اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33183 مورخ:[1396-09-13 11:13:01]
واردات خودرو محدودتر می شود

واردات خودرو محدودتر می شود

به رغم اعتراضاتی که واردکنندگان خودرو به ممنوعیت‌های ثبت سفارش خودرو دارند، آن‌طور که مسئولان عنوان کرده‌اند شرایط واردات خودرو خارجی باز هم سخت‌تر می‌شود.

به گزارش مازند اصناف روز گذشته دو اظهار نظر جداگانه درباره واردات خودرو انجام شد. در حالی که وزیر صنعت، معدن و تجارت جلوگیری و محدود کردن واردات خودروهای لوکس را نیازمند موافقت دولت دانست،رئیس سازمان توسعه تجارت از کاهش اعتبار سفارش‌های ثبت شده در زمینه خودرو خبر داد و گفت: «این مهلت از شش ماه به سه ماه تغییر کرده است.» ثبت سفارش و واردات خودرو خارجی به ایران در ماه‌های اخیر با مسائلی رو‌به‌رو بوده است. یکی از تاکیدات مسئولان عالیرتبه جلوگیری از ورود کالا‌های لوکس به کشور است. هر چند همواره بر این مساله تاکید شده است، اما در دولت‌های نهم و دهم به رغم اعمال تحریم‌های شدید شاهد ورود کالا‌های لوکس از غذای سگ گرفته تا اسب و خودرو‌های لوکس بودیم. در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تلاش شد میزان واردات کالا‌های لوکس کاهش یابد و در این زمینه تمهیداتی اندیشیده شد. از جمله موارد حاشیه‌ساز واردات خودرو‌های لوکس بود که در ماه‌های اخیر جنجال‌های زیادی به وجود آورده است. به رغم اعتراض به ممنوعیت‌های اعمال‌شده مسئولان همچنان بر سیاست‌های محدود‌کننده پافشاری می‌کنند.

محدود‌کردن واردات خودرو‌های لوکس

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: جلوگیری از ورود و محدود کردن واردات خودروهای لوکس که حضور آنها در شرایط فعلی ضروری نیست،در صورت موافقت دولت به اجرا در می‌آید. به گزارش خانه ملت، محمد شریعتمداری درباره تداوم بسته بودن سایت ثبت سفارش واردات خودرو، اظهار داشت: در حال حاضر نرخ جدید تعرفه‌های واردات خودرو و همچنین نرخ API آنچه از فعالیت واردات قطعات یدکی منفصله خودرو که ساخت داخل منجر می‌شود، به‌منظور ایجاد رقبت بیشتر برای تولید در داخل کشور تقدیم هیات دولت شده است.او با بیان اینکه جلوگیری از ورود و محدود کردن واردات خودروهای لوکس که حضور آنها در شرایط فعلی ضروری نیست در صورت موافقت دولت به اجرا در می‌آید، گفت: در شش‌ماهه اول سال جاری به میزان مشابه سال گذشته واردات خودرو صورت گرفته است.شریعتمداری با تاکید بر اینکه میزان خودروهای وارداتی در کشور در شرایط فعلی به‌میزان کفایت است، خاطرنشان کرد: اگر دولت تصمیم جدیدی در خصوص واردات خودرو داشته باشد به آن عمل می‌کنیم.

کاهش زمان ثبت سفارش

همزمان رئیس سازمان توسعه تجارت از کاهش اعتبار سفارش‌های ثبت شده در زمینه خودرو خبر داد و گفت: این مهلت از شش ماه به سه ماه تغییر کرده است. مجتبی خسروتاج اظهار کرد: در هشت‌ماهه امسال ۵۴‌هزار خودرو به کشور وارد شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۶‌درصد یعنی ۹۰۰۰ خودرو افزایش داشته است. او همچنین عنوان کرد: ارزش این خودروها رقمی بالغ بر یک‌میلیارد و ۴۶۰‌میلیون دلار می‌شود، در حالی که در سال گذشته ارزش خودروهای وارداتی در هشت‌ماهه امسال یک‌میلیارد و ۲۰۰‌میلیون دلار بوده است. خسروتاج افزود: اگر قطعات خودرو را نیز در نظر بگیریم در طول سال حدود سه‌میلیارد دلار بابت واردات هزینه می‌شود که این میزان در واردات ۴۰ میلیاردی کشور رقم بالایی محسوب می‌شود و با سیاست‌های ما فاصله دارد. برهمین اساس لازم است حتما در این زمینه تجدیدنظر شود.


منبع:ارمان

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا