اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34893 مورخ:[1397-04-02 01:49:01]
گوشت و مرغ وارداتی از تولید داخلی گرانتر درمی آید
وزیر جهاد کشاورزی:

گوشت و مرغ وارداتی از تولید داخلی گرانتر درمی آید

 وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: ذرت، کنجاله سویا و سایر خوراک مورد نیاز این صنعت باید توسط خود تولیدکنندگان مدیریت و تامین و تدارک شود.

به گزارش مازند اصناف؛ محمود حجتی در نشست با مدیران تشکل‌ها و فعالان صنعت طیور کشور، با‌ اشاره به اینکه تولیدات زیربخش دام و طیور مورد نیاز جامعه است، اظهار داشت: نقش و اهمیت گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر و گوشت قرمز در اقتصاد ملی، امنیت غذایی و معیشت مردم بی‌بدیل است و این در شرایط و زمان‌های کمبود برای مسئولان و آحاد جامعه ملموس می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی اعلام می‌شود دو میلیون تن گوشت مرغ و یک میلیون تن تخم مرغ در کشور توسط تولیدکنندگان داخلی تولید و به مصرف مردم می‌رسد و بخشی هم صادر می‌شود، شاید برای آحاد جامعه تمام ابعاد این ظرفیت مشخص نباشد، اما زمانی که این تولید با یک کسری 10 درصدی به دلیل عواملی نظیر بیماری مواجه می‌شود (مانند شرایطی که در کسری تخم مرغ به دلیل آنفلوآنزای پرندگان ایجاد شد) نقش و اهمیت تولیدات داخلی عیان و مشخص می‌شود.

حجتی خاطرنشان کرد: همه ظرفیت‌های کشور برای تامین کسری 10 درصدی تخم‌مرغ از طریق واردات اعمال شد ولی باز نتوانست خلاء تولید داخلی را جبران نماید.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تجربه مدیریت در فرآیند تامین و عرضه کسری تخم مرغ ناشی از آنفلوآنزای پرندگان، از طریق واردات نشان داده گوشت مرغ، تخم مرغ، شیر و گوشت قرمز اگر در داخل تولید نشوند و تامین آنها به اتکای تولید داخلی نباشد، محصولات وارداتی با ارز یارانه‌ای و انواع حمایت‌های دیگر باز بیشتر از قیمت داخلی به جامعه عرضه خواهد شد، بنابراین این محصولات باید در داخل تولید شوند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه ظرفیت‌های بسیار بالایی در مدیریت، فناوری و صنعت دام و طیور در کشور ایجاد شده است، گفت: برای رفع موانع پیش روی این صنعت باید تولید، نهاده‌های مورد مصرف و بازار این محصولات به صورت هوشمند و دلسوزانه مدیریت شود.

حجتی با‌ اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی حمایت لازم را از مدیران تشکل‌های این صنعت برای اعمال مدیریت در این حوزه به عمل می‌آورد، تاکید کرد: ذرت، کنجاله سویا و سایر خوراک مورد نیاز این صنعت باید توسط خود تولیدکنندگان مدیریت و تامین و تدارک شود.

وی خاطرنشان ساخت: ذرت به عنوان کالایی اساسی و واسطه‌ای در تولید مرغ و تخم مرغ به دلیل آب بر بودن، باید از طریق واردات تامین شود و این نهاده ضروری تولید باید با نگاه و رویکرد تجاری و اقتصادی منصفانه و فایده ملی در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد و در این مسیر، بهترین گزینه، تامین و واردات آن توسط تشکل‌های تولید است.

وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت:مدیران و دستگاه‌های تابعه وزارت جهاد کشاورزی باید همه پشتیبانی‌های فنی و مدیریتی را از صنعت طیور انجام دهند تا مشکلات پیش روی آنها رفع شده و تولیدکنندگان دغدغه تولید نداشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی ،مدیران تشکل‌ها و فعالان صنعت طیور کشور در نشست با وزیر جهاد کشاورزی که حدود سه ساعت به طول انجامید، مسائل و مشکلات پیش روی تولید را در یک فضای صمیمی و دوستانه با محمود حجتی مطرح کردند.

نارضایتی از عملکرد ستاد تنظیم بازار و بی‌توجهی به مشکلات تولیدکنندگان در مقایسه با دغدغه مصرف‌کنندگان، آسیب‌پذیری صنعت طیور، پایین بودن حاشیه سود فعالیت خالص تولید در مقایسه با سایر فعالیت‌های مرتبط با این صنعت و نیز کاستن از مداخله دستگاه‌های دولتی در امور مربوط به بازار و بازرگانی این محصول از مهم‌ترین خواسته‌های مدیران تشکل‌ها از وزیر جهاد کشاورزی بود که حجتی نیز برای تسریع و رفع مسائل مطرح شده، دستورات لازم را به مدیران این وزارتخانه ابلاغ کرد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا