اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34079 مورخ:[1396-11-29 00:15:01]
آغاز شخم و شیار زمستانه در شالیزارهای آمل/ برنج کشاورزان به دولت فروخته نشد
رئیس جهاد کشاورزی آمل خبر داد

آغاز شخم و شیار زمستانه در شالیزارهای آمل/ برنج کشاورزان به دولت فروخته نشد

رئیس جهاد کشاورزی آمل گفت: 10 هزار و 750 هکتار از اراضی کشاورزی را 10 الی 15 روز زودتر عملیات شخم، شیار و آماده‌سازی زمین را انجام شد.

به گزارش مازند اصناف به نقل از سفیر هراز، حسین اسلامی‌ در گفت‌وگویی با اشاره به 37 هزار و 298 هکتار زمین زیر کشت برنج در آمل، اظهار کرد: به دلیل نداشتن ذخیره برف مطمن و کاهش باران در سال جاری مشکل کم‌آبی خواهیم داشت و 10 هزار و 750 هکتار از اراضی کشاورزی را 10 الی 15 روز زودتر عملیات شخم، شیار و آماده‌سازی زمین را انجام شد.


وی با بیان اینکه در روستاها و بخشداری‌ها آمل با برگزاری کلاس‌های آموزشی سطح آگاهی مردم را نسبت به اهمیت آبی که در حال هدر رفت است افزایش دادیم، تصریح کرد: به کشاورزان بابت کم‌آبی هشدارهایی داده شد تا با حفظ آب با معضل خشک‌سالی و کم‌آبی مواجه نشوند.


رئیس جهاد کشاورزی آمل احتمال انجام زودتر از موعد خزانه‌گیری را هم بالا دانست وافزود: سد هراز هنوز به بهره‌برداری نرسیده و از وضعیت آب و هوایی و میزان بارش باران در سال آینده مطمن نیستیم.


این مسئول با اشاره به اینکه با روند فعلی احتمال پایین رفتن سطح آب در چاه‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر گفته شده که سوخت به چاه‌هایی که فاقد پروانه هستند داده نشود و رایزنی‌هایی در این خصوص انجام شد که نتایج تا به حال مثبت بود.


اسلامی با بیان اینکه 80 درصد آب‌بندان‌ها برای سال زراعی جدید آبریزی شده است، افزود: آمار چاه مربوط به اداره امور آب است اما بیش از هزار چاه در آمل فعالیت می‌کند.


وی احتمال هرگونه نگرانی درباره کم‌آبی یا خشک‌سالی را رد کرد و با بیان اینکه تمامی‌امور انجام شده برای پیشگیری از هرگونه بحرانی است، ادامه داد: محصولات کشاورزی که نیازمند آب است زیاد است و برای اینکه مشکلی در سال آینده پیش نیاید این اقدامات انجام شد.


رئیس جهادکشاورزی آمل با اشاره به اینکه آمل برنج حدود 4 میلیون نفر را در کشور تامین می‌کند، خاطرنشان کرد: 67 هزار هکتار زمین در کشت اول و دوم در آمل زیر کشت رفت و برای سال آینده انتظار افزایش محصول برنج در آمل را داریم.


اسلامی در پایان درباره گلایه استاندار از نخریدن برنج از کشاورز و دلال گفت: دلال کشاورز را وسوسه کرد تا برنج را به دولت نفروشد و به دلال بفروشد که زمان خرید برنج دولت از کشاورز که سوم بهمن بود گذشت و برنجی از طرف کشاورزان به دولت فروخته نشد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا