اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34839 مورخ:[1397-03-23 23:19:01]
تمشک؛ نماد گردشگری و فرصت ویژه معرفی ملی نکا/ جشنواره‌ای که رونق صنایع تبدیلی را هدف گرفته است

تمشک؛ نماد گردشگری و فرصت ویژه معرفی ملی نکا/ جشنواره‌ای که رونق صنایع تبدیلی را هدف گرفته است

این روزها درحالی برگزاری جشنواره بزرگ ملی تمشک جنگلی نکا در صدر اخبار این شهرستان قرار دارد که شاید مهمترین دستاورد آن را باید نیم نگاه فرصت محور در راستای رونق صنایع تبدیلی تمشک و اشتغال در این شهرستان برشمرد.

به گزارش مازند اصناف؛ برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی در سرتاسر ایران بلکه جهان امری مرسوم و دارای رونق فراوان بوده که به فراخور ظرفیت و پتانسل‌های هر منطقه در کنار استفاده مطلوب از آن، سبب رشد قابل توجه شاخص‌های مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این مناطق نیز شده است.

این جشنواره‌ها که به صورت سالانه بوده و در مناسبت‌های خاصی نیز برگزار می‌شوند، برخی در تاریخ و باور دینی و سنتی و برخی نیز در مواهب طبیعی و خدادادی مردم هر منطقه ریشه دارند که جذب گردشگر و رونق اقتصادی را می‌توان از مهمترین دلایل برگزاری چنین برنامه‌هایی برشمرد.

ازجمله این مراسم باید به جشنواره گوجه در شهر والنسیا اسپانیا، جشنواره تربچه شهرستان اوآخاکا مکزیک، جشنواره ماهیگیری شهر آرگونگو نیجریه، جشنواره گل در هلند، بلژیک و ایتالیا، جشنواره هندوانه در شهر چین‌چیلا استرالیا، جشنواره پرتقال در شهرستان ایوریا ایتالیا و جشنواره مرکبات در شهر موناکو فرانسه اشاره کرد.

البته سبک و زمان برگزاری هرکدام از این جشنواره‌ها براساس سنت، آیین و فرهنگ هرکدام از مناطق مربوطه با یکدیگر تفاوت دارد چراکه برخی از این جشنواره‌ها در قالب پرتاب به سوی هم یا سر خوردن روی آن‌ها و یا شکل‌های دیگر انجام می‌شوند.

از سوی دیگر نیز زمان برگزاری چنین مراسماتی باتوجه به قدمت، برنامه‌های در نظر گرفته شده و میزان استقبال عمومی ساکنان و گردشگران با یکدیگر تفاوت دارد که بازه‌های زمانی یک روزه تا چند هفته را در بر می‌گیرد.اینجا ایران است، کشور جشنواره‌ها

برگزاری چنین برنامه‌هایی همچون سایر نقاط جهان، در شهرها و مناطق مختلف ایران پهناور نیز قدمتی دیرینه و بعضاً ریشه‌های تاریخی اصیلی دارند که هر ساله با حضور و استقبال چشمگیر مردم و گردشگران روبرو می‌شوند.

ازجمله مهمترین جشنواره‌هایی که در ایران برگزار می‌شوند را می‌توان به جشنواره انار در شهرستان ساوه، جشنواره گردو در شهرستان بافت کرمان، جشنواره انجیر در شهرستان گلوگاه، جشنواره گلاب بخش قمصر کاشان و جشنواره زعفران قائنات برشمرد که تنها بخش کوچکی از جشنواره‌های بزرگ این کشور بزرگ است.

هرکدام از این مراسمات در روزهایی خاص و با تدابیری جالب برگزار می‌شوند تا علاوه بر معرفی ملی محصولات و شهرهای مربوطه در چشم‌اندازی روشن به رونق اقتصادی آن منطقه با محوریت محصولات اشاره شده در قالب‌های متفاوتی از صنایع تبدیلی گرفته تا افزایش اشتغال منجر شوند.یکی از هزار در مازندران

استان مازندارن نیز یکی از برخوردارترین نقاط کشور در زمینه مواهب الهی بوده که به جرأت در هر شهرستان و منطقه آن توان برگزاری چندین جشنواره اینچنینی با محصولات متنوع در سطح کشور وجود دارد.

اینکه چنین ظرفیت عظیمی در این استان شمالی کشور با وجود برپایی اندک برنامه‌هایی چرا تاکنون آن طور که باید و شاید مورد استقبال و بهره‌وری لازم صورت نگرفته به نظر می‌رسد پاسخ آن را باید به عنوان یک مطالبه عمومی از مسئولان استان طلب کرد.

اما برخی شهرستان‌های این استان توانسته‌اند تا حدودی به محصولات ویژه خود پرداخته و با برگزاری جشنوراه‌های مختص به آن گام موثری را در دست‌یابی اهداف مد نظر از برپایی آن بردارند.

به تازگی نیز شهرداری نکا که این روزها بعد از تغییرات در رأس مدیریت خود به سمت دست‌یابی به تغییرات اجرایی و عملیاتی تحول‌نگر در سطح این شهر حرکت می‌کند در اقدامی قابل تحسین نسبت به برگزاری یک جشنواره بزرگ ملی با موضوع یکی از محصولات جنگلی ویژه این شهرستان اقدام کرده است.

محصولی به نام تمشک که میزان رویش طبیعی و بدون دخالت انسان آن در سطح مناطق کوهستانی این شهرستان به میزانی است که باوجود استفاده چندصد کیلویی مردم از آن باز هم بخش قابل توجهی از این محصول در طول سال بدون استفاده به هدر می‌رود.فرصت استثنایی معرفی یک شهرستان محجور

در همین راستا سیدمهدی احمدی چندی پیش در نشست با اصحاب رسانه، تمشک را یکی از نعمت‌های الهی در حوزه طعام برشمرد و اظهار کرد: این نعمت به صورت ویژه به مردم نکا داده شده است که از آن تاکنون در این شهرستان غفلت شده بود.

وی نکا را شهر تمشک توصیف کرد و افزود: همچنان که قمصر کاشان به شهر گلاب، گلوگاه مازندران به شهر انجیر و ساوه به شهر اناره معروف هستند، چنین ظرفیت خدادادی‌ای در نکا وجود دارد که فقط لازم است تا زحمت چیدن آن کشیده شود که برهمین اساس با رویکرد استفاده و بهره‌وری خوب از این نعمت، تصمیم گرفیتم تا اولین و بزرگترین جشنواره تمشک جنگلی ایران را در شهرستان نکا برگزار کنیم.

شهردار نکا برگزاری جشنواره را فرصت مناسبی برای معرفی نکا و پتانسیل‌های موجود در این شهرستان دانست و اظهار کرد: تمشک نماد گردشگری شهر نکا خواهد شد تا از این طریق بتوان گام موثری در راستای رونق هرچه بیشتر و بهتر این شهرستان برداشت.

این مسئول اضافه کرد: برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره بزرگ، ستادی با حضور نهادهای مختلفی شامل شهرداری، شورای اسلامی شهر، فرمانداری، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سپاه و نیروی انتظامی، دادستانی، گردشگری، بخشداری‌ها، بهداشت، ورزش و جوانان و صدا و سیما تشکل شد.

وی گفت: این جشنواره پس از ماه مبارک رمضان در روزهای 31 خرداد، یکم و دوم تیرماه 97 در شهرک شهید عباسپور به دلیل فراهم بودن بستر لازم در راستای برگزاری یک نمایشگاه بزرگ و مطلوب، برگزار می‌شود.

احمدی تصریح کرد: وجود امکانات اولیه برای بازدیدکنندکان مانند مسجد و سرویس بهداشتی و باتوجه به قرار داشتن در ورودی شهر نکا که ناشی از نگاه بهر‌ه‌مندی مسافران در کنار مردم شهرستان در زمان برگزاری جشنواره ازجمله دلایل انتخاب این مکان بوده است.

وی ساعات برپایی جشنواره را از 9 صبح تا 11 شب خواند و افزود: با تمهیدات ویژه‌ای که در نظر گرفته شده و انجام می‌شود قطعاً هرکسی با تماشای تابلوی جشنواره توقف داشته و در آن حضور پیدا خواهد کرد.نکا در انتظار نماد تمشک

شهردار نکا به تشریح افتتاح نمایشگاه پرداخت و بیان کرد: افتتاح نمایشگاه در 9 صبح روز 31 خرداد با حضور مسئولان استانی و کشوری در محل برگزاری جشنواره برنامه‌ریزی شده که هر سه شب از ساعت 9 الی 11 جشن‌های ویژه بومی و محلی در حاشیه جشنواره در محل ماسم برپا خواهد شد.

این مسئول اضافه کرد: در نمایشگاه این جشنواره، فروش محصولات مرتبط با تمشک نیز صورت می‌گیرد، همچنین روز جمعه تدارک یک بوم‌گردی در برخی نقاط شهر و منطقه هزارجریب نکا که بسیار دیدنی است تدارک دیده شده است.

وی رونمایی از تمبر ویژه تمشک نکا را از دیگر برنامه‌های این جشنوراه اعلام کرد و گفت: یکی از اقدامات جالبی که در جشنواره صورت می‌پذیرد عرضه بوته‌های تمشک به مردم حاضر در آن است.

احمدی از نصب المان‌های ویژه تمشک در سطح شهر نکا خبر داد و اظهار کرد: از یک المان ثابت در نمایشگاه و جشنواره با موضوع تمشک نیز رونمایی خواهد شد.

وی ضمن تقدیر از مسئولان صداوسیمای مازندران، افزود: با حضور همه معاونان و مسئولان ارشد صداوسیمای مرکز مازندران در جلسات ویژه مربوط به ستاد برگزاری جشنواره تمشک از عظم این نهاد نسبت به پوشش کامل سمعی و بصری مراسم حکایت دارد.

شهردار نکا با بیان تلاش صداوسیمای مرکز مازندران نسبت به پخش زنده مراسم جشنواره، خاطرنشان کرد: این مراسم در برنامه مازرونی‌شو صداوسیمای مازندران در شامگاه روز شنبه به صورت زنده روی آنتن می‌رود.مملو از برنامه‌های فرهنگی هنر ورزشی

این مسئول همچنین به بیان کارهای جانبی پیش‌بینی شده در جشنوراه تمشک نکا پرداخت و اضافه کرد: اجرای موسیقی بومی و محلی با اولویت گروه‌های موسیقی نکایی برای نشان دادن ظرفیت‌های این شهرستان در طول مدت جشنواره، برگزاری مسابقه عکاسی با موضوع تمشک، برگزاری مسابقه و نمایشگاه آثار نقاشی کودکان و بزرگرسالان با همین موضوع ازجمله فعالیت‌های فرهنگی هنری در جشنواره است.

وی برگزاری بازی‌های بومی و محلی را از دیگر فعالیت‌های جانبی در نظرگرفته شده در جشنواره بیان کرد و گفت: بازی محلی چولنگ ازجمله بازی‌های بومی مختص نکا است که در کنار سایر بازی‌های این منطقه در محل برگزاری مراسم اجرایی می‌شوند.

احمدی برگزاری نمایشگاه‌های ویژه صنایع دستی را از دیگر برنامه‌های جانبی جشنواره تمشک نکا برشمرد و تصریح کرد: پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی بسیج، ویزیت رایگان مردم، مشاوره‌های سلامت همراه با تجلیل از نخبگان شهرستان نکا از دیگر برنامه‌های جانبی مد نظر در طول مدت برگزاری مراسم خواهد بود.

وی افزود: پیش‌بینی‌ها از استقبال پرشور مردم حکایت دارد که در این صورت نمایشگاه به مدت دو روز دیگر قابلیت تمدید دارد که در این صورت مدت زمان برپایی نمایشگاه مربوط به جشنواره تمشک شهرستان نکا به پنج روز افزایش پیدا می‌کند.1000 تُنی که فقط 30 درصد است

شهردار نکا به بیان آماری از ظرفیت‌های تمشک این شهرستان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های به عمل آمده سالانه بالغ بر 1000 تن تمشک در شهر نکا برداشت می‌شود که این تنها 30 درصد آنچه در شهرستان تولید می‌شود به شمار می‌آید.

این مسئول اضافه کرد: برای عرضه تمشک بیشتر به نمایشگاه مربوط به جشنوراه، 50 نفر با لباس‌های مخصوص مأمور چیدن این محصول از سطح جنگل‌های نکا می‌شوند تا بتوان پاسخگوی استقبال مردمی نسبت به این محصول باشیم.

وی گفت: اگر جشنواره به خوبی برگزار شود به یقین صنایع تبدیلی ویژه تمشک در شهرستان احداث خواهد شد تا با برگزاری چنین جشنواره‌ای زمینه برای اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی نکا به خوبی فراهم شود.دیگر حاجت هیچ استخاره نیست

در پایان به نظر می‌رسد برگزاری جشنواره این محصول استراتژیک که به نوعی فراوانی ویژه‌اش، آن را می‌تواند به عنوان یک گنج طبیعی پنهان در این سال‌ها معرفی سازد، فرصت ویژه‌ای را در برابر مسئولان و مردم قرار داده است.

فرصتی که اگر به خوبی مورد استفاده کارشناسی مسئولان و نخبگان قرار گرفته و با همت و استقبال عموم مردم نیز همراه شود به یقین می‌تواند به نقطه عطفی در تغییر رو به رشد بسیاری از مناسبات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این شهرستان تبدیل شود.

حال که سنگ بنای این حرکت از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهر نکا بنا شده، به نظر دیگر استخاره در استقبال و کمک هرچه بیشتر در برپایی و به نتیجه رساندن هرچه بهتر این جشنواره بزرگ بدون نظر گرفتن نام و منصب، جایز نبوده و باید هرکس به سهم خود برای فردای بهتر این شهرستان نقش موثر خود را به خوبی ایفا کند.

البته شهرستان نکا به غیر از محصول تمشک، نعمت‌ها و فرصت‌های مهم و راهبردی دیگری را نیز همچون مروارید در صدف وجودی خود می‌پروراند که در آینده بیشتر به جنبه‌های دیگر جشنواره تمشک و نیز سایر محصولات برجسته آن پرداخته می‌شود.

 

مرجع: بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا