اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34630 مورخ:[1397-02-17 23:06:01]
افزایش قیمت مسکن با وجود کاهش معاملات!

افزایش قیمت مسکن با وجود کاهش معاملات!

 در حالی معاملات مسکن طی فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از هشت درصد کاهش داشته، به‌لحاظ قیمتی در مقایسه با همان بازه زمانی، حدود ۳۰درصد افزایش یافته است!

به گزارش مازند اصناف؛ گزارش تحولات بازار مسکن منتشرشده از سوی بانک مرکزی در بازه زمانی فروردین 96 تا 97 حکایت از اتفاقات بزرگ قیمتی در مناطق 22 گانه تهران دارد، گرچه تعداد معاملات انجام‌شده روند کاهشی داشته است.
بر این اساس طی 31 روز فروردین ماه سال گذشته پنج هزار و 384 فقره معامله آپارتمان مسکونی در شهر تهران انجام شد که این معاملات در فروردین امسال با کاهش 8/5 درصدی به پنج هزار و 46 فقره رسیده است. در اسفند ماه سال 96 بالغ بر 12 هزار و 307 معامله مسکن انجام شده بود که حدود 59 درصد بیشتر از معاملات فروردین امسال بوده است.
در حوزه تحولات قیمتی، مطابق گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در فروردین امسال نسبت به فروردین سال گذشته 29/5 درصد افزایش یافته است. بررسی جزئیات این بخش حاکی از آن است که در منطقه یک تهران متوسط قیمت مسکن در فروردین سال گذشته حدود هشت میلیون تومان برای هر مترمربع بوده که این نرخ با رشد حدود چهار میلیون تومان در فروردین امسال به حدود 12 میلیون تومان افزایش یافته است.
گفتنی است، اتفاقی که در عرصه مسکن رخ داده (یعنی افزایش قیمت علیرغم کاهش معاملات)، مورد عجیبی بوده و با منطق اقتصادی عرضه و تقاضا همخوانی ندارد! باید دید چگونه مسئولان مربوطه توانسته‌اند چنین پدیده‌ای را به وجود بیاورند که حتی علم اقتصاد هم نمی‌تواند آن را توجیه کند!!
در همین راستا، حسن محتشم عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان مسکن در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سؤال که چه دلایلی باعث کاهش کیفیت ساخت‌وساز شده و چرا گفته می‌شود عمر مفید ساختمان‌ها در ایران حدود ۲۵ سال و پایین است، گفت: ساخت‌وسازهای صورت گرفته در حال حاضر تحت شرایط مهندسی بوده و به هیچ وجه نمی‌توان گفت کیفیت ساخت‌وساز پایین است.
وی افزود: ساخت‌وسازها در حال حاضر از لحاظ نظارت، اجرا و مجری ذیصلاح توسط شرکت‌ها و انبوه‌سازان‌ دارای صلاحیت انجام می‌شود. بنابراین کیفیت ساخت‌وساز به چند عامل دیگر که سازندگان در آن نقشی ندارند بستگی دارد.
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان مسکن بیان کرد: مصالح ساختمانی با استاندارد پایین، استفاده از نیروی انسانی غیر ماهر و مجریان بدون صلاحیت باعث می‌شود تا سازنده‌ها علیرغم رعایت تمام موارد نتوانند کیفیت ساخت‌وساز را بالا ببرند.
محتشم با اشاره به اینکه تولید مسکن در حال حاضر از کیفیت خوبی برخوردار است، تأکید کرد: در شرایط فعلی ساختمان‌هایی که احداث می‌شود به دلیل رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ معروف به آیین‌نامه زلزله از کیفیت خوبی برخوردار هستند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا عمر مفید ساختمان‌ها در ایران ۲۰ تا ۲۵ سال است، گفت: لزوماً پایین بودن عمر مفید ساختمان‌ها در ایران به دلیل عدم استحکام و مقاومت ساختمان‌ها نیست که باعث می‌شود تخریب شوند بلکه اکثر این تخریب‌ها به دلایل منافع اقتصادی صورت می‌گیرد.
عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان مسکن اضافه کرد: به هر حال شهرداری‌ها باید با تعریف یک برنامه درازمدت در قالب طرح جامع از تخریب واحدهای مسکونی با عمر مفید پایین جلوگیری کنند چرا که این واحدهای مسکونی سرمایه‌ کشور هستند و نباید این سرمایه‌ها را با هدف توجیه اقتصادی از بین برد.

مرجع : تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا