اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 33050 مورخ:[1396-09-02 15:27:01]
آزاد شدن واردات برنج به‌بهای خالی‌شدن دل و جیب کشاورز
اختصاصی/هر چه می‌خواهد دل تنگت، برنج وارد کن!

آزاد شدن واردات برنج به‌بهای خالی‌شدن دل و جیب کشاورز

امیدواریم در سالی که با شعار اقتصاد مقاومتی آغاز شد، پایانش هم رنگ‌وبوی خوشی برای کشاورزان داشته باشد؛ کشاورزانی که به‌عنوان طلایه‌داران اقتصاد مقاومتی در استان، چشم امیدشان به حمایت مسئولان دستگاه‌های دولتی است. مسئولانی که این روزها با تصمیم‌شان، ته دل کشاورزان را که هیچ، جیب‌شان را هم خالی کرده‌اند!

به گزارش مازند اصناف؛ طبق بخشنامه‌ای که طی روزهای اخیر رسانه‌های خبری کشور منتشر کردند واردات برنج از روز یکم آذر ۹۶ آزاد شد و تمام واردکنندگان کشور می‌توانند به هر میزانی که دل‌شان می‌خواهد برنج خارجی وارد کشور کنند. این اتفاق بدون‌شک مورد گلایه کشاورزان و برنج‌کاران شمالی و به‌ویژه مازندران است.

قدس آنلاین در این خصوص نوشت: در حالی که میزان مصرف برنج در میان ایرانی‌ها سالی سه میلیون تن است و از این رقم ۲.۳ میلیون تن را برنجکاران داخلی تولید می‌کنند، نیاز به واردات برنج در کشور سالی حدود ۷۰۰ هزار تن برآورد می‌شود. نکته جالب اینکه در نیمه نخست امسال ۱/۱ میلیون تن برنج خارجی وارد کشور شده است و اگر واردکنندگان آزاد باشند تا به هر میزانی که می‌خواهند برنج وارد کنند، معلوم نیست چه اتفاقی در بازار برنج رخ خواهد داد. برخی کشاورزان از این اقدام دولت در آزاد کردن واردات برنج انتقاد کرده‌اند و معتقدند در حالی که برنج داخلی تولید خودمان در انبارها مانده و کسی نمی‌خرد، دولت با چه منطقی واردات برنج را از یکم آذر آزاد کرده است؟


فاتحه تولید برنج را با آزاد شدن واردات باید خواند/تکیلف کشاورزان چیست؟

 قربانعلی نعمت‌زاده رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری طبرستان و محقق برنج طی گفت‌وگویی با اشاره به اینکه متاسفانه در اخبار شنیدیم که واردات برنج  از اول آذر تا تیر 97 آزاد شد که بسیار ناراحت کننده است، اظهار کرد: سوال اینجاست که وزیر کشاورزی این حد بی‌تفاوت نسبت به واردات شده است  و با توجه به بحث اقتصاد مقاومتی و با توجه به میزان مصرف سرانه برنج کافی است و نیازی به واردات نیست.


نعمت‌زاده با بیان اینکه 644 هزار تن برنج در چهار ماهه اول 96 وارد کردند، گفت: از تیرماه تاکنون نیز واردات ممنوع بوده اما اکنون که واردات آزاد شد تکلیف کشاورزان چیست؟.

وی با اعلام اینکه سال گذشته خسارات کشاورزان برای سرمازدگی مرکبات بود پس از آن وضعیت برنج به دلیل منع واردات تازه روبه راه شده بود که با شروع واردات باز وضعیت بد خواهد شد، خاطر نشان کرد: با این روند برنج تولیدی آنها به فروش نمی‌رود.

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری برنج مازندران با اشاره به اینکه 21 سال است که من و همکارانم در حال پژوهش در برنج تولیدی کشور هستیم، اضافه کرد: کشاورز یا فروش ندارد یا فروش به صورت اقساطی دارد.

وی با بیان اینکه ما پیگیریم برای اینکه واردات برنج را لغو کنیم که مدعی هستند جهادکشاورزی در این امر دخیل نبوده و فقط نقش ابلاغ داشته است، گفت: ما باید مدافع تولید خودمان باشیم و از نظر کمی و کیفی هیچ مشکلی در برنج تولیدی نداریم و مسؤولان باید بیدار شوند.

واردات، کوتاهی و بی عدالتی در حق کشاورزان است


نعمت‌زاده افزود: کشاورزان با نرخ تورم بالا در حال تولید برنج هستند، چه اتفاقاتی قرار است در بخش تولید برنج رخ دهد، این ظلم، بی‌عدالتی و کوتاهی در حق کشاورزان است اگر خریدار برنج وجود نداشته باشه چه لزومی دارد که به تولید برنج بپردازند.


این مسؤول یادآور شد: انگار که برخی از مسؤولان فریادهای مردم را نمی‌شنوند، مردم با ایجاد اشتغال به تولید می‌پردازند و توقع فروش دارند، در حوزه کشاورزی هر سال تعداد زیادی از جوانان بیکار می‌شوند.

نعمت‌زاده  درخواست خود را مبنی بر لغو واردات برنج را مورد تاکید قرار داد و گفت: گران بودن قیمت برنج دلیل بر آن نیست که واردات آزاد شود چرا در بحث محصولات دیگر با توجه به گرانی  دولت اقدامی نمی‌کند و با توجه به اینکه بر طبق قانون باید بیش از نرخ تورم باشد را دولت اجرا نمی‌کند.

رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری برنج مازندران با طرح این سوال که جایگاه اقتصاد مقاومتی در این بحث کجاست؟درون‌زایی واردات کجاست؟، بیان کرد: باید این روند دسترنج خودمان را پس از گذشت بیست‌ویک سال از دست می‌دهیم و این در حالی که بیش از 100 هزار هکتار ارقام پر محصول بود، ولی در حال حاضر این رقم در بخش پرمحصول خیلی کاهش پیدا کرده است.


 ممنوعیت واردات برنج هم کمکی به ما نکرد!

 

علی اکبریان، نایب‌رئیس انجمن برنج ایران در واکنش به آزاد شدن واردات برنج گفت واردات برنج در فصل برداشت ممنوع است، اما باید اذعان کرد ممنوعیت واردات در این چند ماه نیز کمکی به کشاورز نمی‌کند. درخواست من این است که ممنوعیت چندماهه واردات را به‌کلی بردارند تا دلالان و واردکنندگان بتوانند به‌راحتی برنج وارد کنند! وی با بیان اینکه مشکل اصلی واردات بی‌رویه است نه ممنوعیت و آزاد شدن واردات، گفت: «مقدار مصرف کشور با در نظر گرفتن سرانه ۳۷ کیلو برای هر نفر، سه میلیون تن در سال است. برابر اعلام وزارت جهاد کشاورزی ۲.۳ میلیون تن تولید داخل داریم، در نتیجه نیاز واردات ۷۰۰ هزار تن داریم که با در نظر گرفتن ذخیره استراتژیک به یک‌میلیون تن می‌رسد. درحالی‌که در ۶ ماهه اول امسال ۱/۱ میلیون تن وارد شده است.»

 

نایب‌رئیس انجمن برنج ایران با بیان اینکه در ۶ ماه نخست امسال بیشتر از حد نیاز برنج وارد کشور شده است، گفت: «باز هم می‌خواهند وارد کنند، کسی نمی‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد. از من و امثال من هم کاری ساخته نیست.»

 

 واردات برنج ضد اقتصاد مقاومتی است

 

 اکبریان واردات بی‌رویه برنج را اقدامی برخلاف اقتصاد مقاومتی می‌داند و معتقد است: «واردات بی‌رویه برخلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید داخل و تأکیدات رهبری است. از یک‌طرف می‌گویند تولید ملی را اضافه کنیم تا رونق اقتصادی ایجاد شود، ایجاد اشتغال شود، کشاورز بیکار نشود و مهاجرت از روستا به شهر کم شود و از طرفی اقدام به واردات بی‌رویه می‌کنند. من که اهرم جلوگیری ندارم فقط می‌توانم در رسانه‌ها اعلام کنم، همین.»

 

گرانی بهانه است

 

وی بهانه گرانی برنج داخلی را نیز بی‌مورد می‌داند: «یکی از بهانه‌های واردات برنج، گرانی برنج داخلی است. بهترین نوع برنج در شمال ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد. البته برنج پنج هزار تومانی هم داریم. درحالی‌که برنج شمال در تهران ۱۶ هزار تومان قیمت دارد. باید دستگاه‌های نظارتی، نظارت خود را بیشتر کنند و جلوی دلالی‌ها را بگیرند.» نایب رئیس انجمن برنج ایران در ادامه آزاد شدن رسمی واردات برنج خارجی را احجاف به کشاورز و نابودی برنج‌کار ایرانی می‌داند و معتقد است به‌جای حمایت از برنج‌کار ایرانی واردات را علنی می‌کنند. این اتفاق در هیچ کجای دنیا رخ نمی‌دهد.

 

 واردات برنج باعث ارزانی برنج ایرانی می‌شود

 

محمد نیک نژاد، کارشناس کشاورزی صدور و رسانه‌ای شدن بخشنامه واردات برنج را باعث پایین آمدن قیمت برنج داخلی و ضرر و زیان بیشتر کشاورز می‌داند و معتقد است: «من به‌عنوان یک کشاورز که در مازندران زندگی می‌کند، می‌بینم که برنج در انبار کشاورزان مانده و فروش نرفته است. این باعث دلسردی کشاورزان برای سال آینده می‌شود.» این کشاورز برنج‌کار بهانه گرانی برنج داخلی برای واردات را مغایر با خودکفایی می‌داند: «درست است قیمت برنج وارداتی ارزان است، ولی ما بحث خودکفایی را داریم. متأسفانه هزینه تولید در کشور ما بالاست، کشاورز تک‌شغله راهی برای حل این مشکل ندارد.»


واردات، بی‌عدالتی مسلم به کشاورز است

سیدتقی جعفریان در گفت‌وگو با مازنداصناف با بیان اینکه یک هزار و 200 شالیکوبی در استان مازندران در حال فعالیت هستند؛ گفت: بیشترین تراکم شالیکوبی ها در مازندران، در شهرهای آمل، بابل، محمودآباد، فریدونکنار، ساری، نکا و جویبار وجود دارد.

وی افزود:در حالی‌که برنج در تمامی انبارهای کارخانه‌ها و شالیکوبی‌های سراسر مازندران تا سقف پر است؛ واردات برنج چه معنایی دارد؟ این ضربه و اجحاف مسلم به کشاورز است.

رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران اظهار کرد: نه تنها برنج در انبارهای شالیکوبی‌داران مازندران بلکه در استان‌های گیلان و گلستان هم پر است.

جعفریان عنوان کرد: مرکبات مازندران با تمهیدات مسئولان آن‌گونه و برنج مازندران هم این‌گونه در حال نابودی است.

وی گرانی را بهانه‌ای برای ترخیص برنج‌ها از گمرکات برشمرد و خاطرنشان کرد: تمامی اجناس هر ساله افزایش قیمت دارد؛ حتی قیمت نان هم در حال افزایش است اما برنج، تو سری خور بازار است.

رئیس اتحادیه شالیکوبی‌داران مازندران با بیان اینکه تمامی کشاورزان و شالیکوبی‌داران مازندران نسبت به این تصمیم مسئولان معترض و گلایه‌مند هستند؛ تصریح کرد: مراتب این گلایه و اعتراض را هم به محمد اسلامی استاندار مازندران اعلام کرده‌ایم.

جعفریان در پایان متذکر شد: از یک‌سو برنج‌کاران در امور روزانه خودشان مانده‌اند و از سویی دیگر، شالیکوبی‌داران در هزینه کارگر و برق؛ اما در این میان، واردات برنج تیشه بر ریشه هم کشاورز است هم کارخانه‌دار.


آزاد شدن واردات؛ به معنای واردات بی‌رویه نیست

حسین نگهدار در گفت‌وگو با مازنداصناف گفت: هر ساله از ابتدای مرداد ماه لغایت پایان آبان‌ماه، به دلیل حمایت از کشاورز و فصل برداشت این محصول، واردات برنج در کشور ممنوع و در آذر ماه روند واردات، آزاد می‌شود.

وی با بیان اینکه منظور از آزاد شدن واردات برنج، وادرات به هر میزان و به‌صورت بی‌رویه نیست؛ اظهار کرد: هر ساله بر اساس مقایسه میان جمعیت و مصرف سرانه با میزان تولید، میزان نیاز کشور سنجیده و به تجار اجازه واردات داده می‌شود.

مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: از آن‌جا که میزان تولید این محصول، پاسخگوی نیاز کشور نیست؛ لذا باید این محصول تا سقف معینی به کشور وارد شود و این واردات، طی سالیان اخیر، با مدیریت منسجم‌تری هم در زمان و هم در میزان آن، دنبال می‌شود.

حرف آخر...

امیدواریم در سالی که با شعار اقتصاد مقاومتی آغاز شد، پایانش هم رنگ‌وبوی خوشی برای کشاورزان داشته باشد؛ کشاورزانی که به‌عنوان طلایه‌داران اقتصاد مقاومتی در استان، چشم امیدشان به حمایت مسئولان دستگاه‌های دولتی است. مسئولانی که این روزها با تصمیم‌شان، ته دل کشاورزان را که هیچ، جیب‌شان را هم خالی کرده‌اند!

 

تنظیم: مجتبی قربانی

» برچسب ها : , آزاد , شدن , واردات , برنج , گلایه , کشاورزان , مازندران , شالیکوبی , آزاد , شدن , واردات , برنج , گلایه , کشاورزان , مازندران , شالیکوبیمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا