اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34294 مورخ:[1396-12-22 16:13:01]
 چهارشنبه‌سوزی ایران به کام چینی‌ها
چینی‌ها اقلام محترقه‌ای غیراستاندارد به ایران صادر می‌کنند

چهارشنبه‌سوزی ایران به کام چینی‌ها

در حالی منابع زیادی در کشور برای چهارشنبه‌سوزی هدر می‌رود،چینی‌ها با صادرات مواد محترقه غیراستاندارد جشن مالی برگزار می‌کنند.

به گزارش مازند اصناف؛ همین چند وقت پیش پس از غرق شدن کشتی سانچی عده‌ای رگ غیرت‌شان در فضای مجازی باد کرد که کالای چینی را تحریم کنیم.

اگر این کار در کشور انجام می‌شد خیلی خوب بود و رونقی در بازار تولید کشور ایجاد می‌شد، اما این موضوع در حد حرف باقی ماند و آب در دل چینی‌ها تکان نخورد.

از آنجا که چینی‌ها نیازمندی‌های کشور ما را بیشتر از خودمان متوجه شدند و برای هر مناسبت کشور ما برنامه مدون دارند، در ایام چهارشنبه‌سوری هم تولیدکنندگان چینی دست به کار شدند و این بار با عرضه انواع مواد منفجره نه تنها منابع مالی ما بلکه جان ما را هم هدف قرار دادند.

یوسف ناصری تولیدکننده مواد محترقه در گفت‌وگوی که با یکی از رسانه‌ها داشت اظهار کرد: اقلام محترقه‌ای غیر استانداردی که دولت چین کشف می‌کند برای این که منهدم نکند به صورت کانتینری به کشورهایی مثل ایران و سومالی صادر می‌کنند.

وی بیان کرد: اقلام محترقه‌ای که وارد کشور می‌شود استاندارد نیست. به همین دلیل است که این اقلام ارزان هستند. همین اقلامی که وارد شده و در دست مردم است از هر 10 عدد آنها شاید 6 یا 7 عدد عمل نمی‌کند و چند تا هم که عمل می‌کند آسیب ایجاد می‌کند و اورژانس، حوادث آن را هر سال اعلام می‌کند.


آمار نگران‌کننده افزایش تعداد مصدومان چهارشنبه آخر سال
سال گذشته 97 نفر در مازندران در چهارشنبه آخر سال مصدوم شدند، تعداد افراد مصدوم نسبت به سال 94 افزایش پیدا کرد و این نشان می‌دهد که چینی‌ها متوجه تنوع طلبی ما در ساخت مواد محترقه هم شدند.

به زبان شاید تنها مصدومیت 97 نفر در آمار بگنجد ولی همین 97 دارای خانواده بودند شعاع درگیری پس از زخمی شدن افراد بیشتر از 97 نفر است.

در کنار مصدومیت 97 بحث دستگیری تعداد زیادی از افرادی که در بحث خرید و فروش مواد محترقه فعالیت می‌کنند نیز خود جای بحث دارد.

در استان مازندران تاکنون بیش از 500 هزار انواع مواد محترقه کشف و ضبط شد 50 نفر در این ارتباط دستگیر شدند، چقدر از انرژی نیروهای انتظامی و امنیتی صرف یک اقدام ناهنجار می‌شود.

جدای از نیروی انتظامی و بیمارستان‌ها بخشی زیادی از وقت متولیان امور صرف برنامه‌سازی برای چهارشنبه‌سوزی می‌شود و در نهایت هم هیچ عایدی جز صرف منابع مالی هنگفت برای سنتی که بیراهه کشیده و شد در حال حاضر بلای جان مردم شده است.


آماده باش نیروهای انتظامی و مراکز درمانی
با یک حساب سرانگشتی بخش اعظمی از نیروهای درمانی در سطح استان، بخش وسیعی از نیروهای انتظامی مازندران در حال آماده‌باش و کلی از بودجه استان در رسانه‌ها صرف ساخت فقط جلوگیری از انحراف سنتی که به بیراهه رفت.

متاسفانه و با کمال تاسف باید گفت که بخش اعظمی از افرادی که سال گذشت در حادثه چهارشنبه‌سوری آسیب دیدند از قشر جوان 15 تا 20 سال بودند که این قشر می‌توانستند با تربیت درست دست از لجاجت برداشته و در حال حاضر با نقص جسمی مواجه نشود.

اما سوالی که این روزها ذهن افکار عمومی را درگیر کرده است، چرا این لوازم که مخاطره انگیز هست در کشور تولید می‌شود و یا اینکه چرا باید وارد شود.

همه محصولات موجود در بازار که غیرمجاز ساخته نمی‌شود، بسیاری از مواد محترقه با نشان واحدهای تولیدی ارائه می‌شود، آیا وقت آن نیست که در این موارد هم تغییر نگرشی ایجاد شود.

نکته آخر؛ بیایم حداقل در ساعت باقی مانده به مراسم چهارشنبه آخر سال اگر مواد محترقه‌ای خریدیم بدون خطر معدوم کنیم و اگر قصد خرید داریم و رقمی که قرار است برای مواد منفجره اختصاص دهیم را در اختیار افراد نیازمند قرار دهیم که هم خدا خوشحال می‌شود و هم بنده خدا....

 

بلاغ/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا