اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33475 مورخ:[1396-10-02 11:29:01]
رشد 450 درصدی واردات فرش و صنایع‌دستی!

رشد 450 درصدی واردات فرش و صنایع‌دستی!

آمارهای رسمی گویای این است که در شش ماه اول امسال حجم واردات در بخش فرش و صنایع دستی رشد ۴۵۰ درصدی داشته است.

به گزارش مازند اصناف طبق آمارهای ارائه شده در گروه صنعت (شامل صنعت، پتروشیمی و گاز مایع) تا پایان شهریورماه سال جاری یک صدم درصد کاهش صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل را شاهد بوده‌ایم و بدین ترتیب در این مدت بالغ بر ۳۳۳ میلیون و ۷۸۸ هزار تن کالا از کشور صادر شده است البته به استناد همین آمارها حجم صادرات صورت گرفته در این بخش در شهریور ماه امسال نسبت به ماه قبل آن ۱۷ درصد رشد منفی داشته.

حجم صادرات شش ماهه اول سال جاری در حوزه فرش و صنایع دستی بالغ بر ۳۷۰۰ تن بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی 13 و 45 صدم درصدی را نشان می‌دهد با این وجود از منظر ارزش صادرات این بخش 14 و 9 دهم درصد افزایش داشته و بدین ترتیب رقمی بالغ بر ۱۷۰ میلیون فرش و صنایع دستی به کشورهای مختلف صادر شده است.

طبق آمارها شاید بتوان گفت که واردات فرش و صنایع دستی به ایران در یک‌سال گذشته رشدی شدیدتر از تمام بخش‌ها داشته و بالغ بر ۴۰۵ درصد افزایش یافته است. بدین ترتیب واردات این حوزه  از نظر وزنی۱۷۱ و نیم درصد افزایش یافته و به ۹۰۰ تن رسیده، از نظر ارزش نیز 3/2 میلیون دلار کالا در این مدت وارد مرزهای کشور شده است.
اما اگر بخواهیم در بخش‌های مختلف سرمایه‌ای، مصرفی و واسطه‌ای به ترتیب میزان تغییرات کالاهای صادراتی را لحاظ کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که در تمام این بخش‌ها شاهد کاهش ارزش و حجم صادرات بوده‌ایم.

نکته جالب آنکه کالاهای مصرفی بیشترین حجم افزایش واردات را داشته‌اند و در شش ماهه اول سال جاری کالاهای این بخش از نظر وزنی 52 و دو دهم درصد و از نظر ارزش 32 و شش دهم درصد افزایش داشته ‌است. اما در زمینه کالاهای سرمایه‌ای در شش ماهه اول سال جاری با کاهش واردات مواجه بوده‌ایم که این مسئله تا حدی می‌تواند به بسته شدن ثبت سفارش‌های خودرو مربوط شود.

گفتنی است، رشد 450 درصدی واردات فرش و صنایع دستی در شرایطی بوجود آمده که ایران یکی از صادرکنندگان بزرگ این حوزه در جهان است اما به دلیل سیاست گذاری‌های دولت، این صنعت با رکود در تولید و فروش حتی در بازار داخلی مواجه است.

مرجع : ایسنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا