اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34284 مورخ:[1396-12-21 12:53:01]
افزایش قاچاق هیزم و ذغال در مازندران/ قاچاق معنی‌دار با افزایش قیمت چوب
مدیرکل منابع طبیعی مازندران خبر داد

افزایش قاچاق هیزم و ذغال در مازندران/ قاچاق معنی‌دار با افزایش قیمت چوب

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری با اشاره به افزایش قاچاق هیزم و ذغال طی سال‌جاری در استان، گفت: وقتی قیمت چوب بالا می‌رود، قاچاق هم معنی‌دار می‌شود و از آن سو نیز، بازار هم برای خرید چوب قاچاق، از سوی واحدهای کوچک وجود دارد.

به گزارش مازند اصناف ستار بابایی در گفت‌وگو با بلاغ، درباره افزایش قاچاق چوب طی سال‌جاری در استان اظهار کرد: وقتی ما خوراک صنایع مازندران را که 15 درصد تقاضا در این بخش است را تأمین می‌کردیم و براساس قانون قطع شد، طبیعتا عرضع و تقاضا بر هم خورد و افزایش قیمت چوب را شاهد بودیم.

وی افزود: البته این افزایش قیمت، طبیعی است و پیش‌بینی هم می‌شد و راهکارهای مهار آن هم باید شناسایی و اجرایی می‌شد، البته از سویی دیگر، شما هر چیزی را قطع کنید و بخواهید چیزی را جایگزین کنید، زمان می‌برد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ ساری خاطرنشان کرد: با آغاز طرح تنفس، ما تنها نیروهای مستقیم را زیرپوشش قرار دادیم و این در حالی است که تعداد  نیروهای غیرمستقیم و یا همان اره موتوری‌ها، سه تا چهار برابر نیروهای مستقیم است و خوب طبیعتا این افراد برای امرار معاش هم که شده دست از کار نمی‌کشند.

این مسئول ضمن اشاره به افزایش قاچاق هیزم و ذغال طی سال‌جاری در مازندران، تصریح کرد: وقتی قیمت چوب بالا می‌رود، قاچاق هم معنی‌دار می‌شود و از آن سو نیز، بازار هم برای خرید چوب قاچاق، از سوی واحدهای کوچک وجود دارد.

بابایی در پایان گفت: بیش از 2 هزار واحد کوچک و بزرگ در استان در این بخش وجود دارد که در مقابل نیاز سایر بخش‌ها، سهم 15 درصدی استان یعنی چیزی نزدیک به 370 هزار مترمکعب را به خود اختصاص می‌دهند و این میزان، تا جایگزین شود، زمان‌بر است و پس از آن، به تعادل و حفظ ثبات می‌رسد.

البته به گفته سردار میرفیضی فرمانده انتظامی مازندران طی سال‌جاری، نزدیک به 230 تن چوب قاچاق در سطح استان کشف شد که این میزان در مقایسه با سال قبل، حاکی از افزایش 48 درصدی است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا