اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33335 مورخ:[1396-09-23 01:59:01]
معاون وزیر کشاورزی: بازار شکر وضعیت نامناسبی دارد

معاون وزیر کشاورزی: بازار شکر وضعیت نامناسبی دارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در کشور بازار شکر وضعیت نامناسبی دارد، گفت: طی سال جاری حدود 8 میلیون و 900 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری‌ شده است.

به گزارش مازند اصناف یزدان سیف امشب در نشست خبری با اشاره به اینکه کشور اکنون نسبت به 10 سال گذشته در حوزه کالاهای اساسی در وضعیت بسیار آرامی قرار دارد، اظهار کرد: امسال شرایط بازار کالاهای اساسی به‌صورت اعم و در حوزه مواد غذایی به‌صورت اخص شرایط آرامی در کشور دارد.

وی با توضیح اینکه در حوزه مواد پروتئینی دو حوزه وجود دارد، افزود: یکی تولید موادی مانند گوشت قرمز است که به‌صورت سنتی صورت می‌گیرد و مدیریت زیادی نمی‌توان بر آن داشت و حوزه دیگر بخش صنعتی مانند گوشت مرغ است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: زمانی واردکننده گوشت مرغ بودیم اما امروزه در شرایطی قرار داریم که تبدیل به صادرکننده شده‌ایم و این امر در سایه تولید مستمر و منظم در داخل کشور است.

سیف با بیان اینکه امروز در کشور دغدغه تأمین ارز برای گندم و شکر وجود ندارد، یادآور شد: اکنون در حوزه کالاهای اساسی در شرایط تولید خوبی قرار داریم و حدود یک سال است که واردات گندم به‌جز برای ورود موقت و صادرات آرد صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری حدود 8 میلیون و 900 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری‌ شده و 116 هزار میلیارد ریال بر سفره کشاورزان رفته است، توضیح داد: به‌واسطه خرده‌مالکی که در کشور وجود دارد، بیش از 80 درصد گندم، دریافتی توسط کشاورزانی بوده است که زیر پنج‌ تن گندم تحویل دادند و اگر به مقوله تجارت گندم نگاه کنیم مشاهده می‌شود 116 هزار میلیارد ریال را به‌صورت خرد به اقتصاد کشاورز و روستاها وارد کردیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: موضوع گندم فقط یک مسئله اقتصادی نیست، بلکه یک مسئله اجتماعی نیز محسوب می‌شود و منجر به تقویت روستاها همچنین نگهداشت جمعیت در روستاها می‌شود، علاوه بر آن‌، یک موضوع تأمین اجتماعی نیز به شمار می‌رود که تولید و اشتغال را در بردارد و اکنون ارزش‌افزوده این بخش نصیب داخل شده است.

سیف درباره قیمت خرید گندم بیان کرد: به علت خروج برخی از کشورها مانند روسیه و ایران از بازار تقاضای جهانی، با افت تقاضای جهانی مواجهیم و عرضه گندم در جهان نیز به دلیل تولید روسیه و قزاقستان افزایش پیدا کرده، به همین دلیل قیمت گندم کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: این موضوع به این معناست که تمام کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که غذا موضوع مهمی است و امنیت غذایی‌شان باید در داخل کشور رقم بخورد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد تولید روغن اظهار کرد: دولت نه‌فقط به‌واسطه تولید روغن بلکه به‌واسطه تحقق کشاورزی پایدار و تنوع و تناوب کشت برای افزایش بهره‌وری عوامل تولید از جمله آب، توسعه کشت دانه‌های روغنی را در دستور کار قرار داده است و این امر اتفاق نمی‌افتاد مگر اینکه سیاست‌های بازرگانی مناسبی در این امر قرار گیرد و کشاورز از اقتصاد خود مطمئن شود.

سیف با اشاره به اینکه یکی از ابزارهای این کار خرید تضمینی چه در مورد قیمت تضمینی و چه خرید تضمینی است، گفت: در سال جاری حدود 300 هزار تن دانه‌های روغنی از کشاورزان خریداری‌ شده و حدود 800 میلیارد تومان از محل تولید دانه‌های روغنی به کشاورزان پرداخت‌ شده است در حالی‌ که قبلاً این پول از کشور خارج می‌شد.

وی اضافه کرد: با این نظام بهره‌برداری خرد، رکورد تولید 50 ساله شکر خام در کشور در سال 95 با تولید یک‌میلیون و 650 هزار تن شکسته شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: تاکنون حدود 6.5 میلیون تن چغندر از چغندرکاران تحویل گرفت ه‌شده که پیش‌بینی می‌شود تا 7 میلیون تن نیز برسد، همچنین در سال جدید تولید گندم حدود 13 میلیون تن و تولید دانه‌های روغنی حدود 500 هزار تن پیش‌بینی می‌شود.

سیف تأکید کرد: بازار شکر وضعیت نامناسبی دارد و ما در حال بررسی راه‌های حمایت از تولیدکنندگان هستیم که در صورت ادامه یافتن این روند، شرکت بازرگانی دولتی ایران به این موضوع وارد می‌شود تا به کشاورزان صدمه‌ای وارد نشود.

منبع:فارس


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا