اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 3485 مورخ:[1392-03-11 19:58:01]
 حضور ۲۶۳ مهمان خارجی در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام/ برنامه‌ای برای یک روز قبل از مراسم اصلی نداریم
انصاری‌ در نشست خبری:

حضور ۲۶۳ مهمان خارجی در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام/ برنامه‌ای برای یک روز قبل از مراسم اصلی نداریم

 رئیس ستاد برگزاری مراسم سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) گفت: تا به امروز بالغ بر ۴۵۸ نفر از مهمانان خارجی برای مراسم ارتحال امام داوطلب شده‌اند که با ۲۶۳ نفر از آنان موافقت شده است.

به گزارش نجبا و به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی انصاری رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران طی نشست خبری در محل ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) در خصوص برنامه‌های سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی اظهار داشت: امسال برنامه‌های خوب و جامعی را با همدلی و وفاق کامل به همه دستگاه‌های دولتی و ارگان‌های کشوری دنبال می‌کنیم.

وی ضمن تشکر از محمود احمدی‌نژاد و دولت خدمتگذار افزود: 8 سال است که ما با دولت آقای احمدی‌نژاد سالگرد رحلت امام را برگزار می‌کنیم که انصاف است که در همین جا از تلاش‌ها و برنامه‌های دولت آقای احمدی‌نژاد و شخص ایشان صمیمانه سپاسگذاری کنیم.

رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) با بیان اینکه امسال برای برنامه‌ها چه کمیته اصلی را طراحی کرده‌اید، گفت: یک کمیته،‌کمیته اجرایی است که پشتیبانی این مراسم و اعضای این کمیته، عمدتا دستگاه‌های اجرایی کشور عهده‌دار هستند.

انصاری ادامه داد: امسال ما برای جمعیتی بالغ بر یک و نیم میلیون نفر زائر استانی و شهرستانی آماده پذیرایی هستیم و ثبت‌نام‌ها از تعطیلات عید به بعد آغاز شده است.

وی به فعالیت سازمان بسیج مستضعفین برای تمهیدات لازم جهت برگزاری ارتحال امام اشاره و تصریح کرد: سازمان بسیج با همت مضاعف کار ثبت‌نام، اعزام، استقرار، تغذیه و همراهی کاروان‌ها را از سراسر کشور به تهران عهده‌دار است.

رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه امسال بخش عمده‌ای از زائران را جوانان تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: کسانی که امسال به حرم امام می‌آیند شاید برای اولین بار است که در این مراسم شرکت می‌کنند.

انصاری در خصوص ظرفیت فیزیکی حرم حضرت امام (ره) برای پذیرایی از جمعیت گفت: حرم امام در پهنه 5 کیلومتری و شعاع چند کیلومتری حاشیه‌ آن به همت دستگاه‌های اجرایی و شهرداری تهران آماده برگزاری مراسم هستند.

وی اضافه کرد: در پیرامون حرم، کارهای خدماتی مانند ایستگاه‌های صلواتی و فرهنگی به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند و آب آشامیدنی نیز تعبیه شده است.

رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) زمان رسمی مراسم ارتحال امام را 9 صبح 14 خرداد ذکر کرد و گفت: مراسم با قرائت قرآن کریم و عزاداری و نوحه‌سرایی مداحان آغاز و در ادامه حضرت حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی به سخنرانی می‌پردازد و بعد از آن میلیون‌ها انسان شیفته و هزاران نفر از مهمانان خارجی و صدها خبرنگار داخلی و خارجی به استقبال سخنرانی مهم و ارزشمند مقام معظم رهبری می‌روند.

انصاری گفت که سخنان مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) بسیار حائز اهمیت است بخصوص که 14 خرداد امسال در آستانه برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و همچنین شورای اسلامی شهر و روستا هست.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت‌هایی که در ساختن حرم مطهر امام داشتیم ما مراسم قبل و بعد از 14 خرداد نخواهیم داشت و فقط مردمی که در 13و 14 خرداد به تهران می‌آیند درب حرم بر روی آنان باز است.

رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) با بیان اینکه برای بیمه زائران اقدام می‌کنیم، گفت: با توجه به قرار گرفتن در ماه حرام معمولا بیمه کردن با دیگر ماه‌های سال تفاوت دارد. اما ما از آغاز حرکت کاروان‌ها تا پایان مراسم و بازگشت همه زائران به محل سکونت خود، زائران را تحت پوشش درمان و بیمه خدمات قرار داده‌ایم که انشاءالله حادثه تلخی نیز رخ ندهد.

انصاری با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های تهران آماده پذیرایی بیماران احتمالی هستند، خاطرنشان کرد: ستاد گمشدگان نیز در اطراف حرم مطهر قرار دارند و برای هدایت مردم به صحن در پیرامون حرم در نظر گرفته شده است.

وی گفت: شرکت مترو و هزاران دستگاه اتوبوس مردم تهران را برای انتقال به حرم یاری می‌کنند و اگر رانندگان خودروهای شخصی در طول راه دچار مشکلات فنی شوند، ایستگاه‌های تعمیراتی صلواتی را دایر کرده‌ایم.

رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) به تولیدات محصولات فرهنگی برای سالگرد حضرت امام (ره) اشاره کرد و اظهار داشت: ویژه نامه نوجوانان، ویژه نامه دانشگاهیان، ویژه نامه اماکن متصل به حضرت امام، پنجاهمین نهضت امام خمینی، اقتصاد مقاومتی در اندیشه امام، انتخابات در اندیشه و آثار امام و سیر و سلوک امام از محصولات فرهنگی هستند.

انصاری ادامه داد:‌کتاب‌هایی نیز در حال چاپ داریم که وصایای حضرت امام، حقوق مردم در اندیشه امام، حدیث بیداری، امام علی و امامت، بیداری اسلامی با سه زبان عربی، انگلیسی و فارسی از این جمله هستند.

وی با بیان اینکه لوح‌های فشرده‌ای نیز برای مراسم سالگرد امام در نظر گرفته شده است، گفت: این لوح‌ها عبارتند از دیوان حضرت امام، مجموعه آثار حضرت امام، ‌وصیت‌نامه امام، سبک‌های زندگی امام.

رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) در خصوص نمایشگاه‌های نیز اظهار داشت: ما 5 نمایشگاه در مرکز فرهنگی برگزار می‌کنیم و یک نمایشگاه در خود حرم داریم به نام روایت دلدادگی. در مراکز استان‌ها نمایشگا‌ه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم و در باغ موزه قصر چنین نمایشگاهی را دایر خواهیم کرد.

انصاری در مورد مهمانان خارجی شرکت کننده در سالگرد مراسم ارتحال امام گفت: علیرغم مشکلاتی که امروز در مسیر ویزا و محدودیت‌هایی که برای حضور اندیشمندان به کشور اسلامی ما ایجاد کرده‌اند، تا به امروز بالغ بر 458 نفر داوطلب و مهمان در این مراسم داریم که با اعزام 263 نفر از آنان موافقت شده است که از کشورهای چین، بنگلادش، کویت، تایلند، تاجیکستان،‌ارمنستان، تونس،‌ آفریقای جنوبی، ایتالیا، انگلستان، روسیه، آلمان و دیگر کشورها هستند.

وی همچنین به حضور اقلیت‌ها در مراسم ارتحال حضرت امام اشاره و تصریح کرد: اقلیت‌های مذهبی در مراسم حضرت امام و حسینیه جماران شرکت فعال و گسترده‌ای دارند و برخی از آنان نیز در مراسم کلیساها و مراکز مذهبی زرتشتیان برنامه‌های متنوعی برگزار می‌کنند.

رئیس ستاد ارتحال امام خمینی (ره) پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا مراسم ارتحال امام بدون حاشیه خواهد بود، گفت: مراسم ارتحال حضرت امام بدون کمترین حاشیه‌ای برگزار و در اوج امنیت و آزادی شاهد حضور مردم خواهیم بود هم یادگار امام و هم رهبر معظم انقلاب به ایراد سخنرانی خود خواهند پرداخت و ما هیچ دغدغه نداریم.

انصاری با اشاره به برخی هجمه‌ها به بیت حضرت امام (ره) گفت: خانواده حضرت امام و یادگاران ایشان به خیلی از این صحنه‌ها وناملایمات عادت کرده و فکر نمی‌کنند پدیده جدیدی باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: لغو مراسم یک شب قبل از مراسم اصلی ارتحال حضرت امام هیچ ربطی به انتخابات و حوادث گذشته ندارد و با توجه به ساختار فیزیکی حرم امام نمی‌توانیم تریبون و مکانی را برای سخنرانی 8 کاندیدای احراز صلاحیت شده فراهم کنیم.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا