اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34832 مورخ:[1397-03-22 01:48:01]
 فعالیت 80 رشته صنایع دستی در مازندران/ ثبت اصالت 25 رشته صنایع دستی مازندران
معاون صنایع دستی اداره کل گردشگری مازندران اعلام کرد

فعالیت 80 رشته صنایع دستی در مازندران/ ثبت اصالت 25 رشته صنایع دستی مازندران

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اعلام فعالیت 80 رشته صنایع دستی در استان گفت: از این تعداد، حدود 25 رشته ثبت اصالت دریافت کرده اند.

به گزارش مازند اصناف؛ حسین ایزدی در مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی که در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از سال 1364 عضو سازمان گردشگری شده است و رتبه ممتازی را باتوجه به موهبتها و ظرفیتهای خدادادی دارد.


وی افزود: 300 رشته بومی محلی صنایع دستی در کشور شناسایی شده است که 80 مورد آن در مازندران فعال است و از این میزان نیز حدود 25 رشته مهر اصالت را دریافت کرده اند.


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: توجه به صنایع دستی نباید تنها مختص به مواردی باشد که مهر اصالت را دریافت کرده اند، بلکه رشته های نیمه فعال باید مورد توجه قرار بگیرند و احیا شوند.


ایزدی بیان کرد: برخی رشته ها مانند نمدمالی، لاکتراشی و جاجیم و گلیم در حال انقراض هستند که باید از شرکتهای واسطه ای یا هلدینگ در بحث سرمایه گذاری آنها استفاده شود.


وی بیان کرد: بیمه هنرمندان، احیای انجمن صنایع دستی و تسهیل در تسهیلات بانکی مورد توجه است که باید با تشریک مساعی بتوانیم خلاهای موجود را برطرف کنیم.


معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: صنایع دستی در کنار اقتصاد کشاورزی جزیی لاینفک از اقتصاد مازندران است که نیاز به عنایت ویژه دارد.


ایزدی با بیان اینکه مازندران دارای پهنه جغرافیایی وسیع بوده و بسیار متنوع و کاربردی است، اظهار کرد: جنگلهای سرسبز و انبوه و کوهستانی ییلاقی همواره مامن محصولات صنایع دستی از قبیل لاک تراشی، نمدمالی و نساجی های سنتی بوده است.


وی ادامه داد: به علت خاک حاصلخیز در کوهپایه رواج سفالگری و در مناطق ساحلی نیز به دلیل وجود آببندانها حصیربافی و کوب بافی داریم.


 معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران بیان کرد: هنرهای چوبی مانند معرق و منبت چوب، گره چینی و خراطی و نساجی سنتی شامل جاجیم، چادرشب، گلیمچه، سفره بافی همچنین نمدمالی و سفالگری از مهمترین آثار صنایع دستی مازندران هستند که سهم زیادی در درآمدزایی و صادرات استان دارند.

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا