اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 32207 مورخ:[1396-05-21 01:55:01]
تحولات درونی و بیرونی عامل افزایش نرخ ارز

تحولات درونی و بیرونی عامل افزایش نرخ ارز

 نرخ رشد اقتصادی منفی، رشد حجم نقدینگی در طول سال‌های اخیر و رکود حاکم در بخش‌هایی مانند تولید و مسکن باعث شده است بازار سوداگری ارز، رونق بگیرد.

به گزارش مازند اصناف؛ نرخ ارز دوباره در بازار بالا رفت و این موضوع از چند جهت قابل تحلیل بوده که عوامل درونی و بیرونی در آن دخیل است.

در نگاه اول می‌توان بودجه سال جاری را مورد بررسی قرار داد ؛ مشخص است که دولت درآمدهای لازم را برای تحقق وعده‌های خود در اختیار ندارد. ضمن این‌که دولت، سیاست تک‌نرخی شدن ارز را چند بار اعلام کرده و ترجیح می‌دهد اگر قرار است ارز، تک‌نرخی شود در رقمی باشد که خود نیز از فروش ارزهای نفتی منتفع شود.

از سوی دیگر می‌توان گفت فشارهای تورمی در سال‌های اخیر باعث رشد قیمت دلار نیز شده است. نرخ رشد اقتصادی منفی، رشد حجم نقدینگی در طول سال‌های اخیر و رکود حاکم در بخش‌هایی مانند تولید و مسکن باعث شده تا بازار سوداگری ارز، رونق بگیرد.

اکنون نقدینگی بیش از هزار میلیارد تومان است و این حجم باعث شده تا تقاضا وارد بازارهایی شود که نسبت دلالی به آن داده می‌شود. البته کاهش قیمت نفت نیز که بخش زیادی از ارز کشور را تامین می‌کند از جمله عوامل افزایش قیمت دلار می‌تواند باشد. این موضوع باعث شده بانک مرکزی نتواند مانند گذشته کنترلی در بازار داشته باشد. 

در بخش خارجی نیز سیاست‌های ارزی در پایین آوردن نرخ بهره در آمریکا همه سرمایه‌داران را نسبت به تبدیل سرمایه به دلار ترغیب کرده تا بتوانند از این موضوع نفع ببرند. البته مواضع سیاسی و اقتصادی ترامپ برای آمریکا موجب شده برخی به این عقیده باشند که نرخ برابری دلار در مقابل ارزهای دیگر افزایش خواهد داشت و به همین منظور تقاضا در بازار زیاد شده است.

محمدرضا رنجبر‌فلاح کارشناس اقتصادی

میزان/

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا