اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 3456 مورخ:[1392-03-11 19:58:01]
 پیروزی در «القصیر»؛ آغازی بر پایان بحران در سوریه

پیروزی در «القصیر»؛ آغازی بر پایان بحران در سوریه


در حالی که ارتش سوریه برای پاکسازی شهر القصیر که در یک سال گذشته به پایگاهی برای تروریست‌ها تبدیل شده بود ، عملیات گسترده ای را به اجرا در آورده است، این سوال مطرح است که آیا نبرد القصیر تکلیف درگیری در سوریه را روشن خواهد کرد؟

به گزارش نجبا از فارس، همزمان با آغاز عملیات گسترده ارتش برای پاکسازی شهر استراتژیک القصیر از تروریست ها که آن را از یک سال پیش به پایگاه خود تبدیل کرده بودند، نگاهها متوجه این شهر بوده واین سوال مطرح است که سرنوشت این نبرد به کجا ختم خواهد شد؟

در این میان سوال دیگر این است که تسلط مخالفان مسلح بر شهر القصیر در استان حمص واقع در مرکز سوریه به چه معنی است و اهمیت نظامی و راهبردی این شهر در چیست و چه ارتباطی با لبنان دارد؟

القصیر حد فاصل شمال و جنوب و ساحل سوریه از پایتخت است

در پاسخ به این پرسش ها باید موقعیت جغرافیایی شهر القصیر را در نظر گرفت به این معنی که تسلط مخالفان نظامی سوریه بر این شهر به معنی جدا کردن ساحل سوریه از دمشق و منطقه جنوبی از شمال این کشور و نیز از بین رفتن امکان کمک رسانی به ارتش سوریه و درنتیجه جلوگیری از برتری نظامی ارتش است.

اما اوضاع چند روز اخیر بر خلاف آنچه تصور می شد پیش رفت به گونه ای که بحران سوریه وارد مرحله جدیدی شده که در آن دیگر القصیر مهم‌ترین پناهگاه مخالفان سوریه به شمار نمی آید و ارتش توانسته است بیشتر مخالفان مسلح را در یک نقطه از القصیر به محاصره در آورد.

در این میان، نباید از نظر دور داشت که القصیر و ریف آن از نظر استراتژیک برای مخالفان و نیز ارتش سوریه حائز اهمیت است و نقطه تماس مستقیم با مناطق مرزی شمال به شمار می آید و به دلیل اهمیت استراتژیکی در بیش از دو سال گذشته گذرگاه انتقال سلاح و تجهیزات برای مخالفان مسلح سوریه بوده است به همین منظور تونل هایی از تلکلخ به القصیر حفر شده است.

اهمیت القصیر برای لبنان

با توجه به وجود روستاهایی که لبنانی ها در آن سکونت دارند و به عبارت دقیتر ریف غربی وجنوبی القصیر، این شهر برای لبنان نیز حائز اهمیت است.

بنابر آنچه گفته شد، شهر القصیر قلب سوریه و قلب جنگ موجود در آن به شمار می آید و به مثابه دروازه ای برای گل زدن مخالفان و ارتش است ا زهمین رو حوادث اخیر در این شهر، معادلات و بازیگران آن را در سوریه دستخوش تغییر اساسی کرده و حتی صحنه بین المللی و منطقه ای را تحت تاثیر قرار می دهد زیرا این شهر تاریخی و نظامی با لبنان نیز مرتبط است.

این شهر با حدود 40هزار نفر جمعیت در 15کیلومتری مرزهای لبنان قرار دارد و می توان با استفاده از آن کشور سوریه را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرد.

با استفاده از این تقسیم بهتر می توان تلاش برای بحران آفرینی در سوریه و به عبارت بهتر تلاش برای در اختیار گرفتن القصیر را درک کرد زیرا این شهر حدفاصل شرق و غرب بوده و گذرگاهی است که با استفاده از روستاهای آن از جمله القصر، جوسیه و ربله و سایر روستاها حومه به راحتی می توان وارد لبنان شد و این مناطق همان مناطقی هستند که با استفاده از آن انتقال سلاح از لبنان به سوریه صورت می گیرد.

تسلط بر القصیر راههای امداد رسانی از ساحل به دمشق را قطع می‌کند

به عقیده کارشناسان نظامی، القصیر ساحل سوریه را از دمشق جدا کرده و از آنجا که حد فاصل شمال و جنوب این کشور به شمار می آید، تسلط بر آن راههای امداد رسانی از ساحل به دمشق را قطع می کند آن هم در شرایطی که مناطق ساحلی به حمایت ا زدولت سوریه معروف هستند.

همچنین تسلط بر القصیر می تواند قطع واردات به سوریه را به دنبال داشته باشد زیرا راههای ارتباطی را قطع کرده و آن ناامن می سازد.

عامل دیگری که می توان به اهمیت شهر القصیر افزود این است که تسلط مخالفان بر این شهر به معنی قطع ارتباط دمشق با جنوب است و به عبارت دیگر به این ترتیب ارتش سوریه نمی تواند به حماه و سایر مناطقی که اکنون به صحنه درگیری و ناامنی تبدیل شده اند، وارد شود.

اکنون افراد مسلح در داخل شهر القصیر به محاصره در آمده اند و پیش بینی می شود در نهایت ارتش آن را آزاد کرده و برای انتقال به سایر مناطق که صحنه جنگ و درگیری است، آزادی عمل بیشتری پیدا خواهد کرد.

ارتش، مخالفان مسلح را در وضعیت گاز انبری قرار می‌دهد

ارتش سوریه اکنون ریف القصیر را در اختیار گرفته و نبرد آن به داخل این شهر محدود شده است زیرا توانسته است در اقدامی تاکتیکی مخالفان مسلح را در یک نقطه محاصره کرده و آن را در وضعیت گازانبری قرار دهد.

منابع نظامی تاکید دارند که بیش از 85درصد از القصیر در اختیار ارتش قرار دارد و تا چند ساعت دیگر نیز پاکسازی کامل القصیر اعلام خواهد شد با این حال تردیدی نیست که نبرد در داخل مناطقی که اهالی در آن باقی مانده اند، دشوار خواهد بود.

القصیر با روستاهای لبنانی اشتراکات اجتماعی و فرهنگی و نیز اقتصادی داشته وبسیاری از خانواده های لبنانی در روستاهایی که به روستاهای السبع معروف هستند، سکونت دارند که عبارتند از حویک، بلوزة، وادی حنا، السماقیات، زیتا، الفاضلیة، السوادیة، مطربا، الحمام، سقرجا، والصفافة.

این روستاها بخشی از ریف القصیرو جزء خاک سوریه بوده و بیش از 15هزار نفر جمعیت دارد و در دو شهرک جوسه و ربلة نیز مسیحیان سکونت دارند.

فقط 20درصد القصیر در اختیار ارتش نیست

این مناطق در محور غربی و شرقی ریف القصیر بوده و غرب العاصی نامیده می شوند و اکنون نبرد در نقاطی شرقی العاصی در جریان است و ارتش توانسته است بیشتر این مناطق را تحت کنترل در آورد و هنوز منطقه شمال غربی القصیر که فقط 20 درصد کل مساحت القصیر را تشکیل می دهد در اختیار ارتش قرار نگرفته است.

در این میان گروهک موسوم به ارتش آزاد سوریه و گروههای حامی آن  تونل هایی را در این مناطق حفر کرده اند که از سوریه تا لبنان امتداد می یابد و ارتباط آن از تلکلخ تا القصیر و از ریف دمشق به القصیر است که از آن برای انتقال سلاح و نیروهای مسلح از لبنان به سوریه استفاده می شود به این معنی که هر بار که درگیری ها در سوریه شدت می یابد، برخی مناطق لبنان نیز در فواصل زمانی مختلف گرفتار آن می شوند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا