی مواقع همچون امسال کمبود میوه ناشی از سرمازدگی بهاره اثر سوء خود را بر بازار گذاشته است و از این‌رو پیش‌بینی می‌شود که قیمت میوه در بازار روند کاهشی نداشته باشد.

*کمبود میوه محصولات باغی صحت ندارد

یک کارشناس جهاد کشاورزی مازندران نیز در خصوص علت نوسانات اخیر در بازار میوه گفت: شاید نوسانات و افزایش قیمت در بازار گیلاس به دلیل سرمازدگی باشد، اما در خصوص سایر محصولات باغی این موضوع صدق نمی‌کند.

وی افزود: سخن از کمبود میوه در خصوص سایر محصولات باغی صحت ندارد، طی سال‌جاری هلو و شلیل به وفور در بازار وجود دارد.

به گفته این مسئول، عوامل متعددی از جمله نوسانات ارزی، دلالان میوه، افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل، انبارداری، کارگر و غیره می‌تواند اثرگذار باشد.

*قیمت گیلاس دچار افزایش قیمت و نوسان شده است

امیرحسین فخرآوران رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: سرمازدگی بهاره در اوایل سال‌جاری، موجب شد تا محصولات سردرختی در آذربایجان، کرج، قزوین، دماوند، شاهرود، دامغان و غیره، بسوزد و در نتیجه در فصل این میوه‌ها، با کمبود مواجه شویم.

وی افزود: در بازار هر کجا تعادل بین عرضه و تقاضا دچار اختلال شود، شاهد نوسانات قیمتی در بازار خواهیم بود.

به گفته رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مر کز مازندران قیمت گیلاس بیشتر از سایر میوه‌های بازار دچار افزایش قیمت و نوسان شده است.

این مسئول از قیمت 30 هزار تومانی گیلاس در میدان میوه و تره‌بار ساری خبر داد و گفت: قیمت گوجه دو تا 3 هزار تومان، هلو انجیری 5 هزار تومان، پیاز یک‌هزار و 400 تومان، سیب زمینی یک‌هزار و 300 تومان، خیار محلی یک‌هزار و 800 تومان، خیار کیاسر دو هزار و 500 تومان، کدو یک‌هزغار و 800 تومان است.

فخرآوران ادامه داد: قیمت بادمجان دو هزار و 200 تومان، هندوانه یک‌هزار و 700 تومان، خربزه دو هزار و 500 تومان، گلابی 6 الی 12 هزار تومان، انگور 4 تا 6 هزار تومان، کاهو 2 هزا رو 500 تومان، کلم یک‌هزار و 300 تومان، لیمو ترش 7 هزار تومان، شابلون 5 تا 6 هزار تومان و موز کارتن بزرگ هر کیلو 7 هزار تومان است.

به گفته وی، قیمت امروز هلو 6 تا 6 هزار و 500 تومان، شلیل 4 تا 4 هزار و 500 تومان، دهویج دو هزار و 500 تومان و سیب گلاب یک‌هزار و 300 الی دو هزار و تومان است.

گفتنی است قیمت‌ها در کف بازار میوه، با احتساب سود 30 تا 45 درصدی در حال عرضه است.

*****************
گزارش: مجتبی قربانی
******************

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا