اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34268 مورخ:[1396-12-20 02:28:01]
 تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از ورود آجیل‌های رنگی و چینی
مردم آجیل را از دست‌فروش‌ها نخرند

تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از ورود آجیل‌های رنگی و چینی

مردم باید در زمان خرید آجیل تنها به کیفیت توجه کنند نه اینکه به‌دلیل قیمت پایین فریب برخی افراد بخورند، مهم‌ترین موضوع کیفیت و سلامت آن است.

به گزارش مازند اصناف؛ این روزها بازار آجیل‌فروشی‌ها داغ داغ است، درحقیقت خرید آجیل در تمام طول سال چندان رونق ندارد ولی در ایام نوروزی به‌کلی بازار تکان می‌خورد و در هر سفره‌ای آجیل به چشم می‌خورد.

با توجه به این مهم برخی افراد با سوءاستفاده از مشکلات اقتصادی مردم این فرصت را غنیمت شمرده و آجیل‌های رنگ شده یا چینی را وارد بازار می‌کنند.

بیشتر مردم با توجه به مشکلات اقتصادی به دنبال اجناس با قیمت پایین‌تر هستند و این موضوع به دستاویزی برای به جیب زدن سود‌های کلان برای عده‌ای تبدیل می‌شود.

افرادی که اقدام به عرضه آجیل‌های رنگ شده و بی‌کیفیت در بازار آن هم با تفاوت قیمتی نه چندان پایین می‌کنند باید بدانند کسانی که اقدام به این کار می‌کنند درحقیقت سلامت مردم را نشانه رفته‌اند و مردم نیز در این زمینه باید هوشیار باشند؛ چرا که آجیل‌های رنگی یا بی‌کیفیتت به‌راحتی قابل تشخیص است.

*غالب مردم کیفیت خوب، بد، سردخانه‌ای بودن آجیل برایشان مطرح نیست

رئیس اتحادیه خواروبار و لبنیات مرکز مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت بادام هندى ٨٥ هزار، بادام درختى ٦٤ هزار، فندق با پوست  ٤٥ هزار، پسته اکبرى وکله قوچى٨٠ هزار، پسته احمد آقایی ٧٠ هزار، فندوق مغز ٧٠ هزار، تخم کدو درشت ٣٠ هزار، تخم ژاپنى اعلا ٣٠ هزار، بادام با پوست آستانه ١٨ هزار، بادام زمینى مغز آستانه٢٧هزار، بادام زمینى مغز خارجى ١٦هزار، نخود گل٢٢ هزار تومان است.

محسن مفیدی ادامه داد: قیمت انواع آجیل به قیمت خرده‌فروشى آجیل چهار مغز درجه یک ٧٢ هزار، آجیل سوپر و آجیل شیرین سوپر٥٠ هزار و آجیل مخلوط متوسط ٣٥ هزار تومان است.

وی با اشاره به افزایش 20 تا 30 درصدی قیمت آجیل نسبت به سال گذشته، تصریح کرد: آجیل با رنگ‌های متفاوت در بازار موجود است ولی غالب مردم کیفیت خوب، بد، سردخانه‌ای بودن آجیل برایشان مطرح نیست بلکه مهم‌ترین موضوع قیمت مناسب و ارزان آن است.

رئیس اتحادیه خواروبار و لبنیات مرکز مازندران درباره تشخیص آجیل رنگی و یا چینی، بیان کرد: رنگ‌هاى سبز، قرمز و آبى در آجیل نشانه رنگ شدن است.

مفیدی گفت: بیشتر افراد تمایل به خرید آجیل با قیمت پایین دارند و برایشان کیفیت مطرح نیست.

*برخی آجیل‌ها نمک فوق‌العاده بالایی دارند

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این‌باره به خبرنگار فارس، گفت: با توجه به اهمیت سلامت مردم لازم است مردم برای خرید به مراکز مجاز و معتبر مراجعه کنند و از خرید آجیل از دست‌فروش‌ها پرهیز کنند.

حسن مکرمی رستمی ادامه داد: همچنین اگر آجیل رنگی باشد به‌راحتی قابل تشخیص است به‌طوری‌که فشار روی دست اثر رنگ را برجای خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه مشاهده شد برخی آجیل‌ها نمک فوق‌العاده بالایی دارند، گفت: تفاوت قیمت به‌دلیل نمک بالا است، درحقیقت مردم باید توجه داشه باشند که پول نمک، نه پول آجیل را پرداخت می‌کنند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تصریح کرد: نظارت‌ها و کنترل‌های مستمر بهداشتی از سوی گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مازندران صورت می‌گیرد و آجیل چینی در سطح عرضه وجود ندارد.

به گزارش فارس، مردم باید در زمان خرید آجیل تنها به کیفیت توجه کنند نه اینکه به‌دلیل قیمت پایین فریب برخی افراد بخورند، مهم‌ترین موضوع کیفیت و سلامت آن است.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا