اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33500 مورخ:[1396-10-04 15:10:01]
نظام مهندسی ساختمان قدرت اجرایی ندارد
رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران:

نظام مهندسی ساختمان قدرت اجرایی ندارد

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان قدرت اجرایی ندارد و در شرح وظایف این سازمان بحث همکاری همکاری با دستگاه‌ها تاکید شده است.

به گزارش مازند اصناف مهران فرصت در  جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران بعد از 20 سال همچنان نوپا است به این دلیل که قوانین و مقررات این سازمان هنوز بر اساس برنامه‌ریزی‌های 20 سال پیش است و به روز نشده است.

وی با بیان اینکه زمانی که این سازمان در استان تشکیل می‌شد تنها 50 عضو داشت ولی در حال حاضر 35 هزار عضو دارد، تصریح کرد: اشکالات کاری که در حوزه ساخت‌وساز استان وجود دارد ناشی از به روز نشدن قوانین و مقررات است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان قدرت اجرایی ندارد، در شرح وظایف این سازمان بحث همکاری با دستگاه‌ها تاکید شده است، یادآور شد: با توجه به قوانین موجود چه مقدار می‌توانیم اثرگذار باشیم بستگی به قوانین دارد، تا حدودی نیاز به بازنگری قوانین و مقررات داریم.

وی با اعلام اینکه تخلفات ساختمانی در کل کشور بالا است، افزود: تخلفات تنها مختص مازندران نیست، به این دلیل که برای سازنده به صرفه است که بسازد و تخلف کند.

فرصت در ارتباط با اینکه کمیسیون ماده 100 در کشور که موارد قانونی آن نصف و نیمه‌رعایت می‌شود، گفت: در کمیسیون ماده 100 به ضوابط  معماری و شهرسازی توجه نمی‌کنند.

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان مازندران با بیان اینکه در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش برنامه‌های متعددی در دستور کار است، به صورت جدی همایش‌های متعددی در استان برگزار می‌شود، اضافه کرد: در حوزه ساخت‌وساز باید فرهنگ جامعه را تغییر دهیم، به فرهنگ‌سازی اعتقاد داریم و نقش رسانه‌ها بسیار اثرگذار است.

وی در ارتباط با حاشیه‌نشینی گفت: در حال حاضر شهرهای را مردم می‌سازند و بعد از ساخت‌وساز متولیان امر ورود پیدا می‌کنند، دلیل آن عدم صدور پروانه است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با بیان اینکه تخلفات در حوزه ساخت‌وساز چند دسته است، گفت: کسانی هستند که بدون پروانه اقدام به ساخت‌وساز می‌کنند و افرادی هم مازاد بر پروانه صادر شده ساختمان می‌سازند.

وی با اعلام اینکه زلزله‌ها هشدار است، گفت: هیچ فردی نمی‌تواند بگوید ساختمان ما مقاوم در برابر زلزله است، میزان زمین‌لرزه کرمانشاه کم نبوده است ولی میزان تخریب‌ها با توجه به زمین‌لرزه چندان زیاد نبوده است.

فرصت با اعلام اینکه تجربه زلزله در برخی از نقاط کشور خوب بوده است، افزود: در استان مازندران از تجربیات دیگر استان‌ها باید استفاده کنیم.

 وی در ارتباط با فعالیت سازندگان ذیصلاح یک بحث عمومی در ساختمان است نیز گفت: مقررات ملی یک بسته است و اگر سازندگان ذیصلاح را حذف کنیم و اجازه بدهیم هر فردی با هر مدرکی ساختمان بسازد، اوضاع بسیار نگران‌کننده می‌شود، یکی از مشکلات ما نبود مهندسان ناظر تمام وقت است.

فرصت خاطر نشان کرد: در بحث تامین نگهداری و تاسیسات مشخصات فنی را داریم ولی آئین‌نامه اجرایی آن را در اختیار ندارم و این مبحث به صورت عملیاتی اجرایی نمی‌شود و بسیاری از خسارت‌ها در زمان بهره‌برداری است.

وی در ارتباط با مشکلات گاز در منطقه چهاردانگه مازندران، افزود: در مبحث گاز امروز کارشناس ما یک پروژه‌ای را تایید می‌کند، پس از تایید توسط کارشناس در زمان بهره‌برداری تغییراتی ایجاد می‌شود، پس از اتفاق کارشناس ما چه طور باید ثابت کند که پس از تاییده تغییرات ایجاد شده است.

فرصت در ارتباط با آشفتگی که در بدنه شهری وجود دارد،گفت: بحث‌نما در خلقیات شهروندان اثرگذار است، قرار است این موضوع به صورت مطالبه از استاندار درخواست شود.

وی با اعلام اینکه در گذشته کمیته‌ای در این ارتباط تشکیل شده است، افزود: به صورت عملیاتی اقدامی در این حوزه ما ندیدیم.

 

مرجع: فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا