اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34471 مورخ:[1397-01-21 00:14:01]
آمار هولناک از قاچاق کالا در کشور

آمار هولناک از قاچاق کالا در کشور

مدیر کل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا: به علت نبود مشخصه‌های لازم برای بررسی اسناد، کشف کالای قاچاق بسیار پایین است.

به گزارش مازند اصناف؛ مدیر کل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا: به علت نبود مشخصه‌های لازم برای بررسی اسناد، کشف کالای قاچاق بسیار پایین است.

عبدالمجید اجتهادی اظهار کرد: حمایت از کالای ایرانی الزامات زیادی دارد که یکی از بحث ها در این حوزه مربوط به مبارزه با کالای قاچاق است.

وی با بیان اینکه در واقع یک از گره های اصلی در بحث حمایت از کالای ایرانی مبارزه با قاچاق کالاست، افزود:موضوع رقابتی نبودن کیفیت و قیمت کالای داخلی سال ها مورد بحث بوده و دلیل این امرعدم کیفیت صنایع داخلی است که در این راستاباید تولید کنندگان به سمت اصل اساس رقابتی کردن تولیدات پیش بروند.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی ادامه داد: در سال ۹۶، قریب به ۷۰هزار فقره پرونده در خصوص قاچاق کالا داشتیم که این میزان به نسبت سال ۹۵، حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است، لذا نمی توانیم تنها به مبارزه فیزیکی بسنده کنیم.
اجتهادی در خصوص طرح ریجستری موبایل برای جلوگیری از قاچاق این کالا تصریح کرد: این طرح به صورت موفقیت آمیزی در سطح بازارعمل کرده و افرادی که به صورت قاچاق واردات موبایل انجام می دادند در حال حاضر معتقدند اگر دروازه ورودی هم باز باشد واردات قاچاق موبایل سودی ندارد زیرا در زنجیره آخر نمی توانند جنس را به فروش برسانند.

وی بیان کرد: در خوشبینانه ترین وضعیت کشف کالای قاچاق در کشور به ۱۵ درصد هم نمی رسد، زیرا ما هیچ گونه مشخصه ای برای بررسی ارائه اسناد نداریم به عنوان مثال فردی یک کانتیر پوشاک وارد می کند و تنها بخش اندکی از آن را اظهار می کند که در سامانه جامع گمرک باید کارهای بیشتری انجام دهیم.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: اگر خواهان افزایش ریسک قاچاق در کشور هستیم تنها مبارزه فیزیکی کافی نیست و باید در کنار ارتقای کیفیت صنایع، به سمت پیشگیری پیش برویم که مکانیزم های آن در قانون ذکر شده است.

اجتهادی با اشاره به اینکه باید با کالای قاچاق در هر میزان و هر سطحی در کشور مبارزه کرد، تاکید کرد: مردم از مصرف کنندگان اصلی هستند و قطعا دغدغه کشور و فرزندانشان را دارند، زیرا حمایت از کالای ایرانی به معنای پشتیبانی از صنعت و کارگر ایرانی است که این موضوع باید فرهنگ سازی شود زیرا تا زمانی که مردم پای کار نباشند به نتیجه مطلوبی دست پیدا نخواهیم کرد.

منبع:صدا و سیما

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا