اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 35006 مورخ:[1397-05-05 01:28:01]
 زندگی در خزر غرق می‌شود/پرچم‌بازی در شناگاه‌های آلوده
وجود 376 نقطه غیرمجاز و ممنوعه شنا در مازندران

زندگی در خزر غرق می‌شود/پرچم‌بازی در شناگاه‌های آلوده

باید بپذیریم شناگاه‌های مازندران وضعیت نامناسبی دارند. برخی از آن‌ها اساسا در نقاط نامناسب جاگذاری شده‌اند و باید به طور کلی تعطیل شوند. برخی شناگاه‌ها نیز مشکل زیرساخت دارند و برخی دیگر دچار ضعف مدیریتی هستند.عوامل اصلی تأثیرگذار در آلودگی شناگاه‌های استان، تخلیه فاضلاب‌های تصفیه نشده، مدیریت ضعیف پسماندها و مدیریت غلط شناگاه‌ها و عدم فرهنگ‌سازی مناسب در میان آحاد اقشار مردمی برای عدم هدایت پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های خانگی به رودخانه‌ها است.

به گزارش مازند اصناف؛ طبق معیارهای ارزیابی هفده‌گانه محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی مازندران، 90 درصد از شناگاه‌ها موفق به دریافت نشان پرچم آبی به‌عنوان نماد سالم و ایده‌آل بودن دریا برای شنا نشده‌اند.

بر اساس این گزارش، از 47 شناگاه فعال که در ارزیابی شرکت داده شدند، 40 شناگاه نشان پرچم زرد دریافت کردند که به معنای ایده‌آل نبودن برای شناست، سه شناگاه به دلیل رسیدن آلودگی‌شان به حد بحران حکم تعطیلی گرفتند و تنها سه شناگاه توانستند از آزمون ارزیابی محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی با دریافت حکم ایده آل، سربلند خارج شوند.

نبود پرچم، نشانه آلودگی شناگاه

مریم موسوی رئیس اداره محیط زیست دریایی اداره کل محیط زیست مازندران در این باره گفت: در سال‌جاری 47 شناگاه در ساحل دریای مازندران راه‌اندازی شد و ارزیابی سلامت آن‌ها بر اساس 17 معیار از سوی محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی و وزارت کشور انجام شد.

وی توضیح داد: در این ارزیابی که با نمونه‌برداری انجام شد، شناگاه‌ها به پنج دسته دارای ریسک متوسط، ریسک بالا، خیلی بالا و ضعیف و خیلی ضعیف آنالیز شدند و این کار نیز برای یک پروسه یک‌ساله انجام شد.

رئیس اداره محیط زیست دریایی اداره کل محیط زیست مازندران اظهار کرد: در نتیجه این ارزیابی، تنها سه شناگاه در سواحل مازندرانی خزر موفق به دریافت پرچم آبی شدند که نماد سالم بودنشان است، 40 شناگاه با پرچم زرد به معنای داشتن آلودگی نشانه‌گذاری شدند که به معنای داشتن آلودگی با ریسک متوسط است.

موسوی خاطرنشان کرد: چهار شناگاه دارای ریسک بالا و خیلی بالا از لحاظ آلودگی تشخیص داده شده و فعالیت‌شان تعطیل شد.

وی ادامه داد: یک شناگاه تعطیل شده مربوط به شهرستان عباس‌آباد، یک شناگاه در رامسر و 2 شناگاه به نام خط آهی و خشت‌سر در شهرستان محمودآباد واقع است.


شناگاه‌ها، پیش از راه‌اندازی از دانشگاه علوم پزشکی مجوز دریافت کنند

محسن اعرابی  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز طی گفت‌وگویی اعلام کرد: هیچ‌یک از شناگاه‌های فعال در ساحل خزر مجوزی از این دانشگاه ندارند.

وی بیان کرد: این در حالی است که باید شناگاه‌ها، پیش از راه‌اندازی از دانشگاه علوم پزشکی مجوز دریافت کنند.

به گفته وی، تاکنون اعتراض دانشگاه علوم پزشکی مازندران نسبت به بی‌خبری حوزه سلامت از ایجاد شناگاه‌ها به جایی نرسیده است.

تعطیلی 4 طرح سالم‌سازی دریا در مازندران

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: بر اساس دستورالعمل مشترک سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی، کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان و دانشگاه علوم پزشکی مازندران از 49 طرح سالم‌سازی شناگاه‌های فعال به‌صورت مشترک بازدید و نمونه‌برداری کردند.

وی افزود: طبق نتایج آنالیز و بازرسی صورت گرفته، 46 طرح سالم‌سازی دارای پرچم زرد و فقط 3 طرح سالم‌سازی دریا دارای پرچم آبی و شرایط مناسب شنا می‌باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه در این بازدید، 4 طرح سالم‌سازی دریا نیز به دلیل آلودگی میکروبی تعطیل شدند؛ بیان کرد: نصب پرچم آبی در شناگاه بیانگر آن است که شناگاه ساحلی از نظر کیفیت بهداشتی آب دریا و سایر شرایط بهداشتی و محیط زیستی لازم دارای شرایط مناسب و مطلوب برای استفاده و شنای افراد می‌باشد و به عبارتی دیگر شنا کردن و دیگر تفریحات سالم آبی در این مکان مجاز می‌باشد.

ابراهیمی متذکر شد: نصب پرچم زرد در محوطه شناگاه ساحلی بیانگر آن است که این شناگاه ساحلی از نظر کیفیت بهداشتی آب دریا و یا سایر شرایط بهداشتی و زیست محیطی لازم یا مواردی از آن‌ها فاقد شرایط مناسب و مطلوب برای شنا بوده و در صورت استفاده افراد از این اماکن احتمال آلودگی آن‌ها به عوامل بیماری‌زا و به خطر افتادن سلامتی افراد وجود دارد.

عملکرد محیط زیست در استان مطلوب نیست

حسینی عالمی دادستان مرکز مازندران نیز در خصوص شناگاه‌های استان بیان کرد: طبق آمار اخذ شده از سوی محیط زیست در خصوص شناگاه‌های استان و نیز بررسی‌ها و اقدامات انجام گرفته در این خصوص، از ۲۲ شناگاه استان فقط تنها دو جایگاه، مناسب شناخته شده است که این مهم نیازمند بررسی و پیگیری مسئولان استانی است و دستگاه قضایی نیز پیگیر این موضوع است.

وی با بیان اینکه عملکرد محیط زیست در استان مطلوب نیست، افزود: اکثر فاضلاب‌های شهری و خانگی و کشتارگاه‌ها به رودخانه‌ها منتهی می‌شود و برای حل این موارد باید محیط زیست با جدیت بیشتری ورود پیدا کرده و درنگهداری و حفظ محیط زیست کوشا باشد و این امر تلاش دیگر دستگاه و مسئولان استانی را در حمایت از این نهاد را می‌طلبد.

سلامت شناگاه‌ها در گرو عزم جدی مردم و کارخانه‌داران

عیسی قاسمی طوسی مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران نیز در این‌باره به خبرنگار ما گفت: بر اساس قوانین زیست محیطی چند شناگاه در سطح استان تعطیل شد.

وی افزود: دریا فی نفسه آلوده نیست و از آن‌جا که رودخانه‌ها به دریاها می‌ریزند، این آب آلوده رودخانه‌ها است که دریا را آلوده کرده است.

قاسمی با بیان اینکه مردم و کارخانه‌ها باید نکات زیست محیطی را در خصوص پاکی رودخانه‌ها رعایت کنند، خاطرنشان کرد: باید یک عزم جدی راه بیفتد و همه ارگان‌ها، مردم، سازمان‌های مردم نهاد، واحدهای تولیدی و صنعتی، پساب‌های صنعتی، فاضلاب‌های خانگی و همه و همه پای کار بیایند، در این ماجرا ورود پیدا کنند و استانداری هم در رأس تمام این موارد، جدی ورود پیدا کند تا شاهد شناگاه‌های سالم و فرهنگ‌سازی برای عدم آلوده‌سازی رودخانه‌ها باشیم.

این مسئول متذکر شد: وضعیت موجود ماهی‌های کفال دریای خزر نیز نشان‌دهنده آلودگی دریا است. از سویی دیگر، تردد کشتی‌ها در دریا و آلودگی دریا توسط سوخت این کشتی‌ها هم از دیگر چالش‌های زیست محیطی محسوب می‌شود.

قاسمی تصریح کرد: دریا در نگاه کلی سالم است اما آن ویژگی‌های استاندارد و سلامت را ندارد و هر جا به ما اعلام کنند ورود پیدا خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: ما چندین شناگاه را در استان تعطیل کردیم، اما مردم به این مکان‌ها رفتند، شنا کردند و غرق شدند؛ ما از یک سو برای نظارت بر سلامت زیست محیطی یک شناگاه را تعطیل می‌کنیم اما از یک سو این مکان‌ها از طرح خارج و دیگر ناجی ندارد و مردم به این مکان‌ها مراجعه و در معرض خطر غرق شدن قرار می‌گیرند.

262 کیلومتر ساحل با قابلیت شنا در مازندران/ تعداد غرق شدگان به 12 نفر رسید

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران با بیان اینکه در استان مازندران 262 کیلومتر ساحل با قابلیت شنا داریم، تأکید کرد: مردم به تذکرات گوش نمی‌کنند و علیرغم تعطیلی شناگاه‌ها حتی از موانع فیزیکی هم عبور می‌کنند و در مناطق پر خطر شنا می‌کنند و خطر غرق شدن را با بی‌توجهی به هشدارها افزایش می‌دهند.

این مسئول با بیان اینکه هر جا که شناگاهی تعطیل می‌شود، ناجی نداریم و مردم هم از آن استفاده می‌کنند، گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون تعداد غرق‌شدگان در دریای خزر به 12 نفر رسیده است.

376 نقطه غیرمجاز و ممنوعه شنا در مازندران وجود دارد

قاسمی با بیان اینکه طی سال‌جاری 95 طرح دریا و بیش از 180  شناگاه داریم، متذکر شد: 376 نقطه غیرمجاز و ممنوعه نیز داریم که مردم علیرغم تمام هشدارها به این نقاط می‌روند و شنا می‌کنند. حتی در برخی از موارد هم برخورد فیزیکی و ضزب و شتم هم با ناجیان ما به‌دلیل عدم اجازه برای شنا شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 900 ناجی در سطح مازندران در شناگاه‌های استان حضور دارند، اعلام کرد: ما در سال‌جاری علیرغم سالیان گذشته حقوق ناجیان را به موقع پرداخت کردیم و این امر در کشور بی سابقه است.

هر ساله و با فرارسیدن ایام تعطیلات تابستانی موج جدیدی از مسافران از اقصی نقاط کشور به استان مازندران سفر کرده و گزینه مشترک تمامی این گردشگران استفاده از شناگاه‌های ساحلی استان است.

ظرفیت قابل اتکا دریا در اشتغال و درآمدزایی تا چالش‌های تکراری در ساماندهی سواحل

هر چند دریا به عنوان یک موهبت الهی در استان دارای یک ظرفیت قابل اتکا حتی در بحث اشتغال و درآمدزایی حتی در بحث کلان است، اما باید بپذیریم اقدامات صورت گرفته تاکنون، در جذب رضایت گردشگران در بخش‌های گوناگون، از نوار ساحلی گرفته تا آب شرب، از سرویس بهداشتی گرفته تا نمازخانه، از پارکینگ مناسب گرفته تا نقاط مناسب برای اسکان و همچنین هتل‌ها و متل‌ها و رستوران‌های ساحلی همه و همه از ضعف‌های جدی است که هر ساله شاهد تکرار مجدد آن هستیم.

اما ابتدایی ترین نیاز گردشگران در مراجعه به دریا، یک مکان امن برای شنا و امکانات اولیه برای استحمام پس از شنا است که در بسیاری از این نقاط جدا از سلامت زیست محیطی شناگاه‌ها وجود ندارد و باید این مطالبه در رأس پاسخگویی مدیران استانی قرار گیرد.

عدم وضعیت مناسب شناگاه‌ها تا ضرورت بهبود زیرساخت‌ها

باید بپذیریم شناگاه‌های استان وضعیت نامناسبی دارند. برخی از آن‌ها اساسا در نقاط نامناسب جاگذاری شده‌اند و باید به طور کلی تعطیل شوند. برخی شناگاه‌ها نیز مشکل زیرساخت دارند و برخی دیگر دچار ضعف مدیریتی هستند.

باید بپذیریم عوامل اصلی تأثیرگذار در آلودگی شناگاه‌های استان، تخلیه فاضلاب‌های تصفیه نشده، مدیریت ضعیف پسماندها و مدیریت غلط شناگاه‌ها و عدم فرهنگ‌سازی مناسب در میان آحاد اقشار مردمی برای عدم هدایت پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های خانگی به رودخانه‌ها است.

همه می‌دانیم فاضلاب‌های شهری و صنعتی وارد مصب رودخانه‌ها می‌شوند که بعضا شناگاه‌ها دقیقا در بستر همین مصب‌ها قرار دارند. دپوی زباله‌ها در کنار شناگاه‌ها نیز مشکل دیگری است که به طور چشمگیر در نوار ساحلی بسیاری از نقاط استان به‌ویژه غرب مازندران دیده می‌شود.

باید بپذیریم هرگونه سهل‌انگاری در این موضوع، سلامت مسافران و گردشگران به استان را تهدید می‌کند و بی شک با اجرای درست طرح سالم‌سازی دریا که در قالب یک کارگروه تخصصی متشکل از دستگاه‌های متولی استان، این تهدیدها به حداقل ممکن خواهد رسید.

---------------------------
گزارش: مجتبی قربانی
---------------------------

انتهای پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا