اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33480 مورخ:[1396-10-03 01:39:01]
 تخم‌مرغ هم به شانه‌ای ۲۰ هزار تومان رسید
در ادامه آب رفتن سفره فقرا

تخم‌مرغ هم به شانه‌ای ۲۰ هزار تومان رسید

با وجود کوچکتر شدن سفره مردم، خصوصا فقرا، با افزایش قیمت کالاهای اساسی مانند شیر و ماست، قیمت هر شانه تخم‌مرغ هم در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران از ۱۶ هزار تومان هفته گذشته به ۱۸ هزار تومان و تا ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

به گزارش مازند اصناف قیمت تخم‌مرغ در هفته‌‌ها‌ی اخیر با طی روند صعودی در حال افزایش است.  نرخ این محصول از 11 هزار و 800 تومان مصوب در میادین میوه و تره‌بار شهر تهران، ابتدا به 12 هزار و 500 تومان و سپس به 15 هزارتومان و به فاصله کمی‌ به 16 هزار تومان رسید.

بر اساس یک گزارش میدانی، هر کارتن تخم‌مرغ فله در تهران، روز گذشته به قیمت 95 هزارتومان به خرده‌فروشی واقع در خیابان جمال‌زاده شمالی تحویل داده شد که با احتساب سود فروشنده این واحد صنفی هر شانه تخم‌مرغ را به قیمت 17 هزار و 500 تومان به فروش می‌رساند.

قیمت مصرف‌کننده هر شانه تخم‌مرغ 30 عددی بدون بسته‌بندی در واحد دیگری در خیابان جمال‌زاده شمالی 18 هزار و 500 تومان است و قیمت این محصول در خرده فروشی در محله سعادت آباد 19 هزار تومان است و در برخی از واحدهای خرده‌فروشی نیز در مرز 20 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بنابراین گزارش ناصر نبی‌پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در این باره در گفت‌وگویی با بیان اینکه قیمت تخم مرغ درب مرغداری نیز افزایش یافته است، اظهار داشت: هر کیلوگرم تخم‌مرغ (از کمتر از پنج هزار تومان) به هفت هزار تومان افزایش یافته است.

وی همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به شیوع بیماری حاد تنفسی در میان طیور، درباره میزان مرغ های معدوم شده، افزود: ۱۳ میلیون مرغ به طور قطعی معدوم شده بود؛ اما براساس گزارشاتی که به ما می‌رسد بیشتر شهرها درگیر این بیماری شده‌اند و تصور می‌شود تاکنون، تعداد مرغ‌های معدوم شده به حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون قطعه رسیده باشد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: اصفهان نیز مشکوک به آلودگی به این بیماری است.
نبی‌پور با بیان اینکه قیمت نهاده‌های دامی نیز همچنان بالا است، گفت: متاسفانه در کشور ما وقتی قیمت کالایی بالا می‌رود، دیگر شاهد افت آن نخواهیم بود.

به گفته وی، قیمت ذرت نسبت به دو ماه قبل حدود ۸۰ درصد گران شده و دو ماه گذشته نرخ این محصول حدودا ۸۰۰ تومان بوده است.

گفتنی است، با افزایش قیمت کالاهای اساسی که در آخرین نمونه آن در مهرماه امسال از مجموع ۵۶ گروه کالایی قیمت ۴۶ کالا رشد قابل توجهی را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تجربه کرده (افزایش قیمت‌هایی که از دو درصد تا 67 درصد را شامل می‌شود) فشار بیشتری به معیشت مردم، خصوصا فقرا وارد شده است.

در حال حاضر، تخم‌مرغ هم که در سفره غذایی مردم نقش مهمی دارد، با افزایش قیمت قابل توجهی رو به رو شده است، انگار املت و نیمرو خوردن هم برای مردم باید به عنوان یک غذای اشرافی دربیاید تا از خوردن آن هم محروم بمانند!

شیر و ماست هم گران شد
 انواع محصولات لبنی برخی شرکت‌ها، حتی با وجود تعیین قیمت از سوی سازمان حمایت افزایش قیمت داشته و این افزایش قیمت در حال تسری به سایر نشان‌های تجاری است.

قیمت محصولات لبنی حتی محصولات لبنی پرمصرفی که قیمت آنها تحت نظارت رسمی سازمان حمایت
 مصرف ‌کنندگان و تولیدکنندگان  تعیین می‌شود، افزایش‌ یافته  اما هنوز این سازمان خبری مبنی بر قانونی یا غیرقانونی بودن افزایش قیمت محصولات لبنی نداده است.

به عنوان نمونه آخرین قیمت مصوب هر پاکت شیر نایلونی در پایگاه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات درج ‌شده 900 گرمی 1/5 درصد  هزار و 520 تومان است که اکنون در یکی از نشان‌های تجاری به هزار و 700 تومان و در یک نشان تجاری دیگر، به هزار و 800 تومان، افزایش ‌یافته است. آخرین قیمت  شیر بطری پرچرب  نیز در پایگاه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات، دو هزار و 440 تومان درج شده بوده که اکنون در برخی نشان‌های تجاری با افزایشی دو مرحله‌ای‌، به سه هزار تومان افزایش‌یافته ‌است و این‌ محصول در برندهای دیگربه قیمت دو هزار و 700تومان به فروش می‌رسد.درحالی‌که آخرین قیمت هر پاکت شیر استریل تتراپک کم‌چرب (1/5 درصد چربی) در پایگاه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات، دو هزار و 800 تومان درج شده که این قیمت در برخی از نشان‌های تجاری لبنی با افزایشی دو مرحله‌ای، به سه هزار و 200 تومان رسیده است.

بنابراین گزارش، قیمت انواع ماست نیز در هفته‌های گذشته افزایش ‌یافته است به‌طوری که یکی از فروشندگان در این باره می‌گوید: باید به‌صورت هفتگی قیمت ماست را چک کنیم تا به قیمت کمتری به فروش نرسد، زیرا هر از چند گاهی قیمت این محصول در نشان‌های تجاری مختلف افزایش می‌یابد.وی‌می‌افزاید:قیمت‌یک ماست نیم کیلویی کم‌چرب در کمتر از یک هفته 500 تومان افزایش ‌یافت و از دو هزار و 500 تومان به سه هزار تومان رسید.

مرجع: تسنیم

» برچسب ها : , گرانی , تخم مرغ , بازار , گرانی , تخم مرغ , بازارمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا