اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33139 مورخ:[1396-09-11 22:06:01]
وزیر جهاد کشاورزی: برنج داخلی روی دست کشاورز ماند
وای به‌روزی که بگندد نمک!

وزیر جهاد کشاورزی: برنج داخلی روی دست کشاورز ماند

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در چهار ماه اول امسال، برنج بیش از اندازه وارد کشور شده است گفت: برنج تولید داخلی، روی دست کشاورز ماند.

به گزارش مازند اصناف محمود حجتی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به سوالی پیرامون ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج اظهار کرد: ما در پی این هستیم که اقشار ضعیف جامعه هم بتوانند برنج را با قیمت پایین دریافت کنند و در عین حال، محصول تولید داخل روی دست تولیدکننده نماند.

وی با بیان اینکه در چهار ماه اول امسال، برنج بیش از اندازه وارد کشور شده است، گفت: واردات برنج در چهار ماهه امسال، به گونه‌ای بود که برنج تولید داخلی، روی دست کشاورز ماند و در مورد قیمت هم، عوامل متعددی دخیل هستند از جمله نرخ ارز که باعث شد چند روزی ثبت سفارش برنج متوقف شود، اما وقتی بازار به تعادل رسید و منطق خود را پیدا کرد، هم واردات و هم تولید داخلی مدیریت می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با ارائه عملکرد ۱۰۰ روزه وزارتخانه متبوع خود افزود: یکی از بحث‌هایی که در زمینه کاهش فاصله تولید تا مصرف در دولت یازدهم و ۱۰۰ روزه اول دولت دوازدهم دنبال کرده‌ایم، طرح از مزرعه تا سفره است.

حجتی عرضه مرغ را به عنوان یکی از تجربه‌های موفق کاهش فاصله تولید تا مصرف عنوان کرد و افزود: با حذف این واسطه‌ها تقریبا مرغ به صورت عرضه مستقیم به دست مشتری می رسد. البته دست دلال ها به صورت کامل از بازار مرغ کوتاه نشده اما عرضه مستقیم شروع شده و نتایج خوبی هم داشته است.

وزیرجهادکشاورزی ادامه داد: به عنوان مثال شاید مرغ در حال حاضر با افزایش قیمت مواجه شده باشد اما اگر روند صعودی قیمت آن در چهارسال گذشته را نگاه کنیم این افزایش سرجمع به ۱۵ درصد نمی‌رسد یعنی تقریبا سالی سه درصد می‌شود. چهار سال پیش قیمت مرغ 6700 تومان بود و الان باید بین 7500 تا هشت هزار تومان به فروش برسد ولی گاهی وقت‌ها با همان قیمت 6700 تومان هم عرضه می‌شود. در حال حاضر شیر هم با همان قیمت چند سال پیش به فروش می‌رسد که این مسئله هزینه‌های دامداران را جبران نمی‌کند و در حق آنها اجحاف می‌شود که باید در این زمینه دولت از آنها پشتیبانی و حمایت کند.

حجتی در پاسخ به سوالی در خصوص دلایل افزایش قیمت تخم‌مرغ در هفته‌های اخیر گفت: روند قیمت تخم مرغ نیز همانند مرغ بود و سیری منطقی داشت اما متاسفانه امسال بین 25 تا 30 درصد از مرغ‌های تخم‌گذار را به دلیل بیماری آنفلوآنزا از دست دادیم که این مسئله در افزایش قیمت مرغ موثر بود.

وی درباره افزایش قیمت گوشت قرمز تصریح کرد: در حال حاضر گوشت منجمد قرمز رشد قیمت نداشته است چرا که ما در عرضه و تقاضای گوشت منجمد مشکلی نداریم اما این روند در عرضه گوشت گرم داخلی رخ نداده و به دلیل افزایش تقاضا بر عرضه شاهد افزایش قیمت در این محصول هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی از کشاورزان به خاطر تاخیر در پرداخت خسارت بیمه کشاورزی عذرخواهی کرد و گفت: متاسفانه منابع دولت در این زمینه کافی نیست و هنوز بخشی از کشاورزان خسارت خود را دریافت نکرده‌اند. تا زمانی که تکلیف حمایت های دولت از کشاورزان و بیمه‌گرها مشخص نشود شرکت‌های بیمه تمایلی برای ورود به این عرصه ندارند.

 

بلاغ//*

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا