اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35026 مورخ:[1397-05-09 10:08:01]
 فوران آتشفشان سکه در سایه ناتوانی دولت!/سکه 4/500/000 تومان
سکه، ستاره سهیل می‌شود

فوران آتشفشان سکه در سایه ناتوانی دولت!/سکه 4/500/000 تومان

در ادامه نابسامانی‌ها در بازار سکه و طلا و ناتوانی مشهود دولت در کنترل و مدیریت بازار، قیمت سکه طی روزهای اخیر با افزایشی خیره کننده از مرز 4 میلیون تومان هم گذشت. ‌‌در شرایط کنونی، آگاهی دادن به مردم و هدایت سرمایه‌های سرگردان جامعه به سمت تولید، از نوسانات این گونه بازار می‌کاهد و سرمایه را به سمت مطلوب هدایت می‌کند. قیمت طلا و به‌ویژه سکه طی روزهای اخیر به جایی رسیده که توانسته سقف جدید و بی‌نظیری از قیمت را به ثبت برساند و باید به جرأت بگوییم شاهد فوران آتشفشان سکه در بازار ایران هستیم.

به گزارشمازند اصناف؛ در ادامه روند قیمت سکه و طلا و التهاب شدید بازار، قیمت‌ها به‌گونه‌ای پیش رفت که به نظر می‌رسد بازار روی موج هیجانی قرار گرفته و این نوسانات موج کاذب دارد.

سکه رکورد زد/ ثبت سقف جدید قیمت در بازار سکه

قیمت طلا و به‌ویژه سکه طی روزهای اخیر به جایی رسیده که توانسته سقف جدید و بی‌نظیری از قیمت را به ثبت برساند و باید به جرأت بگوییم شاهد فوران آتشفشان سکه در بازار ایران هستیم.

محمدرضا نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: بازار طلا و سکه در یک حالت کش‌سانی قرار داشت که دیگر از این حالت خارج شده است و هیچ تفسیر و حرف و اقتصاددانی نمی‌تواند هیچ کاری برای حال و روز آن توصیف کند و این‌طور بگوییم که کار از دست همه در رفته است.

وی افزود: هیچ کسی نمی‌تواند بازار فعلی ارز، سکه و طلا را تحلیل کند و در خصوص کنترل، دلایل افزایش، پیش بینی آینده و هر آنچه مربوط به این بازار است، اظهارنظری کند.

دست‌های پشت پرده در میان است

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران خاطرنشان کرد: برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که دو نفر از صرافان بزرگ تهران که دستشان در دست بالایی‌ها است عامل اصلی گرانی‌های این یکی دو روز اخیر هستند که با رانت‌خواری‌ها و تبانی‌هایی که دارند موجب این افزایش بی سابقه قیمت در بازار ارز، طلا و سکه شده‌اند.

این فعال بازار طلا در استان ادامه داد: در حالت عادی نباید طی عرض دو روز  قیمت دلار، یک‌هزار و 500 تومان افزایش یابد و مشخص است که دست‌های پشت پرده‌ای پشت این ماجرا است که قرار است اقتصاد کشور را فلج کند.

سکه 4/500/000 تومان!

نصیری در خصوص قیمت حال حاضر بازار طلا و سکه بیان کرد: قیمت امروز سکه 4 میلیون و 500 هزار تومان، نیم سکه دو میلیون و 100 هزار تومان و ربع سکه یک میلیون و 100 هزار تومان است.

به گفته وی، قیمت هر گرم طلای آب شده 312 هزار تومان و یک مثقال طلا، یک میلیون و 385 هزار تومان است.

احتمال کاهش قیمت تا پایان هفته جاری

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران با بیان اینکه با اعلام شایعه اجرای سیاست‌های ارزی مطرح شده دولت شاهد کاهش قیمت نسبت به روز گذشته هستیم، عنوان کرد: پیش بینی ما تا پایان هفته جاری، کاهش قیمت‌ها نسبت به روزهای حال حاضر است اما در خصوص هفته آینده نمی‌توان هیچ نظری داد.

بازار خرید و فروش صفر است

این فعال بازار طلا و جواهر مازندران در خصوص وضعیت حال حاضر بازار و کم‌وکیف خرید و فروش مشتریان گفت: مشتریان بدنبال طلای متفرقه و سکه هستند و بازار خرید و فروش ما، صفر است.

نصیری تأکید کرد: در این وضعیت اقتصادی و رکود حال حاضر کشور، علی‌الرأس محوری اداره مالیات، کسبه را بیچاره کرده است و تقاضای ما این است که بازار حال حاضر را رصد کنند و سپس نسبت به اخذ مالیات علی‌الرأس تصمیم و اقدام کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص شایعه واگذاری حق خرید و فروش سکه به صرافی‌ها اظهار کرد: سکه ماهیت آن از طلا است و در زمره کاری صنف طلا فروشان قرار دارد.

مخالفت طلافروشان با واگذاری فروش سکه به صرافی‌ها

عضو هیئت مدیره طلا و جواهر مرکز مازندران خاطرنشان کرد: اصل و ماهیت طلا و سکه به طلافروشان تعلق و بستگی دارد و ما تا اخر پای این حرف ایستاده‌ایم و بهیچوجه هم کوتاه نمی‌آییم.

این فعال بازار طلا و جواهر استان افزود: دلار و ارز، آری تخصص و در راستای کار صرافان است و ما هیچ ادعایی نسبت به این موضوع نداریم، اما در خصوص سکه، ما نیروی متخصص، باتجربه و کاربلد در این بازار داریم. صراف تخصصی در این بازار ندارد و تبادل ان در بازار طلا و جواهر معنا پیدا می‌کند.

هدایت سرمایه‌های سرگردان از بازار سکه به سمت تولید

در ادامه نابسامانی‌ها در بازار سکه و طلا و ناتوانی مشهود دولت در کنترل و مدیریت بازار، قیمت سکه طی روزهای اخیر با افزایشی خیره کننده از مرز 4 میلیون تومان هم گذشت.

در بازار ارز نیز قیمت‌ها افسار گسیخت و دلار در بازار آزاد با قیمت 11 هزار تومان داد و ستد شد.

‌‌در شرایط کنونی، آگاهی دادن به مردم و هدایت سرمایه‌های سرگردان جامعه به سمت تولید، از نوسانات این گونه بازار می‌کاهد و سرمایه را به سمت مطلوب هدایت می‌کند.

 

********************

گزارش: مجتبی قربانی

*****************-***

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا