اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34199 مورخ:[1396-12-11 01:57:01]
نوسان قیمت برنج خارجی در ایام پایانی سال

نوسان قیمت برنج خارجی در ایام پایانی سال

یک مقام مسئول از کمبود برنج و نوسان قیمتی آن در ایام پایانی سال خبر داد.

به گزارش مازند اصناف مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج  با اشاره به اینکه بانک مرکزی همچنان به اختصاص ندادن ارز مبادله‌ای بر واردات برنج پافشاری می‌کند، اظهار کرد: نوسان نرخ ارز در افزایش ۳۰ درصدی سرمایه گذاری تجار و قیمت تمام شده برنج تاثیر بسزایی دارد که این عوامل موجب شده است واردکنندگان تمایلی به واردات برنج نداشته باشند.

وی افزود: با توجه به آنکه بازار کشش برنج با نرخ ۸ هزار تومانی در ایام پایانی سال را ندارد، اما معاون اول رئیس جمهور، وزیر صنعت و وزیر جهاد کشاورزی از اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات شانه خالی می‌کنند.

به گفته کشاورز از رئیس جمهور تقاضا داریم هر چه سریع‌تر دستور اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات برنج را صادر کند تا واردکنندگان از بلاتکلیفی بیرون بیایند.

این مقام مسئول از افزایش قیمت برنج خارجی در ایام پایانی سال خبر داد و گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز و کاهش تمایل واردکنندگان به امر واردات، کمبود برنج در ایام پایانی سال منجر به نوسان قیمت برنج خواهد شد.

وی نرخ کنونی هر کیلو برنج خارجی ۷ هزار و ۲۰۰ تا ۷ هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: البته نرخ برنج خارجی به سبب کمبود در ایام پایانی سال به ۸ هزار تومان خواهد رسید.

دبیر انجمن واردکنندگان در پاسخ به این سوال که بازرگانی دولتی از ذخایرکافی برنج برای ایام پایانی سال خبر می‌دهد، بیان کرد: توزیع ۶۰ هزارتن انواع مختلف برنج اعم از آمریکایی، تایلندی، پاکستانی و هندی مشتریان خاص خود را دارد، ضمن آنکه این میزان تنها جوابگوی مصرف ۱۵ روز است که به همین خاطر نمی‌تواند در تعادل بازار تاثیر چندانی داشته باشد.

وی با انتقاد از رقابت بازرگانی دولتی با بخش خصوصی افزود: وظیفه بخش دولتی تنها تامین ذخایر احتیاطی است تا در زمان بحران اقدام به توزیع ذخایر خود کند در حالیکه واردکنندگان در صورت تخصیص ارز مبادله‌ای هیچ گونه مشکلی در امر واردات ندارند.

به گفته کشاورز هم اکنون بازرگانی دولتی از پافشاری بانک مرکزی مبنی بر اختصاص ندادن ارز مبادله‌ای سو استفاده کرده و به بهانه تنظیم بازار اقدام به توزیع برنج با سود مناسب در بازار کرده است.

/ باشگاه خبرنگاران


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا