اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33747 مورخ:[1396-10-27 14:53:01]
مردم برای گرفتن مجوزها باید کفش آهنی داشته باشند/راه‌اندازی سامانه دادور در مازندران
دبیر مرکز ملی پایش محیط کسب و کار کشور:

مردم برای گرفتن مجوزها باید کفش آهنی داشته باشند/راه‌اندازی سامانه دادور در مازندران

دبیر مرکز ملی پایش محیط کسب و کار کشور گفت: مردم برای گرفتن یک مجوز باید کفش آهنی به پا داشته باشند.

به گزارش مازند اصناف علی فیروزی پیش از ظهر امروز در همایش کاربردی سامانه دادور (رسیدگی به شکایات متقاضیان صدور مجوز کسب و کار)، اظهار کرد: اقداماتی برای بهبود محیط کسب و کار صورت گرفته که یکی از آنها تشکیل هیأت مقررات‌زدایی که رئیس آن وزیر اقتصادی دارایی است بود تا صدور مجوزها به بهترین شکل تسهیل شود.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی مجوزها را اعلام کرده و جالب این بود که خوشان نمی‌دانستند چند مجوز اعلام می‌کردند، که در نهایت به عدد 2 هزار و 80 عنوان مجوز رسیدیم، در فاز بعدی به بهینه سازی پرداختیم که مجوزها را شناختیم و متوجه شدیم دلیل زمان‌بر و هزینه‌بر شدن صدور مجوزها استعلامات موجود در پشت روند مجوزگیری است که با این کار از آن تعداد به یک‌هزار و 570 عنوان مجوز رسیدیم.

دبیر مرکز ملی پایش محیط  کسب و کار کشور بیان کرد: اگر یک نفر بخواهد همه این مجوزها را بگیرد باید 8 هزار و 900 استعلام جمع کند که به‌طور متوسط برای هر مجوز به 6 استعلام نیاز است ولی نکته اینجاست که برای مجوزگیری در بخش‌های مختلف تعداد مدارک مورد نیاز هم متفاوت است، به‌عنوان نمونه برای یک آرایشگاه مردانه در تهران به 22 عنوان استعلام بگیرد ولی برای تاسیس بانک به 11 استعلام مورد نیاز بود یعنی هر چه حجم شغل بالاتر رود حجم استعلام‌ها کاهش پیدا می‌کرد.

این مسؤول با اشاره به وضعیت استعلامات مجوزهای کشور، اظهار کرد: مردم برای گرفتن یک مجوز باید کفش آهنی به پا داشته باشند و در حال دویدن باشند، جالب است بدانیم 70 درصد مجوزها را قوه قضاییه و نیروی انتظامی و وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت کشور و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می‌دهند.

فیروزی با طرح این سؤال که چرا بهبود محیط کسب و کار هنوز احساس نمی‌شود، تصریح کرد: دلیلش این است که عوامل محیطی اثرگذار بر بهبود محیط کسب و کار و فرآیندهای آن قابل نظارت و تغییر نیست و با بررسی زمان صدور مجوز در استان و شهرستان‌های مختلف به این نکته دست پیدا کردیم که دستگاه‌های اجرایی مسؤولیت‌ها را به هم دیگر پاس‌کاری می‌کنند.

وی یادآور شد: مردم می‌توانند در صورت عدم صدور مجوز به سه مرجع قضایی شکایت کنند ولی نمی‌دانند که می‌توانند شکایت کنند و ما باید به دنبال راهکاری باشیم که همان داشتن سیستم هوشمندی است که بتوانیم به همراه مردم مکانیزم صدور مجوز را رصد کنیم که برای تسهیل صدور مجوزها، ایجاد ساختار قابل پایش و نظارت بوجود آمده است.

دبیر مرکز ملی پایش محیط  کسب و کار کشور با اشاره به اینکه تاکنون چهار سامانه الکترونیکی  سام، نما، دادور و یاور در کشور ما راه‌اندازی شده است، گفت: امروز در مازندران سامانه دادور راه‌اندازی می‌شود که مردم و مدیران می‌توانند با مراجعه به آن در تسهیل و کاهش زمان صدور مجوز با نظارت بیشتر نسبت به صدور و دریافت مجوز اقدام کنند.

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا