اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34502 مورخ:[1397-01-28 00:40:01]
توصیه‌های فنی رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران به کشاورزان
رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد

توصیه‌های فنی رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران به کشاورزان

رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: کشاورزان در روز نسبت به تخلیه آب و شب با نگه داشتن آب در خزانه نسبت به تعادل دمای خزانه اقدام کنند.

به گزارش مازند اصناف؛ به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، ابراهیم قربان‌نژاد درباره تاثیر بارندگی بر کشت برنج و توصیه‌های فنی گفت: با توجه به شرایط جوی، خنکی هوا و سرد شدن در شب کشاورزان نسبت به پوشش نایلونی و گرم نگه داتشن خزانه‌ها اقدام کنند.

 

رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: در روز نسبت به تخلیه آب و شب با نگه داشتن آب در خزانه نسبت به تعادل دمای خزانه اقدام کنند.

 

وی بیان کرد: کشاورزان نباید 5 تا 7 روز قبل از انتقال نشا‌کاری هیچ نوع کودی به خزانه‌ها اضافه کنند.

 

قربان‌نژاد ادامه داد: مدیریت صحیح تغذیه و مقاومت به کم‌آبی و تحمل گیاه به استرس‌های محیطی با مصرف کودهای پتاسه و سلیس‌دار انجام شود و کشاورزان مصرف این نوع کودها را در دستورکار خود قرار دهند.

 

رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: کشاورزان مبارزه به موقع علف‌های هرز در زمین و حاشیه مزارع و کانال‌ها توجه کنند چراکه این امر سبب اتلاف آب و کسری انتقال آب می‌شود و با نایلون‌کشی مرزها جلوگیری خروج  آب از کرت‌ها و نگه‌داری بیشتر آب در شالیزار می‌شود.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: گیاه برنج به جز در سه مرحله حساس پاگیری، پنجه‌دهی و گل‌دهی نیاز به آب مداوم در مزرعه ندارد و اراضی قادر به نگهداری آب هستند که می‌توانند با آبیاری تناوبی آب را پس از ارتفاع مناسب نسبت به آبیاری اقدام کنند و با این روش 30 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا