اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33623 مورخ:[1396-10-16 22:14:01]
تعطیلی برخی شرکت های معدنی در مازندران
رئیس اتاق بازرگانی مازندران انتقاد کرد:

تعطیلی برخی شرکت های معدنی در مازندران

رئیس اتاق بازرگانی مازندران تعطیلی برخی شرکت های معدنی در استان نگران کننده دانست و گفت: این مسئله برای اشتغال تهدیدآمیز است.

به گزارش مازند اصناف عبدالله مهاجر در جلسه شورای گفتگوی بخش دولتی و خصوصی با اشاره به برگزاری دو جلسه‌ شورای گفتگو با بخش خصوصی در اتاق بازرگانی انجام شده است، گفت: بیشتر موانع محیط زیستی و با منابع طبیعی است و مشکلات بسیار بیشتر بوده اما بسیاری از این مشکلات حل شده است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه واگذاری عرصه برای واگذاری معدن شن و ماسه به میزان یک تا پنج هکتار تعریف شده است، افزود: سازمان نظام مهندسی معدن مازندران به اتفاق انجمن تخصصی صنعت و معدن، متناسب با ظرفیت هر منطقه طرح تا واگذاری آن را ارائه داده است.

مهاجر ادامه داد: در این حوزه حدود ۵۵ شرکت وجود دارد که ظرفیت قابل توجهی برای اشتغال ایجاد می‌کنند و بسیاری از این مجموعه تعطیل شدند.

وی گفت: در زیرمجموعه صنعت و معدن تشکیلاتی در این رابطه ایجاد شده است و چهار دستگاه دولتی در آن حضور دارند، اما بخش خصوصی صنعت و معدن در آن حضور ندارد.

در ادامه این نشست، برسام، معاون معدنی سازمان صنعت و معدن گفت: به دلیل مشکلات زیست محیطی مقرر شد تا از رودخانه‌ها و زمین‌ها اراضی برداشت نشود به سمت کوهی سوق داده شود و در این رابطه، حدود ۶۰ معدن فعال در استان داریم.

وی افزود: به معادن وسعت یک هکتار و دو هکتار داده می‌شود اما گاهی به دلیل ذخیره معدنی، صد تا دویست هکتار هم در نظر می‌شود و این دو هکتار پیش از اتمام، به منابع طبیعی مجددا استعلام شده و آنها پس از بررسی به ما پاسخ می‌دهند.

برسام با بیان اینکه در ادمه این روند، مجتمع‌های شن و ماسه را در ۵ نقطه استان مطرح‌ کرده‌ایم، افزود: در غرب استان و در منطقه سه هزار تنکابن منابع طبیعی با ۵۰ هکتار موافقت کرده و کار نقشه‌برداری در حال انجام است و در آینده مصالح غرب استان را تأمین خواهد کرد.

وی ادامه داد: همچنین، منابع طبیعی با ۲۰ هکتار در منطقه چالوس، ۴۰ هکتار در منطقه هلی‌چال آمل، ۷۰ هکتار در منطقه ساری اعلام موافقت کرده است و اگر این کار انجام شود، بسیاری از مشکلات این بخش برای زمین‌ها و مصالح ساختمانی حل می‌شود.

 

مرجع: مهر


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا