اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34086 مورخ:[1396-11-29 16:42:01]
بی‌مسئولیتی میراث فرهنگی به بیمه هنرمندان صنایع دستی
صنایع دستی در هزار توی گمنامی

بی‌مسئولیتی میراث فرهنگی به بیمه هنرمندان صنایع دستی


سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هیچ مسئولیتی در قبال بیمه هنرمندان صنایع دستی ندارد و این موضوع کاملا مرتبط با تامین اجتماعی است و تامین اجتماعی باید سالی هزار میلیارد تومان برای بیمه هنرمندان صنایع دستی هزینه کند.

به گزارش مازند اصناف بیمه، یکی از دغدغه‌های جدی هنرمندان صنایع دستی و کمترین امکانی است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌تواند در اختیار هنرمندان این حوزه قرار دهد.

صنایع دستی و هنرهای سنتی هر دوره‌ای هویت و تاریخ یک جامعه را بازگو می‌کند و با توجه به این اهمیت رسیدگی به مسایل و مشکلات هنرمندان آن یک ضرورت محسوب می‌شود.

توجه به صنایع دستی عامل بازتولید هویت فرهنگی و رونق فضای کسب و کار است اما به نظر می رسد هنوز از ظرفیت‌های پربار این بخش به طور کامل استفاده نشده است.

درباره موضوع حل مشکل قطع شدن مستمری هنرمندان صنایع دستی، نظر بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور را نیز جویا شدیم؛ وی در سفر روز گذشته به مازندران اظهار کرد: پرداخت مستمری به این هنرمندان حق آنان است؛ چرا که تمام عمر با دستان خود میراث فرهنگی ما را احیا کرده‌اند و موجب اعتلای نام کشور شده‌اند.

وی بر این اعتقاد بود که مفهوم هنر در کشور ما با هنرمندان سنتی و صنایع دستی تعریف می‌شود و اگر حقی وجود داشته باشد در ابتدا باید به این هنرمندان تعلق گیرد؛ این درست نیست که آنان را به یکدیگر پاس دهیم.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه در جاهای دیگر دنیا نیز در ابتدا از هنرمندانی حمایت می‌کنند که ریشه در فرهنگ و معنویت کشور خود دارند، گفت: مشکلات هنرمندان صنایع دستی برای ما مهم است و تمام تلاش خود را برای حل مشکل قطع شدن مستمری آنان به کار گرفته‌ایم.

بهمن نامورمطلق اظهار کرد: در بیمه هنرمندان صنایع دستی و فرش در روستا مشکلی وجود ندارد اما در شهرها هنرمندان صنایع دستی با مشکل بیمه‌ای روبه رو هستند.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هیچ مسئولیتی در قبال بیمه هنرمندان صنایع دستی ندارد و این موضوع کاملا مرتبط با تامین اجتماعی است و تامین اجتماعی باید سالی هزار میلیارد تومان برای بیمه هنرمندان صنایع دستی هزینه کند و دولت نیز به دلیل کمبود بودجه نمی‌تواند این مبلغ را به تامین اجتماعی پرداخت کند در نتیجه چالش بیمه‌ای برای هنرمندان صنایع دستی به وجود می‌آید.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خاطرنشان کرد: هرچند نمی‌توانیم فردی را اکنون بیمه کنیم اما تمام تلاش خود را برای ابقای بیمه شدگان گذشته انجام داده‌ایم و طرحی نیز با تاکید بر بیمه هنرمندان صنایع دستی به مجلس ارائه شده که منتظر تصویب آن هستیم..

این مسئول درباره بازار فروش صنایع دستی کشور بیان کرد: مشکل فروش صنایع دستی در همه کشورهای پست مدرن به دلیل عرضه بیش از تقاضا وجود دارد اما در ایران به دلیل تحریم‌ها این معضل خود را بیشتر نشان می‌دهد و در شرایط پسابرجام چالش فروش کماکان دامن‌گیر هنرمندان این رشته است.

نامورمطلق تصریح کرد: بخاطر اشتغال‌زایی صنایع دستی شورای عالی صادرات غیرنفتی باید از صنایع دستی و به ویژه فرش حمایت کند ولی هرچند صادرات صنایع دستی طی این سال‌ها چهار برابر شده اما به دلیل ضعف ساختاری صنایع دستی کشور باید این مقدار صادرات 10 برابر شود تا شاهد رونق اقتصادی از طریق صادرات صنایع دستی باشیم.

وی افزود: برای رشد و پویایی صنایع دستی ابتدا باید در داخل کشور فرهنگ‌سازی صورت گرفته و سپس برای صادرات تبلیغات ویژه در خارج از کشور برای شناساندن آثار هنرمندان انجام گیرد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور یادآور شد: با مشوق‌های صادراتی، تعرفه‌های دوجانبه و حمایت از تجار ایرانی می‌توان شرایط خوبی را برای رقابت صنایع دستی ایران با بازارهای جهانی فراهم کرد.

این مسئول بیان کرد: 400 هزار نفر در سامانه هنرمندان صنایع دستی کشور عضویت دارند و بیش از یک میلیون نفر در کشور در حوزه صنایع دستی و فرش فعالیت دارند که با فرهنگ‌سازی و جلوگیری از قاچاق صنایع دستی و نگاه ویژه به این حوزه می‌شود بین دو تا سه میلیون شغل ایجاد کرد.

نامورمطلق افزود: ایران بیشترین فارغ‌التحصیلان، تحصیلات تکمیلی صنایع دستی جهان را دارد و این سرمایه مهمی برای ورود قدرتمند به بازارهای جهانی است.

وی در پایان گفت: اکنون حدود 55 بازارچه صنایع دستی در کل کشور برای عرضه محصولات هنرمندان صنایع دستی فراهم شده است و ما با شعار " هر شهرستان؛ یک بازارچه صنایع دستی" سعی در نهادینه کردن صنایع دستی در سبد خرید خانوارها هستیم.

 

بلاغ*


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا