اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34892 مورخ:[1397-04-02 01:48:01]
تعداد اجاره‌نشین‌ها افزایش یافته است
مدیرعامل بانک مسکن:

تعداد اجاره‌نشین‌ها افزایش یافته است

مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد تعداد اجاره‌نشین‌ها افزایش پیدا کرده و به 61 درصد کل خانوارها رسیده است.

به گزارش مازند اصناف؛ابوالقاسم رحیمی انارکی در حوزه مجموعه سیاست‌های بانک مسکن اظهار کرد: از اواخر سال گذشته یک افزایش قیمتی در تهران ایجاد شده و نگرانی‌هایی ایجاد کرده که من فکر نمی‌کنم این بحران باشد بلکه ناشی از یک انباشتگی در فنر قیمتی ناشی از رکود سنگین در معاملات مسکن طی سال‌های 92 تا 96 بوده است که باعث شد در آن سال‌ها نرخ تورم اسمی مسکن از نرخ تورم عمومی عقب بیفتد.

وی افزود: اکنون با رشد چشمگیر قیمت در ماه‌های اخیر، این عقب‌ماندگی از بین رفته است و انتظار می‌رود رفتار بازار در ماه‌های آینده مشابه اواخر سال گذشته و اوایل امسال نباشد.

مدیرعامل بانک مسکن اضافه کرد: در حال حاضر به تناسب ورود خانه اولی‌ها به بازار معاملات خرید مسکن، عرضه واحدهای کم‌متراژ مناسب این گروه وجود ندارد.

رحیمی انارکی ادامه داد: در نشستی که اخیرا در کمیسیون عمران مجلس داشتیم آمارهای قابل توجهی ارائه شد به این ترتیب که، 25 درصد واحدهای معامله شده در تهران زیر 60 مترمربع است اما پروانه‌های صادر شده برای این واحدها یک درصد از کل واحدها است که این خبر ناخوشایندی است.

به گفته وی، میانگین متراژ واحدهای احداثی در پروانه‌ها به بیش از 150 مترمربع رسیده که نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش پیدا کرده در حالی‌که 50 درصد معاملات در تهران برای واحدهای زیر 50 متر است که این میزان با نیاز بازار تناسب ندارد.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: در کشور دو میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه است که از طریق فیش‌های آب و برق راستی‌آزمایی شده است که البته این غیر از خانه‌های دوم است. از طرفی، تعداد اجاره‌نشین‌ها افزایش پیدا کرده و به 61 درصد کل خانوارها رسیده است.

گفتنی است، افزایش اجاره‌نشینی که بنا به گفته مدیرعامل بانک مسکن رخ داده نشانه‌ای از کاهش توانمندی مالی مردم در تهیه مسکن می‌باشد. ضمن اینکه نرخ اجاره طی ماه‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته که فشار مضاعفی بر اجاره‌نشینان (آن هم در فصل جابه‌جایی) وارد خواهد کرد.

کاهش عرضه مسکن خطرناک است
با این حال، حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران بر خلاف مدیرعامل بانک مسکن که گفته بود رفتار بازار در ماه‌های آینده مانند دوره افزایش قیمت‌ها نیست، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی در کشور و کاهش عرضه مسکن قیمت مسکن شاید در آینده افزایش بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه روند افزایش قیمت مسکن فعلا متوقف است گفت: رشد نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی باعث رشد قیمت مسکن شد اما باید در نظر داشته باشیم که کاهش عرضه و رشد تقاضا می‌تواند خطرناک باشد.عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران در پاسخ به این سؤال که چه راهکاری می‌تواند جلوی رشد بیش از حد قیمت‌ها را بگیرد، بیان کرد: متعادل شدن عرضه و تقاضا همواره جزء آرزوهای کشور در حوزه ساخت و ساز بوده است بنابراین چنانچه عرضه از تقاضای مسکن عقب بماند قطعا رشد قیمت‌ها به دلیل عقب ماندن عرضه از تقاضا اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

مرجع : خبرگزاری هیبنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا