اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33664 مورخ:[1396-10-22 00:23:01]
 صید بیش از 1000 تن ماهی استخوانی در مازندران
مدیرکل شیلات مازندران اعلام کرد

صید بیش از 1000 تن ماهی استخوانی در مازندران

مدیرکل شیلات مازندران گفت: یک‌هزار و 53 تن ماهی استخوانی از آغاز فصل صید تا 20 دی ماه امسال در دریای مازندران صید شد.

به گزارش مازند اصناف حسینعلی رستمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: فصل صید ماهی‌های استخوانی از 20 مهر ماه امسال آغاز شده و 53 تعاونی پره با 5 هزار صیاد فعالیت صیادی خود را پهن کردن تورها در دریای مازندران شروع کردند.

وی ادامه داد: از آغاز فصل صید تا 20 دی ماه امسال یک‌هزار و 53 تن ماهی استخوانی از دریای مازندران صید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد هشت درصدی داشته است.

مدیرکل شیلات مازندران بیان کرد: میزان صید ماهی سفید در سبد صیادان مازندران طی این مدت به 412 تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 40درصدی داشت.

این مسؤول با اشاره به صید 609 تن ماهی کفال در دریای مازندران، اضافه کرد: میزان صید این گونه ماهی در دریا نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار درصد کاهش یافته است.

رستمی با اعلام اینکه سرانه صید در این مدت از 18 به 20 تن افزایش یافته است، تصریح کرد: تعداد پره‌کشی نیز طی این مدت چهار درصد افزایش یافته که به شرایط مساعد جوی برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه بیشترین گونه صید طی این مدت مربوط به ماهی سفید بوده است، گفت: سالانه 100 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه‌های مازندران رهاسازی و تکثیر می‌شود.

 سال گذشته شاهد کاهش صید گونه‌های مازندران در دریای مازندران بودیم که دلایلی از جمله دست‌درازی به رودخانه‌ها، برداشت غیرمجاز شن و ماسه، کاهش دبی آب و تغییر ساختار رودخانه‌ها و احداث پل‌ها و ابنیه جدید در رودخانه‌ها این موضوع را سبب می‌شود و در صورت ادامه این روند صید ماهی سفید که بیشترین گونه صید شده در سبد صیادان بوده به صفر می‌رسد لازم است برای پیشگیری از این امر در ارتباط با بحث دبی پایه و زیست محیطی رودخانه‌ها چاره‌اندیشی کند تا رودخانه‌ها محل مناسبی برای تکثیر انواع گونه ماهی‌ها باشند.

 

**/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا