اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34566 مورخ:[1397-02-04 01:59:01]
کشت ارقام جایگزین در مازندران/ سویا و آفتابگردان در حال کشت است
معاون سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد

کشت ارقام جایگزین در مازندران/ سویا و آفتابگردان در حال کشت است

معاون جهاد کشاورزی مازندران گفت: سویا و آفتابگردان در مازندران در حال کشت است.

به گزارش مازند اصناف؛  عزیزاله شهیدی‌فر با بیان اینکه امسال تاکنون سطح قرارداد کشت سویا 590 هکتار است که 48 هکتار آبی و 542 هکتار دیم است، اظهار کرد: تاکنون 94 هکتار از مزارع سویا کشت شد که همگی به صورت دیم انجام شد.

 

وی با اشاره به اینکه تاکنون 35 هزار کیلوگرم بذر برای کشت سویا مصرف شد، ادامه داد: تاکنون 23 هکتار از مزارع سویا استان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران مقدار بذر مصرفی توصیه شده سویا بهاره را 70 کیلوگرم در هکتار و تابستانه را 75 کیلوگرم در هکتار اعلام کرد.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود کشاورزان 50 کیلوگرم کود اوره به عنوان استارتر قبل از کاشت، 50 کیلوگرم سوپر فسفات تریپل، 50 کیلوگرم کود پتاس و 50 کیلوگرم کود گوگرد را قبل از کاشت در مزارع استفاده کنند.

 

شهیدی‌فر به کشاورزان توصیه کرد باکتری تیوباسیلوس که به عنوان باکتری تثبیت کننده ازت است برای تلقیح سویا قبل از کاشت انجام شود.

 

شهیدی‌فر از سطح قرارداد 46 هکتاری آفتابگردان با 13 نفر در استان خبر داد و افزود: از این سطح 28 هکتار کشت و 335 کیلوگرم بذر مصرف شد.

 

وی اظهار کرد: توصیه می‌شود برای کشت آفتابگردان  هفت تا 10 کیلوگرم بذر مصرف شود.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: کشت آفتابگردان در منطقه دشت از 20 اسفندماه آغاز شده که تا اوسط اردیبشهت ماه ادامه دارد.

 

این مسؤول ارقام قابل کشت آفتابگردان را آذرگل، قاسم، فرخ، برزگر، هایسان 25 و هایسان 33 از ارقام هیبرید عنوان کرد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا