اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34881 مورخ:[1397-03-30 19:02:01]
۹۸ درصد پرونده‌های کلان قاچاق به نتیجه نمی‌رسد!
رئیس ستاد تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

۹۸ درصد پرونده‌های کلان قاچاق به نتیجه نمی‌رسد!

ما در حال حاضر در حال دنبال کردن پرونده‌های قضایی قاچاق کالا و ارز هستیم؛ چراکه متأسفانه در قاچاق کالا و ارز کشفیاتی که صورت می‌گیرد ۱۰ تا ۲۰ درصد از مجموع کشفیاتی است که کمتر از ۲ درصد آن کشف شده است...

به گزارش مازند اصناف؛ رئیس ستاد تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام اینکه گزارش هیئت تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز ظرف یک ماه آینده به صحن علنی مجلس ارائه می‌شود، خاطر نشان کرد: ما در حال حاضر در حال دنبال کردن پرونده‌های قضایی قاچاق کالا و ارز هستیم؛ چراکه متأسفانه در قاچاق کالا و ارز کشفیاتی که صورت می‌گیرد ۱۰ تا ۲۰ درصد از مجموع کشفیاتی است که کمتر از ۲ درصد آن کشف شده و به نتیجه رسیده است و بسیاری از آن‌ها بازگشت داده می‌شوند که برای دستگاه‌ها هزینه‌بر خواهد بود.

احمد انارکی محمدی دیروز با تشریح آخرین وضعیت هیئت تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: با توجه به اینکه امروزه قاچاق کالا و این پدیده شوم به شدت فزونی یافته و روزبه‌روز وضعیت بدتری پیدا می‌کند، در واقع بستگی به این دولت یا دولت‌های گذشته ندارد.
وی گفت: قطعاً خطای انسانی و تخلفات ممکن است در این بین صورت گیرد، اما این‌ها با مسئله قاچاق فرق می‌کند. وقتی قاچاق از مبادی رسمی صورت می‌گیرد، این یک معضل اساسی است.
 


مجلس برای تحقیق و تفحص ستاد تشکیل داده است


انارکی با تأکید بر اینکه تحقیق و تفحص حق قانونی نمایندگان مجلس است، خاطر نشان کرد: با توجه به سؤالات نمایندگان در خصوص موضوع قاچاق کالا و ارز این سؤالات به صحن علنی مجلس رسیده و نهایتاً مجلس پیگیر موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد و ستادی برای این مسئله تشکیل دادند. وی اضافه کرد: این ستاد با مکاتبات با دستگاه‌های مختلف، برگزاری جلسات کارشناسی، بازدید‌های میدانی را از مرز‌های شمال، غرب و بخش‌های جانبی کشور انجام داد.

۲ درصد از کشفیات به نتیجه می‌رسد

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه اشاره‌ای به کشفیات و پرونده‌هایی که در این رابطه در دستگاه قضایی شکل می‌گیرد، کرد و گفت: متأسفانه کشف قاچاق کالا و ارز کمتر از ۲ درصد کل کشفیات قاچاق در کشور بوده است.
رئیس ستاد تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ۸۰ درصد پرونده‌های ما کمتر از ۱۰ میلیارد تومان بوده، اما کمتر از ۲ درصد از پرونده‌های کلان در این حوزه به حکم رسیده است و افراد مقصر عمدتاً افراد ضعیف و کم‌توانی هستند که این پرونده‌ها را برعهده می‌گیرند و نهایتاً می‌گویند ما توان تقبل و بازگشت این میزان از هزینه‌ها را نداریم؛ بنابراین از محل قاچاق کالا و ارز کمترین برگشت را داشته‌ایم.
انارکی عنوان کرد: قبلاً سامانه‌هایی همچون سامانه تجارت و پیشگیری و قاچاق وجود داشت که جدیداً سامانه‌هایی همچون سامانه ارزی، تجارت و بازرگانی و عدم خدمات و پشتیبانی امور قاچاق کالا به آن اضافه شده است و این سامانه‌ها می‌توانند کمک خوبی در قانون جدید باشند.
وی با بیان اینکه بر‌اساس اعلام آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار به ۶/۱۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: مشکل ما آمار نیست، موضوع اصلی این است که چنین موضوعی به اشتغال و اقتصاد مردم آسیب وارد می‌کند.

ناهماهنگی در مرز‌های ایران

انارکی به نتایج بازدید میدانی از برخی مرز‌های کشور اشاره کرد و گفت: یکی از معضلات اساسی بازدید‌های ما نبود هماهنگی بین دستگاه‌ها در مرزها‌ست؛ چراکه وقتی ۱۶ دستگاه در یک مرز بنا باشد با یکدیگر هماهنگی داشته باشند، اگر هر دستگاهی به تنهایی کار خود را انجام دهد و حرف خود را بزند، نوعی بی‌نظمی ایجاد می‌شود.
وی ادامه داد: وقتی قاچاق از مبادی رسمی صورت می‌گیرد، قطعاً خطای انسانی و تخلفات در این بین صورت گیرد، اما این‌ها با مسئله قاچاق فرق می‌کند، این یک معضل اساسی است. متأسفانه در این روند ما زیرساخت‌های لازم را نداریم.

تخصیص ۱۵۰ میلیارد تومان

انارکی با اشاره به اختصاص مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که در قانون جدید ۱۵۰ میلیارد تومان برای انواع مبارزه با قاچاق‌ها اختصاص داده شده که طی سه سال این مبلغ به ۷۶ میلیارد تومان رسیده و جالب است که بدانید ۷۵ درصد این مبلغ صرف زیرساخت‌ها می‌شود.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا