اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34072 مورخ:[1396-11-27 03:14:01]
پرونده‌ تکمیل شده منطقه آزاد مازندران پشت در دولت است/ به یکپارچگی شرق و غرب مازندران اعتقاد داریم
نماینده مردم شرق مازندران در مجلس:

پرونده‌ تکمیل شده منطقه آزاد مازندران پشت در دولت است/ به یکپارچگی شرق و غرب مازندران اعتقاد داریم

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی گفت: همه استان‌های مرزی به جز مازندران یا منطقه آزاد دارند یا دارد نهایی می‌شود و فقط مازندران است که چنین منطقه‌ای ندارد البته پرونده‌اش تکمیل شد اما پشت در دولت است.

به گزارش مازند اصناف؛ مراسم گازرسانی به 11 روستای هزارجریب نکا با حضور مشاور وزیر نفت، استاندار مازندران، نماینده مردم شرق مازندران در مجلس و تعدادی از مدیران استانی و شهرستانی در روستای سه‌کیله این شهرستان برگزار شد.

در این مراسم علی‌محمد شاعری نماینده شرق مازندران در مجلس با اشاره به تلاش‌های به کار گرفته شده برای رفع چالش‌های منطقه، اظهار کرد: در شرق مازندران تلاش بر این است که همدلی ایجاد کرده و باهم رفع چالش‌های منطقه نشانه بگیریم که در همین راستا برای پنج شهر، منطقه هزارجریب و روستاهای پایین دست در شرق مازندران برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته‌است.

وی افزود: در این برنامه‌ریزی‌ها بخشی از پروژه‌ها مانند سد گلورد به انجام رسانده شد و در ادامه نیز کارهایی در دست اقدام قرار دارند به عنوان مثال در فاضلاب شهری ردیفی برای نکا بهشهر و گلوگاه گرفتیم تا با 5 میلیارد تومان کار را شروع کنیم البته این کار چهار تا پنج سال سال طول می‌کشد اما شروع شده است.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی با بیان نیاز به صبر و حمایت برای به سرانجام رسیدن کارهای بزرگ، خاطرنشان کرد: حل مشکل آب شرب مناطق هزارجریب، مناطق پایین دست و پنج شهر شروع شده است به شکلی که عملیات اجرایی برای پنج شهر به زودی با حضور یکی از مقامات ملی آغاز شده و در ابتدای سد گلورد کلنگ آب شرب به زمین زده می‌شود اما برای 30 روستای بالا دست آبرسانی در دستور کار قرار دارد.

 
 

این مسئول اضافه کرد: فعالیت‌های بیمارستانی حوزه بهداشت و درمان را داریم به بهره‌برداری می‌رسانیم که جزو اولویت‌ها قرار دارد به گونه‌ای که مرکز جامع سلامت شهر رستمکلا را تقویت کردیم و  تا تابستان یکی از مجهزترین و بزرگ‌ترین بیمارستان‌های مازندران را در بهشهر افتتاح خواهیم کرد.

وی گفت: حدود ۱۰۰ کیلومتر احداث جاده و ۷۰ کیلومتر روکش آسفالت نیز در دستور کار قرار دارد که از این میزان ۳۳ کیلومتر برای شهرستان نکا اختصاص یافته است و امور آن از سوی اداره راه و شهرسازی پیگیری می‌شود.

 
 

منطقه آزاد؛ خط قرمز مازندران

 

شاعری با تأکید بر موضوع منطقه آزاد، تصریح کرد: همه استان‌های مرزی به جز مازندران یا منطقه آزاد دارند یا دارد نهایی می‌شود و فقط مازندران است که چنین منطقه‌ای ندارد البته پرونده‌اش تکمیل شد اما پشت در دولت است و فقط نیازمند یک اقدام جهادی‌ است و معتقد هستیم داشتن حداقل یک منطقه آزاد حق مازندران است چراکه حداقل ۱۰ هزار شغل ایجاد می‌شود و پیشران توسعه است.

وی افزود: بزرگترین پتروشیمی را به امیرآباد می‌دهند و منتظر یک سرمایه‌گذار هستند که قرار شد وزیر نفت مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق ذخیره با نرخ  چهار درصد بدهند، توسعه اینطور اتفاق می‌افتد درحالی که در سمنان و عسلویه بیکاری صفر شده چرا ما هنوز باید دنبال کارخانه شالیکوبی باشیم.

شاعری بیان کرد: این مسیری است که باید طی کنیم چراکه نمی‌توانیم ۱۵۰ هزار بیکار را در مازندران سرو سامان دهیم مگر با چنین روش‌هایی در همین زمینه امسال برای راه آهن در بودجه اولویت گذاشته شده است که با پرداختن به آن در نقاط کشور نیز مشکلی نداریم چراکه به دنبال توسعه عادلانه هستیم.

این مسئول اضافه کرد: به یکپارچگی شرق و غرب مازندران اعتقاد داریم اما ما به دنبال منطقه آزاد امیرآباد و واحدهای بزرگ صنعتی درشرق مازندران هستیم و توقع بر این است که شاخص دیده شود، ترازوی دولت باید دنبال مسائل فنی باشد، اینجا هم شخص استاندار باید روی مسائل اصلی استان وحدت ایجاد کرده و استان را تکان دهد.

 
 
 

سهم بیش از 51 درصدی نکا از گازرسانی به هزارجریب

 

در ادامه این مراسم جعفر احمدپور مدیرعامل شرکت گاز مازندران دغدغه نظام را برای آسایش مردم توصیف و اظهار کرد: دولت نیز برنامه‌ای گذاشت تا روستاهای بالای ۲۰ خانوار گازدار باشد برهمین اساس نیز  وزارت نفت روستاهایی که بالای ۲۰ خانوار هستند را در برنامه اجرایی خود قرار داده است.

وی افزود: در هزارجریب نکا، بهشهر و گلوگاه در مجموع ۱۵۱ روستا وجود دارد و از این میزان ۷۸ روستا یعنی بیش از 51 درصد از شرق مازندران، مربوط به منطقه هزارجریب نکا است که عملیات اجرایی گازرسانی آن با مبلغ ۲۰۰ میلیارد شروع شده که امید است تا پایان سال ۹۷ بتوانیم بخش عمده را به بهره‌برداری برسانیم.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران، گفت: اما برای ۱۱ روستایی که هم اکنون گازرسانی می‌شوند در مجموع ۶۱کیلومتر شبکه سازی صورت گرفته، سه ایستگاه نصب شده و حدود ۱۰۰ علمک نصب می‌شود که یک هزار و 200 خانوار نیز از نعمت گاز برخوردار می‌شوند البته  برخی موارد ایمنی را همکاران ما در مساجد خواهند گفت تا این نعمت خدادای را بتوان به نسل بعد انتقال داد.

 
 

گذری بر پروژه‌های اجرا شده در نکا

 

همچنین جعفر احمدی فرماندار نکا نیز در این مراسم با اشاره به اجرای 174 پروژه عمرانی و اقتصادی در این شهرستان، اظهار کرد: ۱۴۴ پروژه عمرانی به مبلغ ۱۴۳ میلیارد و ۳۶۶ میلیون تومان و ۳۰ طرح  اقتصادی به مبلغ ۶ میلیارد و ۷۰۴ میلیون تومان اعتبار اجرا گردیده ضمن اینکه سد گلورد نکا بعد از ۵۰ سال با اعتبار بالغ بر ۲۳۰ میلیارد تومان آبگیری شده است.

وی افزود: در همین بخش مرکزی از منطقه هزارجریب، شاهد اجرای پروژه‌های آبرسانی همچون مجتمع شهدای پی‌رجه هستیم که در سال گذشته فاز اول این پروژه شامل روستاهای یعقوب‌محله، دوآب و درویش‌خیلک با اعتبار بالغ بر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان افتتاح و بهره‌برداری شد.

فرماندار نکا با بیان اینکه فاز دوم نیز برای چهار روستای سه‌کیله، کرداب، اوکرکا و درویشان انجام شده، خاطرنشان کرد: به زودی شاهد افتتاح این فاز هستیم همچنین فاز سوم این پروژه در منطقه نیز در همین امسال کلنگ‌زنی شد که شامل ۹ روستا می‌شود و با تأمین اعتبار به بهره‌برداری می‌رسد.

این مسئول اضافه کرد: درمورد طرح‌های هادی روستایی، فاز اول روستاهی ارم و درم در حال انجامبوده و روستای کارکم به مرحله آسفال رسید،همچنین فاز اول و دوم روستای لاکتراش انجام شد، از سوی دیگر روستای سه‌کیله در دست انجام بوده و همچنین در بخش بهداشت و درمان نیز مرکز جامع سلامت روستای درویش‌خلک در دست ساخت قرار دارد.

وی گفت: در بخش گردشگری با توجه به بافت روستاهی موجود، طرح‌های بوم گردی انجام شده که به عنوان نمونه در همین روستای سه‌کیله یک واحد اقامتگاه بومگردی افتتاح شده و در روستای کارکم نیز در دهه فجر یک واحد دیگر افتتاح شده است.

 

مرجع: پیک نکا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا