اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34270 مورخ:[1396-12-20 15:53:01]
توقف موقت روند صعودی قیمت تخم‌مرغ / قیمت‌ها تابستان 97 به روال عادی باز می‌گردد
یک فعال صنفی بازار تخم‌مرغ:

توقف موقت روند صعودی قیمت تخم‌مرغ / قیمت‌ها تابستان 97 به روال عادی باز می‌گردد

فعال صنفی بازار تخم‌مرغ با بیان اینکه هم اکنون بازار تخم مرغ در حال حفظ ثبات فعلی است، گفت: اگر بخواهد تخم‌مرغ مورد نیاز کشور جایگزین شود، تا پایان تابستان سال آینده طول می‌کشد، البته اگر طی مدت زمان 9 ماهه پروژه یک واحد تخم‌گذار، شاهد حوادث و بیماری‌هایی نظیر آنفولانزای مرغی نباشیم.

علی‌اصغر ایمانی در گفت‌وگو با مازند اصناف درباره وضعیت حال حاضر مرغ و تخم‌مرغ در کمتر از 10 روز مانده به پایان سال، اظهار کرد: هم اکنون بازار تخم مرغ در حال حفظ ثبات فعلی است، اما مشکلی که هست اگر هر خانواده ایرانی، دو عدد تخم‌مرغ هم بخواهند برای سفره شب عید رنگ کنند، بیش از 70 میلیون تخم مرغ نیاز داریم، که ممکن است شاهد نوسانات عرضه و تقاضا و تنش‌های احتمالی بازار شویم.

 

قیمت 16 هزار تومانی هر شانه تخم‌مرغ در بازار مازندران
وی افزود: در حال حاضر، هر شانه تخم مرغ در بازار مازندران 16 هزار تومان و هر دانه آن، 550 الی 600 تومان است؛ هر کیلو مرغ نیز بسته به برند آن، با قیمت 7 هزار و 200 الی 7 هزار و 800 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

این عامل پخش تخم‌مرغ در استان خاطرنشان کرد: هر چند مرغداران با قرنطینه، ضدعفونی کردن و رعایت نکات بهداشتی توانستند بیماری آنفلوآنزای مرغی را کنترل کنند، اما اگر بخواهد تخم‌مرغ مورد نیاز کشور جایگزین شود، تا پایان تابستان سال آینده طول می‌کشد، البته اگر طی مدت زمان 9 ماهه پروژه یک واحد تخم‌گذار، شاهد حوادث و بیماری‌هایی نظیر آنفولانزای مرغی نباشیم.

افزایش قیمت جوجه یکروزه، تأثیری بر قیمت مرغ ندارد
ایمانی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت جوجه یکروزه که طی ماه اخیر به 3 هزار تومان نیز رسیده است، تأثیری بر بازار مرغ دارد یا نه، بیان کرد: جوجه یکروزه شب عید هم افزایش داشت، البته قیمت بازار جوجه یکروزه را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و طی ماه‌های اخیر به‌دلیل اتفاقات رخ داده و طبیعتا افزایش تقاضا، قیمت هم صعودی شد اما قیمت جوجه بر روی قیمت مرغ اثرگذار نیست.

وی اضافه کرد: در بازار جوجه یکروزه یک قانون نانوشته وجود دارد که آنانی که جوجه را ارزان می‌خرند، مرغ  گران می‌فروشند و آنانی که جوجه را گران می‌خرند، مرغ ارزان می‌فروشند، که این هم به بازار عرضه و تقاضا بر می‌گردد که وقتی مرغداری، جوجه گران می‌خرد، یعنی تقاضا زیاد بوده و در موقع تولید، حجم زیادی به بازار عرضه می‌شود که موجب، کاهش قیمت می‌شود.

 

عدم استقبال از تخم‌مرغ‌های وارداتی
این فعال صنفی بازار مرغ و تخم مرغ در پایان درباره تخم‌مرغ‌های وارداتی گفت: البته این تخم‌مرغ‌ها کمی بازار را متعادل کرد، اما به‌دلیل کیفیت درجه دو و سه و همچنین تاریخ انقضای 15 روزه، از اقبال خوبی برخوردار نشد.

 

پایان پیام/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا