اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34964 مورخ:[1397-04-17 11:31:01]
ضرورت برنامه‌ریزی و توجه به الگوی کشت در کشاورزی مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد

ضرورت برنامه‌ریزی و توجه به الگوی کشت در کشاورزی مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشاورزی مازندران سال‌های خوبی را پیش رو ندارد و بر این اساس باید برنامه‌ریزی دقیق‌تری در مسئله منابع آبی و نگاه جدی در بحث الگوی کشت داشته باشیم.

به گزارش مازند اصناف؛ عزیزالله شهیدی‌فر با بیان اینکه در کشاورزی مازندران ابتدا باید به زیرساخت‌ها توجه جدی شود و امکاناتی که در زیرساخت‌ها وجود دارد شناسایی شود، اظهار کرد: باید برنامه‌ریزی برای بخش کشاورزی را طبق وضعیت موجود تنظیم کنیم و دورنمایی از آینده داشته باشیم.

 

وی با اشاره به این نکته که تولید کشاورزی مازندران یک تولید آب‌بر است، ادامه داد: کشاورزی در حال گذر است و عبور از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن نیازمند منابع آبی زیادی بوده و منابع آبی استان برای تعریف الگوی کشت بسیار مهم است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: ذخایر آبی در آب‌بندان، چاه‌های عمیق و نیمه عمیق و سدهایی در استان داریم که باید جدی آن را دنبال کنیم و ظرفیت‌ها را شناسایی کنیم چراکه نیاز آبی از شرق تا غرب استان تفاوت است و بستگی به نوع کشت دارد.

 

این مسؤول اضافه کرد: به‌عنوان نمونه در غرب استان محصولات باغی زیادی داریم، در شرق استان محصولات زراعی حرف اول را می‌زند و در شهرهای مرکزی محصولات زراعی و باغی فراوان است.

 

شهیدی‌فر به بحث دام و طیور و شیلات اشاره کرد و یادآور شد: بیش از 90 هزار تن محصولات شیلاتی در استان تولید شده که 80 درصد آن خارج از دریا صید می‌شود.

 

وی ادامه داد: ماهیان گرمابی و سردابی که در استخر و آب‌بندان‌ها پرورش پیدا می‌کنند، نشان‌دهنده این است هر فعالیتی در مازندران نیاز آبی فراوانی را می‌طلبد و باید آب در دسترس باشد تا تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: دنیا، ایران و مازندران سال‌های خوبی را پیش رو ندارد و بر این اساس باید برنامه‌ریزی دقیق‌تری در مسئله منابع آبی و نگاه جدی در بحث الگوی کشت داشته باشیم و بیشتر محصولات را  شامل باغبانی، گل و گیاه و سبزی و صیفی را به سمت تولید گلخانه‌ای سوق دهیم.

 

این مسؤول اظهار کرد: به‌دنبال به‌کارگیری تکنولوژی جدید و روش‌های نوین آبیاری را در محصولات زراعی و باغی در استان هستیم و آبیاری تحت فشار، قطره‌ای، کانال‌ها، سردهنه‌ها، رودخانه‌ها، تجهیز نوسازی و زهکشی اراضی را به‌طور جدی دنبال می‌کنیم.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا