اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34978 مورخ:[1397-04-28 09:17:01]
 از لزوم ارتقای نظام مهندسان تا فرصت از دست رفته فارغ التحصیلان
در نخستین رویداد بین‌المللی توسعه و مهندسی ساخت مطرح شد

از لزوم ارتقای نظام مهندسان تا فرصت از دست رفته فارغ التحصیلان

در نخستین رویداد بین‌المللی توسعه و مهندسی ساخت تلاش شد تا طرحی نو ایجاد شود و در کنار تولید و علم به ارتقا نظام مهندسین که بازوی اجرایی کشور هستند پرداخته شود.

به گزارش مازند اصناف؛ آئین افتتاحیه نخستین رویداد بین‌المللی توسعه و مهندسی ساخت عصر امروز با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، اعضای هیات مدیره نظام مهندسی، جمعی از اساتید دانشگاه و مهندسان ساختمان در دانشکده هنر و معماری دانشگاه مازندران انجام شد.

در این همایش سه روزه قرار است کارگاه‌های تکنولوژی بتن، فناوری اطلاعات مکانی در توسعه و مهندسی ساخت، ساختمان‌های هوشمند یک و دو، کارگاه بازرسی جوش، فناوری اطلاعات مکانی در توسعه و مهندسی ساخت، چگونگی خوانش، تحلیل و سازماندهی مرفولوژی شهری، پدافند غیرعامل، شناخت ماهیت انفجار و ضربه و بررسی اثرات آن‌ها بر سازه، بهینه سازی و صرفه جویی مصرف انرژی الکتریکی ساختمان‌ها و شناخت آجر برگزار شود.

لزوم حرکت نظام اجرایی، آموزشی و تولید در یک سازمان هماهنگ

کامران حسن‌زاده دبیر نخستین رویداد بین‌المللی توسعه و مهندسی ساخت اظهار کرد: امروز دنیای علم و تکنولوژی سرعت تحولات و تغییرات خود را به سرعت نور می‌پیماید.

وی با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، خاطرنشان کرد: این رویداد گامی برای حمایت از ظرفیت‌های داخلی است.

دبیر نخستین رویداد بین المللی توسعه و مهندسی ساخت تصریح کرد: ایده علم و عمل و تحقق این اندیشه که باید نظام اجرایی و نظام آموزشی و نظام تولید در یک سازمان هماهنگ و هارمون حرکت کنند مبنای آغاز این رویداد شد.

حسن زاده یاداور شد: در این رویداد تلاش شد تا برای نخستین بار طرحی نو ایجاد شود و در کنار تولید و علم به ارتقا نظام مهندسین که بازوی اجرایی کشور هستند پرداخته شود.

وی با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد گفت: انتقال تجربیات موفق جهانی در توسعه و مهندسی ساخت، بررسی چالش‌ها و راهبردهای بهبود خدمات مهندسی، بررسی چالش‌ها و راهبردهای بهبود فضای کسب و کار در توسعه و مهندسی ساخت، آخرین تحولات علمی فنی و فناوری در توسعه و مهندسی ساخت، ایمنی بهداشت و محیط‌زیست در توسعه و الزامات پدافند غیرعامل در توسعه مهندسی ساخت از اهداف برگزاری این رویداد است.

دبیر نخستین رویداد بین المللی توسعه و مهندسی ساخت خاطرنشان کرد: در این رویداد برای به روز رسانی اطلاعات و دانش مهندسی از اساتید معتبر بین‌المللی از کشورهای ایتالیا، اتریش، اسپانیا و دیگر کشورها دعوت شده است.

حسن زاده افزود: تلاش شد تا مجموعه کارگاه‌های آموزش برگزار شود تا مهندسین ما در یک تبادل دوسویه علمی با واقعیت‌های جاری آشنا شوند.

وی تصریح کرد: صدور خدمات مهندسی در دنیای امروز علاوه بر ملاک دانشگاهی نیاز به برگزاری دوره‌های تخصصی است که در این رویداد پیش بینی شده است.

مهندسان برای پیشرفت کشور باید به اخلاق مهندسی پایبند 
باشند

 

فرماندار بابلسر نیز با بیان اینکه آیا با داشتن آمار بالای مهندس می‌توانیم با کشورهای پیشرفته رقابت کنیم، اظهار کرد: باید مهندسان در ابتدا به یک باور درست برسند و به اخلاق مهندسی پایبند باشند.

 
علی اسد اظهار کرد: تبادل علم و دانش هیچ مرزی را نمی‌شناسد و به هیچ جناح و مرزی وابسته نیست.

 
وی با اشاره به اینکه باید از دانش روز دنیا بهره‌مند شد خاطرنشان کرد: اگر به یک نقطه مطلوب رسیدیم درست نیست که دوباره از صفر آغاز کنیم چراکه بهره‌مندی از علم روز بسیار ارزشمند است.

 
فرماندار بابلسر تصریح کرد: صدور خدمات مهندسی، گسترش حوزه ساخت و فعالیت اقتصادی برای مهندسان جوان در خارج از مرز می‌تواند از خروجی این رویداد باشد.

 
اسد افزود: 35 هزار مهندس در صنعت ساخت عضو نظام مهندسی مازندران هستند که در سال‌های آینده به آن اضافه می‌شود و باید دید این امر تهدید است یا فرصت.

 
وی یادآور شد: یکی از دغدعه‌هایی که موجب آزرده خاطر شدن ما می‌شود مراجعه فارغ التحصیلانی است که فرصت اشتغال را به دست نیاوردند.

 
فرماندار بابلسر با بیان اینکه آیا با داشتن آمار بالای مهندس می‌توانیم با کشورهای پیشرفته رقابت کنیم، اظهار کرد: باید مهندسان در ابتدا به یک باور درست برسند و به اخلاق مهندسی پایبند باشند تا موجب پیشرفت کشور شوند.

 
اسد خاطرنشان کرد: بسیاری از مهندسان مشکل آفرین هستند و به خود جفا می‌کنند و متاسفانه تعدادی از مهندسان امضای خود را به راحتی می‌فروشند و این امر برای دیگر مهندسان مشکل آفرین است.

 
وی تصریح کرد: پیش از انکه در ارتقای فنی کار کنیم باید در زمینه پایبند بودن به اصول اخلاق کار کنیم.

 
فرماندار بابلسر افزود: پل ورسک یک نماد کار مهندسی است که در تمامی این سازه پایبندی به قواعد مهندسی دیده شده است.

 
اسد گفت: نظام مهندسی باید در تربیت کارگران حرفه‌ای بیشتر ورود کند و یکی از وظایف ما این است که کارگران را نیز به روز کنیم.

گفتنی است این همایش از 27 تا 29 تیرماه در پردیس دانشگاه مازندران برگزار می‌شود و انبوه‌سازان، شهرداران و شوراهای شهر در این همایش حضور دارند که در پایان گواهی‌نامه بین‌المللی دریافت می‌کنند.
  
در این همایش با همکاری دانشگاه مازندران، تفاهم نامه‌ای با کشورهای ایتالیا، آلمان،اتریش، هند، اسپانیا و کره منعقد تا در زمینه انتقال تجربه تعامل صورت گیرد و مجموعه کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه بین‌المللی نیز در این مدت دایر است.

مرجع: بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا