اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34912 مورخ:[1397-04-05 13:18:01]
افسارگسیختگی قیمت طلا پیامد شلختگی در مدیریت ارز/افزایش تقاضای خرید سکه از سوی افراد خاص
مجتبی قربانی

افسارگسیختگی قیمت طلا پیامد شلختگی در مدیریت ارز/افزایش تقاضای خرید سکه از سوی افراد خاص

شلختگی در مدیریت بازار که عملا از طرف دولت رها شده و باعث شده است نتوان مدیریت بهینه منابع ارزی اعمال کرد. اگرچه در بازار متشنج کنونی قیمت واقعی برای ارز و طلا دشوار است و در بسیاری از اعداد اعلام شده اساسا معامله‌ای انجام نمی‌شود تا بازاری شکل بگیرد، اما می‌توان با توجه به داده‌های عاری از محافظه کاری‌های خبری و واقعیات اقتصادی به تصویر درستی از اصل بازار رسید.

به گزارش مازند اصناف؛ عدم ثبات قیمتی در بازار طلا موجب شده تا سکه امامی بازهم رکورد زده و از مرز 3 میلیون تومان هم عبور کند و قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز به بیش از 260 هزار تومان برسد.

عدم ثبات قیمتی در بازار طلا موجب شده تا قیمت هر سکه طرح امامی با عبور از قیمت 3 میلیون تومان در بازار معامله شود. همچنین سکه طرح قدیم نیز به ارزش 2 میلیون و 750 هزار تومان داد و ستد شد.

شلختگی در مدیریت بازار تا قیمت متشنج طلا و ارز

شلختگی در مدیریت بازار که عملا از طرف دولت رها شده و باعث شده است نتوان مدیریت بهینه منابع ارزی اعمال کرد.

اگرچه در بازار متشنج کنونی قیمت واقعی برای ارز و طلا دشوار است و در بسیاری از اعداد اعلام شده اساسا معامله‌ای انجام نمی‌شود تا بازاری شکل بگیرد، اما می‌توان با توجه به داده‌های عاری از محافظه کاری‌های خبری و واقعیات اقتصادی به تصویر درستی از اصل بازار رسید.

بی‌خاصیت‌شدن کامل برجام؛ چه با خروج رسمی آمریکا و یا بدون آن؛ و اجرایی شدن تحریم‌های کاتسا CATTSA در ماه‌های پیش‌رو و تنگ شدن مجدد حلقه تحریم‌های گذشته با بهانه‌های جدید دسترسی ایران به منابع ارزی را دشوار می‌کند.

سکه تمام طرح جدید (امامی) که طی چند روز اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کرده است، روزگذشته، بالاخره سد 3 میلیون تومان را شکست و رکورد تازه و بی‌نظیری را در بازار طلا به ثبت رساند.

افزایش تقاضای خرید سکه از سوی افراد خاص
ابراهیم محمدولی، درباره بالا بودن تقاضای خرید سکه اظهار کرد: تقاضای خرید سکه از سوی افراد خاص افزایش یافت که این تقاضا نیز از طریق پیش‌فروش‌هایی که بانک مرکزی اجرا کرد، تامین شد و چندان به کسبه مرتبط نیست و آنها کسب و کار معمول خود را دارند.

وی با اشاره به ثبات تقریبی قیمت‌های طلا و سکه نسبت به روز گذشته اعلام کرد: قیمت سکه تمام طرح جدید دو میلیون و ۹۵۵ هزار تومان است و سکه تمام طرح قدیم نیز دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

به گفته محمدولی، نیم سکه نیز یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان و ربع سکه ۷۸۵ هزار تومان قیمت دارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان طلا و جواهر همچنین قیمت هر مثقال طلای ۱۷ عیار را یک میلیون و ۱۱۷ هزار تومان و هر مثقال طلای ۱۸ عیار را یک میلیون و ۱۸۸ هزار تومان اعلام کرد.

به گفته وی، کمپین‌های نخریدن طلا تاثیر چندانی بر تقاضای بازار نداشته و این بخش در رکود قبلی خود به سر می‌برد.

سیر صعودی قیمت دلار در بازار
با سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز، دولت و بانک مرکزی از 20 فروردین دلار را با قیمت 4200 تومان تک‌نرخی کرده‌اند؛ این نرخ تا 30 اردیبهشت ثابت بود ولی از 31 اردیبهشت تا امروز نرخ دلار هر روز سیر صعودی را طی می‌کند و امروز 4 هزار و 252 تومان قیمت‌گذاری شد.

امروز در بازار آزاد هر یورو 9 هزار و 670 تومان و هر پوند با ارزش 10 هزار و 990 تومان و درهم امارات 2262 تومان دادوستد می‌شد.

کاهش قیمت سکه نسبت به روز گذشته

امروز در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت نسبت به روز قبل دو میلیون و 771 هزار تومان و سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم دو میلیون و 750 هزار تومان معامله می‌شد.

هر قطعه نیم‌بهار آزادی امروز شاهد کاهش قیمت بود به‌نحوی که در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی یک میلیون و 470 هزار تومان، ربع‌سکه 785 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 423 هزار تومان فروخته می‌شد.

هر گرم طلای 18عیار نیز امروز 257 هزار تومان ارزشگذاری شده بود، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1266.7دلار معامله می‌شود.


سفارش خرید سکه آتی متوقف شد
مدیریت بازار مشتقه بورس کالا با صدور اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد: سفارش خرید سکه آتی متوقف شده است.

مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: طبق مورد ۲ بند «ب» ماده الحاقی دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی در شرکت بورس کالا از روز جاری تا اطلاع ثانوی اخذ موقعیت تعهدی خرید فزاینده در قراردادهای آتی سکه طلا برای فعالان بازار مقدور نیست.

این اطلاعیه به این معنی است که از امروز هیچ معامله‌گری در بازار آتی نمی‌تواند سفارش خرید بگذارد مگر اینکه آن معامله گر سابقا موقعیت فروش داشته و قصد دارد بابت بستن موقعیت فروش خود موقعیتی معکوس بگیرد و از بازار خارج شود.

همچنین این اطلاعیه پس از آن منتشر شد که بازار نقد سکه با التهاب رو به رو شد و نوسانات صعودی آن هر لحظه قابل مشاهده است به طوری که امروز قیمت هر سکه تمام بهار آزادی در بازار نقد به حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت قرارداد آتی سکه طلا تحویل دی‌ماه سال ۱۳۹۷ تا بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

علاوه بر این قرارداد آتی سکه طلا تحویل آبان‌ماه و شهریورماه هر یک به ترتیب حدودا سه میلیون و ۲۱۰ هزار تومان و سه میلیون و ۱۲۰ هزار تومان است.

با توجه به این اطلاعیه معامله‌گران بازار آتی فعلا نمی‌توانند سفارش خرید سکه در این بازار ثبت کنند.

 

اقتصاد سرطانی ما حالش گاه خوب و گاه رو به موت است

محمدرضا نصیری در این‌باره و در خصوص افزایش ناگهانی و بی سابقه قیمت سکه در بازار طی دیروز و امروز گفت: افزایش این روزهای سکه و ارز حساب شده است و چیز تعجب برانگیزی نیست.

وی افزود:  در قانون اقتصاد دو بی‌نهایت وجود دارد، یکی بی‌نهایت ریاضی و دیگری بی‌نهایت فیزیکی؛ ما دو تا خط موازی در قانون ریاضیات داریم که می‌گویند در بی‌نهایت همدیگر را قطع می‌کنند و اقتصاد حال حاضر ما اینگونه است و در بی‌نهایت یکدیگر را قطع می‌کنند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران اظهار کرد: ما در خصوص یک اقتصاد سرطانی صحبت می‌کنیم که گاه خوب می‌شود و به یکباره می‌بینیم که فوت کرده است. پزشک هم حدس می‌زند این بیمار خوب شود، اما هیچ چیزی مشخص نیست و فقط یک معجزه می‌تواند بیمار را نجات دهد.

این فعال صنفی بازار طلا در استان اضافه کرد: ظرف مدت سه روز، طلا هر گرمی 70 تا 80 هزار تومان گران می‌شود و 30 درصد افزایش می‌یابد؛ این موضوع اصلا سابقه نداشته و بدانید کار خیلی سخت شده است و افسار آن رها شده است.


نصیری خاطرنشان کرد: بازار فوق‌العاده خراب است. نه مزنه‌ای وجود دارد، نه کسی خرید و فروش می‌کند و نه کسبه‌ای خرید و فروش می‌کند؛ عملا اقتصاد به گل نشسته است و تنها معجزه می‌تواند اقتصاد ایران را نجات دهد.

 

قیمت روز بازار سکه و طلا در بازار

وی در خصوص قیمت فعلی بازار طلا به خبرنگار ما پاسخ داد: در حالی‌که قیمت هر گرم طلای 18 عیار، 253 هزار تومان است، قیمت سکه روز گذشته از مرز 3 میلیون تومان گذشت و در روز جاری به دو میلیون و 700 هزار تومان رسیده است؛ قیمت نیم سکه یک‌میلیون و 400 هزار تومان و ربع سکه 800 هزار تومان در بازار مازندران می‌باشد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران گفت: با اشاره به این موضوع که دلار در بازار آزاد به بیش از 9 هزار تومان رسیده، بازار را متشنج کرده است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا