اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33920 مورخ:[1396-11-18 11:48:01]
تشویقی 50 میلیاردی دولت برای صادرات مرکبات/ ذخیره‌سازی 60 هزار تن میوه برای شب عید
رئیس سازمان تعاون روستایی کشور خبر داد

تشویقی 50 میلیاردی دولت برای صادرات مرکبات/ ذخیره‌سازی 60 هزار تن میوه برای شب عید

رئیس سازمان تعاون روستایی کشور گام حمایتی دولت از کشاورزان را خریداری میوه شب عید دانست و گفت: 40 هزار تن مرکبات و 20 هزار تن سیب‌درختی برای ذخیره‌سازی شب عید خریداری می‌شود.

به گزارش مازند اصناف علی‌ اوسط‌هاشمی پس از افتتاح پروژه سورتینگ سلیمان‌آباد تنکابن در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از مسائل مهم کشور موضوع اشتغال‌زایی است که در این راستا دولت به اذن رهبر و با مصوبه مجلس 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، مجوز برداشت دارد و به همین میزان آورده بانک‌ها است، یعنی 12 هزار میلیارد تومان برابر با یک‌سوم بودجه تملک دارایی کشور برای اشتغال‌زایی اختصاص داده شده است.

وی این مشارکت دولت با بانک‌ها را بهترین فرصت برای آنان که میل به کار جمعی دارند دانست و افزود: شرکت‌های تعاونی و تولیدی، یک فرصت بی‌بدیل و ارزشمند دارند تا ایده‌ها و کاستی‌های زنجیره تولید خود را تکمیل کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، استان‌هایی همچون مازندران را پیشرو در عرصه صادرات عنوان کرد و یادآور شد: هنگامی‌که میلیون‌ها تن مرکبات، میوه‌های سردرختی، برنج یا چای از این استان برداشت می‌شود، می‌توان گام‌هایی مهم برای محصولاتی که نیاز ملی و یا صادرات است، برداشت.

این مسئول با بیان اینکه زنجیره تولیدات باید تکمیل شود، خاطرنشان کرد: باید به سمت فرآوری و تنوع بخشیدن به تولید محصولات پیش رفت و از این مسیر به آن سودی که ماندگار در تولید است، برسیم.

اوسط‌هاشمی ادامه داد: اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها می‌توانند با بهره‌مندی از نظرات کارشناسی سازمان تعاون روستایی کشور به دیگر سازمان‌های متولی، راه خودشان را تغییر دهند و در مسیرِ بودن، تحول ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: امروز باید به سمت فرصت‌هایی که برای جوانان نسل امروز انگیزه‌ساز است، پیش برویم که تنها راه‌حل آن؛ اقتصادی کردن تولید و جلب‌توجه آنان که در عرصه بازرگانی و تجارت صاحب سبک، نظر، تجربه و مهارت هستند، است.

رئیس سازمان تعاون روستایی کشور تأکید کرد: باید بتوانیم جای پایی پایدار و مطمئن در بازار مصرف منطقه و جهان ایجاد کنیم. با چنین موقعیتی در کشاورزی می‌توانیم به گام‌ها و نگاه‌های بلندتر فکر کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه دولت 50 میلیارد تومان برای نظام تشویقی صادرات مرکبات در نظر گرفته است، متذکر شد: نگاهمان به تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها را باید بازسازی کنیم. نباید همیشه همه‌چیز را از دولت توقع داشته باشیم.

هاشمی پیش‌رفتن به سمت کاهش تصدی‌گری و کاهش دامنه اختیار دولت و اطمینان بیشتر به بدنه فعال اجتماعی را یک فرصت دانست و یادآور شد: این توانایی و مهارت در تعاونی‌ها، اتحادیه‌ها و شرکت‌های بازرگانی داخل باید ایجاد شود. در این زمینه دولت مکانیزم‌های تشویقی پایه‌گذاری کرده تا افراد در عرصه صادرات به بهره‌برداری خوبی برسند.

وی گام دوم حمایتی دولت را خریداری 40 هزار تن مرکبات و 20 هزار تن سیب درختی برای ذخیره‌سازی شب عید عنوان کرد و افزود: این گامی برای تعادل بخشی به بازار و حمایت از تولیدکننده‌ها است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان رویکرد خود را تعاونی محور بیان کرد و گفت: کم‌رنگ کردن نقش دلال‌ها و کاهش تصدی‌گری در سازمان تعاونی روستایی راهی است تا ما از طریق بازارهای جدید و نقش‌آفرینی واسطه‌هایی جوشیده از متن خودِ کشاورزان، فرصتی برای ایجاد بازار مصرف در منطقه و جهان داشته باشیم.

 

مرجع:بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا