اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34949 مورخ:[1397-04-13 19:13:01]
  قوانین به نفع تولید و صنعت تغییر یابد
رئیس خانه صنعت و معدن مازندران:

قوانین به نفع تولید و صنعت تغییر یابد

رئیس خانه صنعت و معدن مازندران گفت: در شرایط جنگ اقتصادی باید قوانین و رویه ها به نفع تولید و صنعت تغییر یابد.

به گزارش مازند اصناف؛ رحیم زارع در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: ایجاد سامانه ارزی نیما بدون پشتوانه کارشناسی و بر اساس تصمیم یک‌شبه است و شفافیتی در آن وجود ندارد.

وی افزود: اکنون قیمت ارز را 10 درصد بازار آزاد تعیین می‌کند، نه 90 درصد ارزی که در اختیار دولت است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پتروشیمی‌ها حدود 17 میلیارد دلار ارز خود را به‌دلیل سیاست‌های دولت در خارج از کشور یا چرخه صرافی‌ها نگه داشته یا جرئت وارد کردن آن را به کشور ندارند.
زارع با بیان اینکه سامانه نیما موجب تقویت واردات و تضعیف صادرات شده است، اضافه کرد: یکی از‌اشکالات سامانه نیما تخصیص ارز از همان ابتدای ثبت سفارش است.

وی ادامه داد: چند نفر به‌دلیل نقص سامانه نیما در چند ماه گذشته به‌میزان کل یارانه نقدی دو سال کشور سود برده‌اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کارت‌های اجاره‌ای در حال ضربه زدن به اقتصاد کشور است گفت: بانک مرکزی اعلام کند ارز حاصل از صادرات پتروشیمی و فولاد را از میان 600 صرافی مجاز و 22 صرافی نظام بانکی به کدام صرافی‌ها پرداخت کرده است.

به گفته زارع، اکنون با ارز چهار هزار و 200 تومانی کالا وارد کشور می‌شود اما واردکننده همان کالا را به کشورهای همسایه صادر می‌کند و ارز هفت هزار تومانی می‌گیرد.

اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات کود معنا ندارد
 محسن سیروس، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: به جای آنکه به مواد اولیه برای تولید داخل کود و برای حمایت از تولید ارز یارانه‌ای بدهند، واردکنندگان کود به راحتی ارز یارانه‌ای گرفته و مشابه کودی که در داخل هم تولید می‌شود، را وارد می‌کنند.

وی افزود: این در حالی است که اختصاص ارز یارانه‌ای به واردات کود سبب می‌شود که قیمت محصول وارداتی از قیمت تولید داخل پایین‌تر بوده و در نهایت بازار را از آن خود کند. مضاف بر آنکه بسیاری از تولیدکنندگان کود داخلی طی چند سال گذشته به دلیل همین واردات بی‌رویه که شاید لزومی هم نداشت، ورشکست شده‌اند که تبعات آن از بین رفتن مشاغل و ایجاد بیکاری هم است.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان کودهای کشاورزی گفت: اکنون تولیدکنندگان باید مواد اولیه خود را برمبنای ارز بازار آزاد تهیه کنند که قطعاً در قیمت تمام شده آنها مؤثر در حالی که واردکننده به راحتی بدون آنکه دغدغه‌ای داشته باشد، ارز یارانه‌ای 4200 تومانی را می‌گیرد و فقط یک شرکت را می‌شناسم که در شرایط تنگنای ارزی کشور 13 میلیون یورو ارز یارانه‌ای برای واردات کود گرفته است.

مرجع: تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا