اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34662 مورخ:[1397-02-21 01:57:01]
از فرو ریختن آوار نوسانات ارز بر بازار طلا تا رکود تورمی در انتظار بازار مسکن
مجتبی قربانی

از فرو ریختن آوار نوسانات ارز بر بازار طلا تا رکود تورمی در انتظار بازار مسکن

نوسانات شدیدی که درمدت کوتاه اخیر در بازار طلا به وجود آمده، رکود عجیبی را در بازار حاکم کرده است. در یک بازه زمانی بسیار کوتاه، این همه روند صعودی و دامنه‌دار نرخ در بازار، فاجعه است.حال باید دید پس از رسیدن موج تورم و گرانی به بازار طلا و ارز، بازار مسکن در استان دستخوش چه تغییراتی خواهد شد؟ بی‌شک بدون تمهیدات لازم برای کنترل تورم در بازار مسکن، شاهد یک بحران اقتصادی پیچیده و تورمی افسار گسیخته خواهیم بود.

به گزارش مازند اصناف؛ مدت مدیدی است که بعد از نوسانات در بازار طلا و سکه، این‌ بازارها با رکود نسبی مواجه شده و  این وضعیت باعث شده که خرید و فروش به شکل مطلوب انجام نشود و حتی برخی طلا فروشان ترجیح بدهند کرکره‌هایشان را پایین بکشند.

در واقع، نوسانات شدیدی که درمدت کوتاه اخیر در بازار طلا به وجود آمده، رکود عجیبی را در بازار حاکم کرده است، به گونه‌ای که خرید و فروش طلا جز هزینه برای طلافروشان دستاوردی به همراه ندارد. بازار طلا و جواهر با رکود عمیقی مواجه است و نوسانات ارزی، داد و ستد و خرید و فروش را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

بر اساس این گزارش، از آنجا که چه خریدار و چه فروشنده، نمی‌دانند طلایی را که می‌فروشند آیا می‌توانند آن طلا را با همان قیمت جایگزین کنند یا خیر، به همین دلیل قدرت تصمیم‌گیری از خریدار و فروشنده گرفته شده است و لذا بازار به ایست کامل رسیده است.

محمدرضا نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این‌باره گفت: بازار کاملا در رکود مطلق است، خیلی‌ جاها نظیر بازار مشهد، کامل تعطیل کرده‌اند. نه خرید انجام می‌شود و نه فروش...

وی افزود: هیچ چیزی مشخص نیست. در روز شاید 500 مرتبه، مزنه بازار عوض می‌شود. در نوسانات اخیر، اصلا صحبت طلا نیست، صحبت دلار است، قیمت و نوسانات دلار، واقعا بی سابقه است.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران اظهار کرد: واقعا معلوم نیست چه خبر است، بلاتکلیفی کامل است، همه کسبه طلافروش در حال ضرر کردن هستند و دست روی دست گذاشته‌ایم و نشسته‌ایم.

نصیری با اشاره به بی‌ثباتی بازار حال حاضر طلا، بیان کرد: الآن اکثر مراجعان به بازار، فروشنده شده‌اند، چراکه قیمت‌ها بالا گرفته و ممکن است پایین بیاید و غالبا به فکر فروش طلا هستند.

وی با بیان اینکه واقعا بازار طلا  از دست دولت در رفته است، تصریح کرد: در یک بازه زمانی بسیار کوتاه، این همه روند صعودی و دامنه‌دار نرخ در بازار، فاجعه است و مطمینا این روند، آواری دارد که در آینده‌ای نه چندان دور، روی بازار و مردم می‌ریزد.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر مرکز مازندران متذکر شد: اگر مردم ما در زمان نوسانات نرخ ارز، کمی سعه صدر داشتند و به سراغ دلار نمی‌رفتند، مطمینا الآن وضعیت بهتری داشتیم.

نصیری با اشاره به قیمت 195 هزار تومانی، یک گرم طلای آب شده در بازار امروز، قیمت سکه تمام را دو میلیون و 50 هزار تومان و نیم سکه را یک‌میلیون و 50 هزار تومان اعلام کرد.

کارشناسان اقتصادی، در خصوص تعیین میزان تورم، سه بازار طلا، ارز و مسکن را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهند. با نگاه اجمالی به قیمت طلا و دلار، به سادگی می‌توان به تورم 100 درصدی آن‌ها نسبت به سال گذشته پی برد.

حال باید دید پس از رسیدن موج تورم و گرانی به بازار طلا و ارز، بازار مسکن در استان دستخوش چه تغییراتی خواهد شد؟ بی‌شک بدون تمهیدات لازم برای کنترل تورم در بازار مسکن، شاهد یک بحران اقتصادی پیچیده و تورمی افسار گسیخته خواهیم بود.

یک کارشناس اقتصاد مسکن نیز گفت: احتمالا عواملی همچون افزایش نرخ ارز، نرخ سود بانکی و فشارهای بین‌المللی تاثیر منفی بر اقتصاد ایران خواهد داشت و بخش مسکن نیز یکی از سطوحی است که دچار تورم رکودی می‌شود.

سلمان محمودی اظهار کرد: به اعتقاد من دلار هنوز با ارزش واقعی خود فاصله دارد و فعالان بازار مسکن منتظر هستند که وضعیت دلار به تثبیت برسد تا خود را با آن تطبیق کنند. در ماههای اخیر با تاثیر متغیرهای اقتصادی همچون کاهش نرخ بهره و افزایش نرخ ارز، مسکن دهکهای ۸ و ۹ تحرک بیشتری به خود گرفت و اگر قرار باشد نرخ ارز باز هم افزایش پیدا کند که احتمال آن بالاست با یک وقفه زمانی چند ماهه تاثیر خود را با رشد قیمت مسکن و رکود این بخش خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه با رشد قیمت مسکن، دهکهای بالای جامعه نیز توان محدودی برای خرید دارند تاکید کرد: اگر نرخ ارز باز هم افزایش پیدا کند انتظار داریم قیمت مسکن باز هم بالا برود و این بازار وارد فضای تورم رکودی شود. چیزی که از متغیرهای الان وضعیت کلان اقتصاد می بینم این است که نه تنها در بازار مسکن، بلکه اگر شرایط به همین منوال پیش برود و فشارهای بین المللی افزایش پیدا کند در کلیت اقتصاد هم چشم انداز روشنی دیده نمی شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: رونق نسبی بازار مسکن که طی ماههای اخیر در برخی مناطق خاص وجود داشت بیشتر از اینکه تحت تاثیر متغیرهای خود بازار مسکن باشد، تحت تاثیر متغیرهای بیرونی علی الخصوص نرخ ارز، قرار گرفت؛ چرا که این بازار در بهمن و اسفند با توجه به قولی که بانک مرکزی برای کنترل نرخ ارز داده بود منتظر بود تا خودش را با این شرایط تطبیق دهد. اما واقعیت این است که بانک مرکزی قادر به کنترل نرخ ارز نشد و این انتظار در بازار به وجود آمد که باز هم شاهد افزایش نرخ دلار باشیم. بنابراین بخشی از سرمایه‌ها که میل به سمت بازارمسکن داشت، با این گزاره که هنوز نرخ ارز، جا برای افزایش دارد میل نسبی برای انتقال بخشی از سرمایه ها به بخش مسکن کاهش پیدا کرد.

به گفته محمودی، شاید سال ۱۳۹۷ سالی پردرسر برای اقتصاد ایران باشد؛ چرا که با توجه به متغیرهای داخلی و بیرونی، تهدیدات ترامپ، مشکلاتی که عربستان ایجاد می کند باز هم احتمال افزایش نرخ ارز وجود دارد که در همه بازارها از جمله بازار مسکن تاثیر می گذارد.

 

مرجع: بلاغ

» برچسب ها : , نوسانات , ارز , بازار , مسکن , طلا , تورم , گرانی , نوسانات , ارز , بازار , مسکن , طلا , تورم , گرانیمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا