اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 34068 مورخ:[1396-11-27 02:58:01]
 نیازمند وزارت انرژی هستیم/سامان‌بخشی به قانون یارانه‌ها کار بر زمین مانده دولت است
مشاور وزير نفت:

نیازمند وزارت انرژی هستیم/سامان‌بخشی به قانون یارانه‌ها کار بر زمین مانده دولت است

مشاور وزير نفت با اعلام اینکه در سیاست توزیع انرژی، نیازمند وزارت انرژی هستیم، گفت: اکنون وزارت نیرو، وزارت نفت، سازمان انرژی اتمی و سازمان انرژی‌های نو داریم که همه این سازمان‌ها دارای سیاست خاص خود بوده و در سیاست دخیل هستند.

به گزارش مازند اصناف محمود آستانه در مراسم بهره‌برداری از پروژه گازرسانی به 11 روستای هزارجریب شرق مازندران در روستای " سه‌کیله" نکا اظهار کرد: آمادگی کامل در استان مازندران برای گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار وجود دارد و کارها با قوت در دست انجام است.

وی افزود: در شرق استان مازندران 151 روستا در دست اقدام برای گازرسانی است که برای این منظور 200 میلیارد تومان اعتبار قرار داده شده است و بخشی از این روستاها در سال جاری و برخی در سال آینده به افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد.

نماینده وزارت نفت در طرح های گازرسانی با بیان اینکه مردم و مسؤولان باید همکاری لازم را با پیمانکاران داشته باشند؛ یادآور شد: در برخی از موارد این خطوط انتقال لوله از زمین‌های کشاورزی، اراضی، منابع طبیعی و جاده عبور می‌کند و در همه این موارد نیازمند همکاری همه‌جانبه هستیم.

این مسؤول همچنین خطاب به نمایندگان مجلس گفت: انتظار داریم نمایندگان مجلس با وضع قوانین، درآمد کشور را افزایش دهند تا خدمات بیشتری به مردم ارائه شود.

آستانه با اشاره به مسأله یارانه‌ها یادآور شد: اساس یارانه‌ها از 25 سال قبل بوده است و اساس آن بر ارائه سوبسید به حامل‌های انرژی بود و اینکه در سه فاز این قیمت‌ها آزاد شود و مابه‌التفاوت قیمت آزاد شده به مردم ارائه شود و مردم خود بر یارانه‌ها مدیریت کنند.

وی بیان کرد: یارانه متعلق به همه مردم است و اینکه به چه کسی بدهیم و به چه کسی ندهیم، خلاف است و یارانه متعلق به همه مردم جامعه است و اگر قیمت‌ها گران می‌شود، باید درآمدها بالا برود تا تناسب ایجاد شود و هزینه‌ها پوشش داده شود.

نماینده وزارت نفت در طرح های گازرسانی افزود: فاز اول یارانه‌ها اجرا شد و بقیه اجرا نشد و اینچنین شد که درآمد ثابت ماند و هزینه‌ها افزایش یافت و لذا یکی از کارهای بر زمین مانده دولت، سامان‌بخشی به بحث قانون یارانه‌ها است که باید به اتفاق قابل قبول برسند و تکلیف یارانه‌ها مشخص شود.

این مسؤول با اعلام اینکه در سیاست توزیع انرژی، نیازمند وزارت انرژی هستیم، خاطرنشان کرد: اکنون وزارت نیرو، وزارت نفت، سازمان انرژی اتمی و سازمان انرژی‌های نو داریم که همه این سازمان‌ها دارای سیاست خاص خود بوده و در سیاست دخیل هستند.

آستانه با بیان اینکه هزینه گازرسانی بسیار بالا است، گفت: 300 هزار کیلومتر شبکه در طول کشور خواباندیم که همه هزینه است و هزینه هر اینچ کیلومتر گازرسانی حداقل از 25 هزار دلار شروع می‌شود و هزینه‌ها بسیار بالا است.

وی افزود: برای اصلاح ساختار انرژی، نیازمند کمک مجلس و دولت هستیم.

مشاور وزیر نفت با اشاره به هزینه‌های انجام شده در مازندران برای گازرسانی بیان کرد: از سال گذشته تاکنون فقط در استان مازندران 530 میلیارد تومان در بخش گازرسانی هزینه شده است و این استان به عنوان استان شاخص ما است که مصرف سالانه گاز در استان مازندران، 6 میلیارد متر مکعب گاز است و نیازمند صرفه‌جویی هستیم.

این مسؤول با اعلام اینکه مصرف ایران در پیک زمستان روزانه 600 میلیون متر مکعب گاز است، یادآور شد: این در حالی است که مصرف پیک زمستان در کل اروپا 550 میلیون متر مکعب است و باید مصرف گاز در کشور ما بهینه شود.

آستانه با اعلام اینکه اکنون بخش اعظمی از کشور دارای گاز است؛ افزود: 99.5 درصد جمعیت شهری مازندران دارای گاز طبیعی است و به شبکه گاز وصل است و از جمعیت شهری و روستایی مازندران 91 درصد جمعیت، به شبکه گاز متصل است.

وی گفت: تلاش برای گازدار کردن روستاهای بالای 20 خانوار با قوت در دست انجام است و امیدواریم مردم هم با مصرف بهینه، تلاش برای حفظ این منابع برای نسل آینده را در دستور کار خود قرار دهند.

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا