اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34222 مورخ:[1396-12-14 01:24:01]
تمامی مطالبات شالیکاران مازندران تسویه شد
اختصاصی/با پرداخت 29 میلیارد ریال؛

تمامی مطالبات شالیکاران مازندران تسویه شد

مدیرعامل شرکت غله  منطقه دو کشور با بیان اینکه 29 میلیارد و 589 میلیون ریال بابت خرید تضمینی برنج به حساب کشاورزان پرداخت شد، گفت: با این میزان پرداختی، تمامی مطالبات شالیکاران استان مازندران از طریق سامانه جامع خرید تضمینی محصولات کشاورزی پرداخت شد.

سید محمد جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار مازند اصناف اظهار کرد: با پیگیری‌های به‌عمل آمده مطالبات شالیکاران استان‌های مازندران و گیلان به مبلغ 30 میلیارد و 831 میلیون ریال پرداخت شد.


وی افزود: با این میزان پرداختی تمامی مطالبات شالیکاران این دو استان گیلان و مازندران از طریق سامانه جامع خرید تضمینی محصولات کشاورزی پرداخت شد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور خاطرنشان کرد: 29 میلیارد و 589 میلیون ریال از این مبلغ مربوط به خرید تضمینی برنج از کشاورزان استان مازندران و یک‌میلیارد و 242 میلیون ریال نیز مربوط به شالیکاران استان گیلان است.

جعفری یادآور شد: در سال زراعی جاری بر اساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی و دستور مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، خرید توافقی برنج ندا، نعمت و شیرودی از تاریخ 13 دی‌ماه لغایت 15 بهمن در دو مرکز خرید استان مازندران در شهرستان‌های نکا و بابل صورت گرفت که در این مدت، 563 تن برنج پر محصول شالیکاران مازندرانی با معرفی‌نامه از جهاد کشاورزی استان تحویل گرفته شد.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور در پایان متذکر شد: همزمان با خرید برنج پر محصول در استان مازندران، 14 تن برنج صدری هاشمی نیز از کشاورزان استان گیلان در دو مرکز رودسر و رشت، خریداری شد.

گفتنی است سطح زیر کشت برنج در استان مازندران حدود 230 هزار هکتار از ارقام بومی و پر محصول است که تولید تقریبی این اراضی حدود یک‌میلیون و 400 هزار تن است و بر این اساس می‌توان گفت استان مازندران 40 درصد از برنج کشور تولید و حائز رتبه اول تولید برنج در کشور است.

شایان ذکر است طی سالیان اخیر، خرید تضمینی برنج با هدف حمایت از شالیکاران و تقویت قیمت برنج در دستور کار قرار دارد که امسال نیز با توجه به اینکه قیمت برنج تولید داخل نسبت به سال گذشته به‌دلیل واردات بی‌رویه به‌ویژه در تیرماه بسیار پایین آمده بود، بازار را کمی آشفته و برهم زده بود؛ لذا خرید تضمینی برنج موجب شد تا کشاورز بتواند با خیال راحت در بازار آزاد محصول خود را رقمی مطلوب‌تر به‌فروش رساند.

در پایان باید اذعان کنیم در این حوزه هر چند نکات قوتی وجود دارد اما گاهی مشکلاتی وجود دارد و تسویه حساب ها با کشاورزان به درستی و به موقع انجام نمی‌شود که خوشبختانه طی سال‌جاری و قبل از آغاز سال زراعی جدید تسویه شالیکاران انجام شد.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا